iran islam cumhuriyeti

1.

sah pevlevi hanedanliginin yonettigi krallik doneminde asiri islamci grup lideri fakih humeyni'nin baslatti ayaklanma sonrasi, 1979 yilinda monarsiden kismen de olsa demokrasiye donmus ulke.

   kingston   31.03.2006 17:24
   #686
2.

bugun cumhurbaskani mahmud ahmedinecad olan ortadogu ulkesi.

   kingston   31.03.2006 17:41
   #688
3.

<bkz: ayetullah humeyni>

   kingston   19.05.2006 03:28
   #7503
4.

seriat ve demokrasinin olamayicaginin kaniti.

   redfloyd   19.05.2006 14:57
   #7533
5.

türkiye'de öteden beri sürdürülen ılımlı islamı yerleştirilmesi çabalarına karşı sert tepki veren şeriatla yönetilen ülke.

ülkenin büyük yöneticilerinden biri olan, iran’ın dini lideri ayetullah ali hamaney’in en yakın adamlarından ve iran yargı kurumunun eski başkanı ayetullah mahmud haşimi şehrudi türkiye’deki islam’ı “liberal islam” olarak nitelemiş, batı’nın bölgedeki “gerçek islam” yerine türkiye’deki liberal islam’ı yerleştirmeye çalıştığını ileri sürmüş.

ne günlere kaldık yarabbi. durum o ki; liberal islam anlayışı iran halkınada uygun geliyor. hem neden gelmesin ki; ye iç semir sonra bağır ben müslümanım diye, sonra somaliye iki yardım çek insanlık adına, iki deniz feneri ihaleler smir fıstık gibi islam.

   yenitara   25.08.2011 12:28
   #2424334
6.

sözde müslüman gibi görünen ama müslümanlığın gözünü çıkarıp üzerini karalayan bir ülkedir.

iran bölgesi müslüman olmadan önce müslümanlar için büyük bir sorun olduğu gibi müslüman olduktan sonrada bölgede bir türlü sorun bitmek bilmemiştir. iran ayrıyeten tarih boyunca hiç bir şekilde müslüman olmayan bir topluluğa kılıç çekmiş değildir. tüm savaşları müslümanlara karşıdır. aleviliğin özü irandan çıkmıştır. aleviliğin içinde var olan ve aleviliğide saptıran bir çok şey yine irandan çıkmıştır. buda irana şer vasfını ve sıfatını ozamandan vermiştir.

iran bölgesi ilk müslüman yönetim olarak emeviler tarafından yönetildi. fakat o dönemde bile iranda ki ayaklanmalar hiçte az değildi. abbasiler dönemine gelindiğinde bölge kangren oldu ve ayaklanmaların, isyanların, kanın hiç durmadığı bir bölge konumuna geldi.

araplardan sonra iran, 9 asır boyunca türk hanedanları tarafından yönetilmiştir. sırasıyla selçuklular, ilhanlılar, safeviler, nadir şah ve kaçarlar 1941 yılındaki sovyet işgaline kadar ülkeyi yönettiler. fakat bölgeyi türk hanedanların yönetmesi bölgenin zikrini ve fikrini değiştirmemiştir. emeviler ve abbasiler döneminde iran neydi ise selçuklular döneminde de o olmuştur ve selçuklu imparatarluğunu ilk arkasından vuran bölgelerin başında gelmiştir.

iranın tarih boyunca izlediği en önemli politikası, dini nufus gücü olarak görüp şiiliği yaymak, şiilik üzerinden stratejik güç elde etmek, gerekirse şiiliğin olduğu ülkelerde ayaklanmalara sebebiyet vererek büyük bir koz elde etmek olmuştur. bu politikası bazı bazı türk hanedanları tarafından desteklenmiştir. bu hanedanların türk oldukları için doğru yapıyor şeklinde yorumlayanlar, yavuz sultan selimin doğuya yaptığı üç seferde görecekler ki biz ne kadar körmüşüz ki, olanları görememişiz, doğu, ta bölünme aşamasına gelmiş, biz ise müslüman(şii) kanı dökmeyelim diye göz yummuşuz.

sultan yavuzun doğuya yaptığı sefern nedeni neydi? nede ni şu idi ki; iran anadoluda ki şii kürtleri destekleyip ayaklanmalara sebebiyet veriyordu. ve öyle bir aşamaya gelmişti ki artık bu ayaklanmalar doğuda şii-sünni çatışması adı altında büyük bir tehlike oluşturmuştu.

bunu gören ayakları öpülesi sultan yavuz babasını tahtan indirip derhal bir osmanlı tokatı geçiriyor iranın şer maskeli suratına. öyle bir tokat geçiriyor ki iran yüzyıllar boyu bu tokatın acısını unutmuyor. artık o acıyla osmanlıya da ilişmek istemiyor müslümanlığada.

