islam dininin rasyonellestirilmesi

1.

"imam-ı azam imam-ı azam" diye diye tvlerde dolaşan yaşar nuri öztürk'ün amacı. kimine göre kendi kitabının reklamını yapıyor, kimine göre islam dünyasına ışık olmak istiyor. ancak tvlerde yaratmaya çalıştığı başka bir tartışmaya dikkat çekmek istiyorum.

hocanın tezi; islam dünyası, akılcıları yok ederek gazaliciliğe geçti ve gelişmiş milletlerden geri kaldı. yani günümüzde islam dünyası içinde bir "rasyonalizm" ve "gelenekçilik" tartışması yaratmaya çalışıyor. öncelikle islam ülkelerinin geri kalmışlığının sebebi elbette geçmişine dayandırılabilir ancak nedenin tümü olamaz. bugün islam dünyası "rasyonel" yani hocanın tabiriyle sadece kuran'ı baz alan bir dine inansalar daha mı gelişmiş olacaklar?

kesinlikle hayır. çünkü gelişmeyi iten bazı nedenler olmalıdır. islam bu nedeni oluşturamaz. hiç bir din de bu nedeni oluşturamaz. israil bugün ortadoğu'nun bilimsel ve teknolojik anlamda en gelişmiş ülkesi sayılabilir. bu gelişmenin nedeni, "ülkesiz kalma" korkusudur. sanayi devriminde avrupa'yı geliştiren de ulus devletleşme sürecidir. bir ülke olmak, ülkeyi korumak ve toprak sahibi olmak dürtüsü, gelişmenin, yayılmanın, bilimin ve kapitalizmin itici gücü olagelmiştir. bu japonya'da da böyledir, çin'de de böyledir. islam aleminin geri kalmasındaki en büyük neden hala ümmetçiliğe önem vermesidir . mesela türkiye ulus devlet olmanın önemini hala özümseyememiştir. diğer arap ülkeleri bu konuda daha çok umursamazdır.

yaşar nuri hoca aklınca bir "akılcılık" rüzgarı estirmeye çalışıyor ancak akılcılık diye bahsettiği şey gerçekten akılcılık mı?örneğin yaşar nuri öztürk, imam-ı azam'ın akılcılığından bahsederken "hz muhammed dışındaki herkesi, halifeleri dahil tartışılabilir kabul ediyordu" diyor. evet bu "hurafeleri dinden çıkarmak adına" elbette islam dünyası için küçük bir devrim sayılabilirdi ancak bu islamın başka bir fraksiyonu olmaktan daha öteye gidemez. yani zannettiği kadar devrim yaratacak bir kavram değildir.

gelişmiş bir ülke olabilmek, sahip olduğu toprakların ve kimliğin önemini bilmekten geçer. bu tetiklenme sağlandığında yobazlık ya da dinsizlik daha sonra tartışılabilecek şeylerdir.

   less is more   26.09.2009 22:19 ~ 22:22
   #1630914
2.

islamı yozlaştırma çabasından başja bir şey değil yapılan. bugün kelime-i tevhid'den muhammed allahın rasülüdür bölümünü çıkartır, yarın hacca gitmek şirk der bunlar.

   canseven   26.09.2009 22:29
   #1630932
 
reklamı kapat

yazdır