irak ta insan olmak

1.

şu sıralar, "orada olmaktansa burada hayvan olmayı tercih ederim!" dedirtmesi muhtemel bir önermedir.ayrıca "insan olabilmeyi" yani insanlık şeref ve haysiyetine sahip bir kişi olarak davranabilmeyi de hatırlatır bizlere.hani amerikalılara ağır gelen, onların taşıyamadığı, bu nedenle insan görünümlü başka bir yaratık olarak devam etmeyi tercih ettikleri bir olgu.

   edeb yahuu   04.04.2007 15:55
   #304772
2.

ya da bir mezarlikta acilmis olan mezar cukurunun basinda sirani beklemek.

bir elinde tuttugun cocugun diyer elinde sakat kalan kocan , daha bir saat once bir dolara bir amerikan askerinin igrenc teri cildine bulasmis ve en onurlu en kutsal olani ona teslim etmenin , kiralamanin verdigi aci .

aslinda olume bir adim kala yaklasmak ve hayata insanliga onura kilometrelerce uzak olmaktır irakta insan olmak .

yada olmamaktır .

birilerinin havuzlarina tertemiz aritilmis su dolmasi icin , sonmodel supor arabalarina yeni lastikler alinmasi icin , en guzel manzarali super luks villalarda sevisebilmeleri icin , lailalardan kulup bilmem nelere kadar dunyanin her yerinde , ayrintisiz heryerinde deli gibi eglenip yiyip icip kusmalari icin , cocuklarinin en guzle okullarda elleri nasir tutmadan , hafif koltuk alti ter kokusunu hissetmeden yasamasi icin irakta "insan olmamak" lazim .
olmeli hemde var olan butun kani ile , bir an olsun dokundugun ve sana cok gorulen papatya cicegin ile , irakta insan olmak , olmek.

aslinda inanmasi zorda olsa mutluluk gozyasi dokmemen icin bunlarin hepsi,
sirf sen aglama diye. senin yerine amerikada yada ingiltere de bilmem ne kolejinden , universitesinden mezun olan oglunu goren anne aglasin diye yapiliyor bunlar . sirf sen o ani yasama diye .

onur bayraginin dususudur irakta insan olmak .

olmak yada olmamak bile değildir aslında .
tarifsiz acilar icinde yasanan pisikomanyaklik noktasinda olmaktir.
yani basinda ekmek parasi denilen lanet olasi gercegi kabul etmek ugruna patlayan bombalarin istemeden uzerinde oturmaktir.
sirf cocugun bu gun yemek yesin diye kiralanan bedenlerdir.

neden ben sorusunun en sert karsiliginin alindigi gercektir irakta insan olmak.

   ipkisiyemaskosis   18.07.2008 15:06 ~ 23.10.2009 01:00
   #978275
3.

insan hayatınındeğerinin izafiliğine açık delil olarak gösterilebilir ırak.pazar yerinde, yolda her an öldürülme ihtimali olabilir ıraklının üstelik ölümü rakamsal veriden başka bir anlam da taşımaz."ırak ta on kişi bombalı saldırıda öldü"mühim değil,"bağdatta kırk kişi öldürüldü"mühim değil, "lübnan da ,filistinde bebekler öldürülüyor " mühim değil.nedense avrupa ve abd eh bir de birkaç uzakdoğu ülkesidışında bombalı saldırıların,seri cinayetlerin olmadığı bir toprak parçası yok.bunu da kabullendik zaten. sanırım birilerinin kan ve gözyaşı içinde yaşaması yazgı olarak kabullenilmiş, birileri de kanını emdiklerine hayırseverlik adı altında yardım eder poz verir.bizde sıranın ne zaman bize geleceğini düşünmeden seyirci olarak izler bazen mazluma üzülür bazenzalimealkış tutarız.

   saranbula   18.07.2008 15:30
   #978292
4.

fransa'da hayvan bile olamamktır, nasibinde yoksa dayak bile yiyemektir.

hani ölüm her insana çok yakındır ya her zaman. işte o insanlara daha bi yakındır. ölümün soğuk nefesi, insanlıklarının sıcaklığına karışmış hoş olmayan ılık bir hava estiriyor oralarda şimdi.

   faysal   18.07.2008 15:32
   #978295
5.

önce bir alıntı yapacağım. ondan sonra dertleşiriz.

normal insanlar için hayvanlar ne ise avrupalılar için diğer ırklar odur.
-sömürge yıllarında avrupalı bir esir tüccarı-


insanın eşref-i mahlukat olduğuna dair bir ayeti getirdi aklıma... yani yaratılmışların en şereflisi... hz. nuh gelsin de görsün, azap neymiş...

iki ingiliz askeri birkaç ıraklı bebeği havaya atıp onları havada vurarak silah talimi yapıyorlar. bir gzetede okudum. amaç? eğlenmek...

ıraklı ölür, cehenneme gider, yine de cennet sanır orayı... anlatır çevresine daha:
-ben cehennemden geliyorum. burası birazcık daha sıcak ama epeyce rahatmış...

bilmiyorum belki saçmaladığımı düşünüyorsunuz. ama ben bunalımdayken biraz rahatlamak için girdim buraya, yaraya basacak bi başlık gördüm. her cümlenin arasında bir kaç dakikalık düşünce var, bir kaç dakika sorguluyorum insanlığımı... ben burda kafede internette eğlenmeye çalışıyorum, onlar can veriyor. işte şimdi inanırım avrupalı olduğuma...

saygılar efendim...

   ucan manda   18.07.2008 17:29 ~ 26.07.2008 10:36
   #978440
 
reklamı kapat

yazdır