insanlarin kendi isine bakacaklarina baska islerle ugrasmasi

1.

ülkedeki fakir kalabalığın oluşmasının en büyük nedenidir.

adam doktor, ama gidiyor ülkenin nasıl yönetilmesi gerektiğinden, dincilikten ve solculuktan bahsediyor. adam mühendis, ama gidiyor bütün gün kuranı kerim tartışmasına giriyor. adam avukat, ama uğraştığı şey bütün gün parti binalarında olup bitenler. adam reklamcı ama uğraştığı tek şey siyaset.

insanlarımız bir acaip. herkes kendi işine baksa, doktor ülkenin nasıl yönetileceğini boşverip o vakti hastaları nasıl iyileştireceğine ayırsa, mühendis nasıl daha iyi bir makine üretebileceğini düşünse, avukat veya hakim yasalarla daha içli dışlı olsa ülke daha farklı bir yer olmaz mıydı? ama bizim ülkemizde böyle. hiç kimse hiçbir işi tam olarak yapmaz ve hemen her işe salça olur. herkes tesisatçı ve elektrikçidir, araba tamircisi ve tornacıdır ama diplomasında doktor yazar. herkes teknik direktör ve başbakandır ama diplomasında mühendis yazar.

hiç kimse kendi işiyle uğraşmadığı, sürekli ülkeyi kurtarma çabalarına düşen bir kahraman ayağına yattığı için günden güne bokun içine batıyoruz. bu yüzden herkes fakir bir şekidle sokakta dolaşıyor. çünkü insanlarımız diğer işlere (özellikle siyaset) salça olmaktan kendi işini bile tam yapamıyor.

bırakın artık şu ülkeyi kurtarma ayağından vazgeçin. henüz kendini kurtaramamış adamın ülkeyi kurtarmaya çalışması kadar komik bir durum olamaz, güldürüyorsunuz kendinizi. öğrenciysen öğrenciliğini bil, adam gibi oku çalış. öğretmensen bırak bütün gün onu bunu protesto etmeyi, işini yap. doktorsan doktorluğunu bil.

buna ister itaatkârlık ister robotluk diyin. ben buna, herkesin yalnızca kendi işine baktığı bir düzen diyorum. etrafınızdakileri boşverin, kendi paçanızı kurtarmadan başka hiçbir kimseyi kurtaramazsınız bunu kafanıza sokun artık. "denize x mi düşse y mi düşse kurtarırsın" sorusunun cevabı birisini kurtarmak değildir, kendinizi kurtarmaktır. anlayın bunu. bırakın siyasal genç ayağını. önce kendi işinizi halledin, sonra ülkenin haline bakarsınız.

not: tüm mal varlığımı buna borçluyum. önce kendi paçamı kurtardım, bu süre içinde yalnızca kendi geleceğime baktım ve kazandım. herkes böyle davranıp kazansa da birazcık yol katetsek keşke.

   what dreams never come   22.09.2009 03:07 ~ 03:08
   #1621773
2.

<bkz: bebeyin başına bir şey gelmesi>

korkuyorum. bismillah.

   mercury torn   22.09.2009 03:09
   #1621775
3.

hobim. (bi dinle)
kendi derslerime girmek yerine akşama kadar yatıp, ikinci öğretimden başka bölümlerin derslerine girmek, bilhassa tartışmalara katılmak, hocam diye hayıflanmak felan.
((bu sayılır mı ki? cümle içinde kullandım.))

   anathema   22.09.2009 03:41 ~ 03:50
   #1621811
4.

öküz bünyenin anlayamayacığı olmuş olan olabilir... iyilik söylenmemelidir. ki aslen iyiliği insan kendisi için yapar. insan çok çıkarcıdır...

ayrıca ne zamandan beridir forum tarzı entry girmek normal oldu? bizi zamanında bu konuda çok sıçırttınız ey yönetim...

   rebirth   22.09.2009 03:49
   #1621819
5.

başka düşüncelerin kölesi olmuş kişilerin vazgeçemediği eylemsi. sizler asla kendiniz olamayacaksınız, hiçbir şeyi kendiniz için yapamayacaksınız, kendinizi tamamlayamadan başka işlere bulaştığınız için her şeyi elinize yüzünüze bulaştıracaksınız. benim gibilerse, her zaman kazanacak. çünkü biz, kendimizi tamamlamadan başka işe bulaşmayanlarız.

ülkenin durumu umrumda değil, güzel ve pembe bulutların üstünde dolaştıran ideolojiler umrumda değil, öldükten sonra nereye gideceğim de umrumda değil. ben şuan yaşıyorum ve yalnızca kendimden sorumluyum. ve herkesin yalnızca kendinden sorumlu olduğu bir ortamda düzenin otomatik olarak geleceğini biliyorum. benim düşüncelerim kendime ait, benim düşüncelerim yalnızca kendim için genel geçer kurallardır. kendi kurallarımı başka düşüncelerin fırtınalarına kaptırarak silinip gidecek değilim ve sırf o fikirlerin peşinden koşmak için kendimi silip atacak da değilim.

siz de deneyin, iç huzuru bulursunuz en azından.

   what dreams never come   22.09.2009 11:55
   #1621920
6.

tek nedeni,
kendilerinde göreceklerinden hoşlanmayacak ve hatta korkacak oluşlarıdır.

kısacası, insan egosu gereği,
"kendine bakmama" eğilimindedir.
bundan kaçınmak içindir ki, her yol mübahtır ona..

   perilousness   22.09.2009 19:45
   #1622741
7.

abicim dozer harabe olan binayı yıkmaya gelmiş;

-hey! sen kahveci amca ne işin var burda git boşları topla, çay dağıt millete.
-peki ya sen bakkal abi! çocuk sabahtan beri kasanın önünde aldığı doritosun parasını ödemek için bekliyo.
-sen terzi abi, boş vaktin var madem git kendi söküğünü dik!
-hele sen eczacı!! sana hiç bişey demiyorum bi de okumuş adamsın hee..

ne bakıyosunuz mahalle sakinleri, ne bakıyosunuz esnaf insanlar.nedir bukadar dikkat çekici olan?

hadi herkes işine baksın.

   limoon   22.09.2009 20:38 ~ 20:39
   #1622818
8.

bir çok bilimsel buluşun, keşfin temel nedeni olmuştur. hatta en basiti sözlükler; mesela lafmacun. belki de exnihilo sözlük dili ve edebiyatından mezun. ah bu kendi işine bakmayıp başka işlerle uğrşanlar yok mu?

   kahverengibotgiyentirtil   22.09.2009 20:50
   #1622829
9.

ayrıca ülke yönetmek yerine milletin çüküyle uğraşmaktır.

<bkz: hamdolsun>

   xenophobe   23.09.2009 20:12
   #1625094
 
reklamı kapat

yazdır