neyse tarih 1940 lara geldiğinde ruslar iranı işgal edip iranın türkler tarafından yönetilmesine son verdiğinde, iran artık içinde ki sapla samanıda ayırıyor. müslümanların ve müslümanlığın başına bela olma yolunda tam tehçizatlı hale gitiriyor kendini. (yıllarca pkk terör örgütünü abes bir şekilde desteklemiştir, tahinimce anadoluda çıkan alevi- sünni çatışmalarının çoğunu desteklemiştir iran)

neyse... öyle yada böyle bu günlere geliyoruz. irana bakıyoruz şeriatla yönetiliyor. fakat şeriat diye yapmadığı pislik, yemediği nane kalmamış. iranda insanlar genel evlere gidiyorlar ilşkiye girecekleri kadınlarla bir geçici evlilik yapıyorlar güya şeriata göre günah sayılmıyor. parayla kadın alıp satıkları zaman evliliğin gerekmediğini zaten cariye sayıldığını söylüyorlar. içki ve zıkım desen almış başını uçmuş gitmiş. görünürde yasak olmasına ramen iranda ki her yerden rahatlıkla temin edilebiliyor. kapalılık desen çarşaf giyen kadınların yapmadığı kötülük, işlemediği günah kalmamış. en önemliside ne biliyo musunuz? iran batıya artık islamı bir terör, pislik bir hastalık gibi gösteren devlet olmuş.

iran en son kendini, maskesini çıkararak islama ve müslümanlara düşman olduğunu suriye konusunda türkiyeye açık bir tavır alarak göstermiştir.

sözde iran pjak ı bitirmeye çalışıyor gibi görünüyor. fakat türkiyenin teklif ettiği hiç bir işbirliğine yanıt vermiyor. istihbarat paylaşımını reddediyor. türkiye tek taraflı olarak irana pjak konusunda istihbarat veriyor. en son türkiyenin karayılan hakkında ki istihbaratı irana verdiği, fakat iranın operasyon yapıyorum bahanesiyle karayılanı hiç bir şekilde rahatsız etmediği, bilerek kaçırdığı gündeme gelmişti.

evet iran bunu yapmıştır. çünkü türkiyeye karşı kullanacağı en büyük koz pkk dır. iran dış politikada göründüğü gibi pjak tan pek rahatsız değil. pjak istenilerek dışa karşı öyle gibi gösterilmiştir ki iranın yediği naneler maskelensin.

lafın kısası; iran islam cumhuriyeti değil iran şer cumhuriyetidir.

   payidar   25.08.2011 18:27 ~ 18:30
   #2424666
7.

hürmüz boğazında petrol yüklü bir tanker batırıp, ortalığı petrole boğarak kendisine yapılacak saldırıyı geciktirmeye çalıştığı hissiyatını uyandıran ülke. bunu yaparsa bri çevre felaketien sebep olacak lakin benzeri şeyleri exxon mobil vs. yaptı zaten ve o olanlar sonrası kafasındaki plan başarıya ulaşabilir dedirtiyor.

<bkz: exxon valdez>
<bkz: deepwater horizon>

   yenitara   16.10.2012 02:10
   #2562081
8.

genelkurmay başkanı hasan firuzabadi,nin türkiye'ye yerleştirilecek olan patriot füzelerinin bir dünya savaşına yol açacağını savunduğu, 'her bir patriot füzesi dünya haritasının üzerinde kara birer lekedir' dediği ülke. iranlı paşa bununla kalmamış 'bir dünya savaşının planları yapılıyor. bu insanlığın geleceği için çok tehlikeli bir gelişme' demiş.

   yenitara   16.12.2012 01:55
   #2577411
9.

savunam sanayi konusunda göbeği başka ülkelere bağlı pek çok komşusunu geride bırakıp savaş helikopteri dahi üretmeyi başarmış devlet. şu ana kadar 2 adet saldırı helikopteri üretip ordusuna teslim etmiş. neredeyse her hafta yeni bir füze roket denemesi yapıyor. tabi ki dünya parayıda yoksul halkına rağmen silaha yatırıyor. elbette batının aşağılık emperyalist kapitalist tavır ve saldırıları olmasa, varlıkları ile çok daha huzurlu ve mutlu olacağı anlaşılan ülkedir. malum ki batı artık nato üyesi türkiye için bile tehdit halini almıştır.

   yenitara   04.01.2013 00:13
   #2580180
10.

suriye'deki amerika-israil ortaklığına karşı suriye halkının yanında saf tutmuş devlettir.zira suriye yönetimin şeriatçıların eline geçmesi sonucu sıranın kendisine geleceğinin farkında olan devlettir.

   goodcatt   04.01.2013 00:25 ~ 05.01.2013 23:25
   #2580185
11.

hergün bir silah yaptığını açıklayan ülke. şimdide kendisine s 300 füesi satıp kullandırtmayan rusya'ya inat kalkıp 400 km. menzilde havada ne varsa vurabilen füze sistemi yaptığını açıklamış. bu hızla giderse sadece silah üreten bir ülke olup amerika ve rusya'yı geçecektir.

tavır ve söylemlerine bakınca "eskipers imparatorluğu yeni osmanlı imparatorluğuna karşı diriliyor mu lan" dedirtiyor.

   yenitara   04.01.2013 12:15 ~ 12:15
   #2580221
12.

meclisinin ülke genelinde ezan okunurken uçakların uçmasını yasakladığı ülke. meclis kültür komitesi başkanı ali tahiri, “yeni kararnameye göre, uçakların ezan okunması sırasında özellikle de sabah ezanı saatlerinde uçması yasaktır” demiştir. havacılık kurumu başkanı hamid rıza pehlevani ise uçakların sabah ezanından yarım saat sonra kalkabileceğini, böylece yolcuların “dini vecibelerini yerine getirebileceğini” söylemiş. uçakların iran uçaklarını bağlarken yabancı ülke uçaklarını bağlayıp bağlamadığı bilinmiyor.

   yenitara   05.02.2013 21:59
   #2585923
 
reklamı kapat

görseller

yazdır