iran da rock and roll un yasak olmasi

1.

"...queen `in lideri ve solisti freddy mercury `nin iranlı ve zerdüşt bir aileden gelmesi, homoseksüel olması ve aids `ten ölmesi, queen `in, homoseksüelliğin suç sayıldığı iran `da satılmasına ciddi bir engel oluşturuyordu. pop ve rock müziğin `ahlak bozucu` olarak kabul edildiği iran `da, milyonlarca korsan cd ve kaset dinleniyor..." bu yasak sonrada kalkmıştır.

bir ilginç haber daha:

http://www.yenisafak.com.tr/...e-230-g%c3%b6zalt%c4%b1

şimdi efendim "renkler ve zevkler tartışılmaz" diye bangır bangır bağıran nice dünya insanı var. bu dünya insanlığın da bihaber bir iran yönetimi de var! insanları baskı altına almanın, insanların özgürlüğünü kısıtlamanın ne gibi bir faydası olacak sana? nereye kadar hükümdarlığını sürdüreceksin? o sistem bir gün çökmeyecek mi? altında kalmayacak mısın? reformistler geldiğinde sen kaçmayacak mısın? hele hele iran gibi bir köklü bir kültüre sahip ülkeyi daha ne kadar boğabilirsin ki?

rock müzikten tırsmanın elbette sebebleri var. john lennon denen adam vietnam savaşının durması için deli gibi çalışmıştır, halkı örgütlemiştir. amerika'da eylemler yapılmıştır, üç beşi kişiyle değil yüzbinlerle. iran'da da bir john lennon çıkarsa, mollalar ne yapabilir? biri çıkıp "özgürlük" diye bağırırsa ardından yüzbinler "özgürlük" diye bağırırsa, ne mollanın sesi çıkar ne de ulemanın!

iran değişmezse toplumsal bunalımların ardından büyük bir toplumsal sürtüşme olacak. muhafazakarlar ile muhalifler arasında, bu sürtünmeden sonra yağmur yağar mı bilmem ama, bu sürtüşme olacak. iran bu sürtüşmede ya kendini bulacak ya da dibe vuracak.

   kaamos   05.08.2007 13:29
   #591249
 
reklamı kapat

yazdır