insanoglunun ensest iliski yasama ozgurlugu

1.

madem insan hak ve özgürlüklerinin sınırsız olması gerekliliğinin tartışıldığı aydınlanmacı bir çağda yaşıyoruz, varlığının temeli adem ile havva'ya dayanan insanoğlunun ensest ilişkiye bakış açısının neden bu kadar tabusal olduğu hakkında fikir teatisi yapalım.

öncelikle; ensestin bir ilişki türü olduğu konusunda mutabıkız.

"insanoğlu" terimi halıhazırda "ensest" kavramını bünyesinde barındırıyor. bunun diğer versiyonu ademoğludur bildiginiz gibi.

insanlar, soylarının devamlılığını sağlayabilmek adına tarih boyunca kardeşleriyle, kızlarıyla, yakın akrabalarıyla evlenmişlerdir. bu semavi dinlerden önce de böyleydi sonra da böyle oldu. bakın hala daha halasının, teyzesinin veya amcasının kızlarıyla, oğullarıyla evlenen insanlar mevcut. bu insanlarda "içimizden biri" / "yabancıya gitmesin" mantığı hakim. mezopotamya uygarlıklarında iki kardeş birbiriyle evlenebiliyordu. aynı şey cahiliye devri ve güney amerika yerlileri için de geçerliydi. hatta varyag ve normanlar da bu bir gelenektir. ve fakat modern bilimin gelişmesiyle aile içi evliliklerden olan çocukların sakat doğmalarından ötürü buna bir sınır getirildi. günümüzde iki kardeşin birbiriyle seks yapması ahlak dışı olarak algılanırken, iki kuzenin seks yapması meşrudur. oysa endogami sadece erkek/kız kardeş veya baba/kızı kapsamıyor.

hadi biraz eskiye gidelim. esasında adem ile havva hikayesinin temeli tek tanrılı dinlerin başlangıcıyla doğmadı. çeşitli uygarlıklara ait mitlarde kardeş olan tanrı ve tanrıçalar akraba evliliği yapmış, doğan çocuklar ise tanrı ve tanrıça titrinin devamlılığını sağlamışlardır. bu konu hakkında uzun uzun yazmak isterdim ama hazır yazılmışı varken aynı şeyleri tekrar yazmanın lüzumu yok sanırım: http://www.turandursun.com/...r/showthread.php?t=8793


sonuç olarak akraba evliliğini destekleyen dinlere mensup olan insanlar; iki kardeşin, baba/kızın veya anne/oğulun cinsel ilişkiye girmelerini ahlaki değerlerin dışında kabul ederler. oysa insan ırkının devamlılığı inandıkları kitaba göre adem ile havva'nın çocuklarının evlenmeleriyle olmuştur. bu nedenle iki kardeşin cinsel ilişkiye girmesi bir hristiyana, museviye veya müslümana neden batar ki?

kısacası aralarında kan bağı olan yetişkin bireylerin evlenmelerinde bir sakınca görmüyorum. taraflar birbirini sevmiş ise ve tıbben evlenmelerinde bir sakınca yoksa iki kardeşin veya kuzenlerin evlenip cinsel ilişkiye girmeleri pek de garipsenmemelidir. zira bu sistemin yaratıcısı biz değil tanrı olarak bilinen kavramdır.

   ederleziavela   24.12.2009 19:41
   #1814230
2.

<bkz: bu kadar okuma demiştim sana mahmut>

   54el   24.12.2009 19:44
   #1814235
3.

-naber amcoğlu
+bana amcoğlu demen oldukça heyecan verici
-hobareeey
+al benden de o kadar

   meme tembelyazar   24.12.2009 19:47
   #1814240
4.

<bkz: cevap veremedi>

   ederleziavela   25.12.2009 01:24
   #1815039
 
reklamı kapat

yazdır