insan vucudundaki korelmis organlar

1.

apandis, ince barsağın kalın barsağa açıldığı bölgede yerleşen parmak şeklinde kör bir uzantıdır. tavşan ve at gibi hayvanlarda selülozun sindiriminden sorumludur. insanlarda apandisin vücudun savunma sisteminde rol oynadığı iddia edilir, ancak bu yönde herhangi bir kesin bulgu yoktur.

kuyruk sokumu kemiği, asıl işlevi kuyrukla omurilik bağlantısını kurmak olmasına karşın, beldeki birtakım kasların tutunma noktası olduğu için vücuttaki varlığını devam ettirir.

kulak kasları, iç ve dış kaslar olmak üzere ikiye ayrılır. bu kaslar toynaklıların ve yırtıcı etoburların kulak kepçelerini hareket ettirmelerine yarar, insanlarda ise esneme ve gülme sırasında dış kasların aktive olduğu görülmüşse de, net olarak kulak hareketlerine katkıları önemsizdir.

plantaris kası, maymunlarda ayak parmaklarının bir anda esnemesini sağladığı için önemli bir kas olmasına rağmen, insanlarda bu işlevini yitirmiş, yok olmaya yüz yutmuştur.

yirmiyaş dişi, insan kafatası küçülme sürecine girmiştir, bu yüzden yirmiyaş dişi üzerindeki baskı günümüzde ciddi ağız problemlerine yol açmaktadır.

erkek memesi, memelerin tek işlevi olan yavruyu emzirme, sadece dişiler tarafından gerçekleştirilmesine rağmen aynı doku erkeklerde de bulunur.

plica semilunaris, gözün içe bakan kenarında küçük bir dokudur. diğer hayvan türlerinde üçüncü göz kapağı görevi görmektedir. ancak insanlarda herhangi işlevi tespit edilmemiştir.

*

   wunderbar   30.07.2007 23:36
   #581468
2.

tabi uzun süre ihtiyaçlar giderilmediğinde sperm.

   coolocean   30.07.2007 23:39
   #581477
 
reklamı kapat

yazdır