insanin anlam arayisi

1.

psikiyatr victor e. frankl tarafından yazılan kitap. insanın kendini ve hayatını anlamasına yardımcı olabilecek bir kitaptır. yazar logoterapi diye bir terapi yöntemi geliştirmiş ve insanların hayatlarını düzenlemesini yardımcı olmaya çalışmıştır.

"gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."

   madamdespina   31.01.2013 00:21
   #2584252
2.

varolmanın hikmeti huzurunda, bunu başarabilmek için :
1) bedenen (yani vasıfsızca sadece nefes alıp vermek suretiyle)
2) ruhen (herşeye ama anlamlı yada tevafukî herşeye animist bir tavırla anlam vermeye çalışıp boğulmak suretiyle)
3) bedenen ve ruhen (kendini hem bedenin içgüdüsel arzularına hem de ruhun uç isteklerine esir etmeksizin; en ahengli hali yani muvâzene(denge)yi yakalamak suretiyle
mücadele ediyoruz her bir hücremizle. mücadele derken yanlış anlaşılmasın bir harb meydanında değiliz esasen fakat sadece çaba mahsüllerimizi toplayabildiğimiz, yürüdüğümüz ve seçtiğimiz yolda bu gayretlerimizle evrilip olgunlaşabildiğimiz bir sistemdeyiz hepsi bu.
yine de bu mücadele kavramını fazla abartıp hırçınlaşarak varolmaya çalışıp; kibre riyaya bulaşarak öncelikle kendi ruhumuzu ve aynı çabayla zaten kendini yoran çevremizdeki ruhları yıpratarak "eşref-i mahlukat" vasfımıza ihanet etmeyelim, dostlarım.

   i can say what i want   01.02.2013 15:54
   #2584646
 
reklamı kapat

yazdır