islam und moderne

1.

tgd'nin tbb ile beraber 7 mayıs 2008 tarihinde organize ettiği bir toplantının ana başlığı. (şimdi bu etkinliğin almancası tagung, türkçe olarak ne denebilir diye araştırdım; içtima, kongre, kurultay, oturum, seans, toplantı karşılıklarını buldum.)

ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi'nden dekan prof. dr. mualla selcuk, prof. dr. nahide bozkurt, prof. dr. halis albayrak katılmıştır. freiburg üniversitesi'nden dr.abbas poya, humbold üniversitesi'nden dr. jakob nolte,nordrhein-westfaleneyaletinden konu ile alakalı görevliler katılmıştır konuşmacı olarak.

etkinlikle alakalı söylenecek şeylerin başında hiroschimastrasse'de bulunan vertretung des landes nordrhein-westfalen binasının güzelliği gelir. altında çok şık bir kafeterya, yanında langırt masası, onun hemen arkasında kafeteryanın çok şık olan açık hava bölümü, merdivenleri çıktığınızda karşınıza çıkan çimenler üzerindeki şenzloglar ve hamak "vay be resmi daireye bak!" diye ağzımın açık kalmasına sebep olmuştur.

pakistanlı olduğunu düşündüğüm bir dinleyecinin prof. dr. nahide bozkurt'a yönelttiği "sizce başörtüsü dini bir simge midir?" sorusuna verdiği "son zamanlarda siyasi simge haline gelmiştir" cevabı beni benden almıştır. adam da şaşırıp sorusunu daha açık tarzda haçı falan örnek gösterek ifade etmeye çalıştı. sayın profesörümüz yine "sizin de dediğiniz gibi isteyen takar isteyen takmaz ama siyasi sembol haline getirildi" diye cevapladı.

çelebi, böyle olur bizde kavram kargaşası dediğin!

abbas poya "liberalizm ve islam" başlığı altında modern insanın hiçbir dayatmayı kabul edemeyeceğini, herşeyi sorgulayacağını, ancak daha iyi argüman sahiplerinin insanları ikna edebileceğini anlattı. hemen takkeli liboş diye saldırmayın, liberalizm ile kastettiğinin ekonomik bir yapı değil, özgür düşünce biçimi olduğunu en başta kavram kargaşasını önlemek amacıyla belirtti.

toplantının konusu islam ve moderne olmasına rağmen genel yaklaşım "modernite'nin ışığında islam'ı nasıl adam edebiliriz" idi. daha doğrusu müslümanların din yorumunu modernitenin kavramlarını kapsar şekile nasıl sokabilirizdi. "sayın poya liberal anlayışı benimsemiş kişilerin kavramlara nasıl şüpheci ve sorgulayıcı yaklaşmamız gerektiğini anlattı. modernite değimiz de değişmez ve genel geçer bir kavram değil. acaba moderniteyi islami bakış açısından kısa da olsa değerlendirmeyi düşünür müsünüz?" şeklinde bir soru soracaktım, yemek arası dolayısıyla soru kısmı kısa tutulunca safter çınar bana söz hakkı veremedi.

bir de oradaki profesörlerimize "okullarımızda sadece sizin yazdığınız kitaplar okutulsun" diye histerik bir konuşma yapan bir teyze vardı.

gariptir, aklımda kalmış...

   klartext   08.05.2008 15:04
   #915581
 
reklamı kapat

yazdır