islamiyetten once de allahin varligi

1.

hz.muhammed'in babasının adı bu konuda en büyük kanıttır. abdullah, allahın abdı yani kulu demektir. bu sebeple oğlu islamiyeti getirmeden önce de cahiliye devrinde allah ismi bilindiği görülmektedir. ancak islamiyetle pagan arapların tanrılarından birisi olan allah, birden tek tanrıya verilen isim olmuştur. hala allaha tanrı demeyi günah olarak nitelendirenler tanrı kelimesinin bir sıfat allahın da bir isim olduğunu unutmasınlar.

   xtanbul   16.08.2011 21:19 ~ 21:21
   #2418903
2.

korku ve ölümün farkına vardığından beri insanlar bir büyük gücün (tanrı, allah, tengri, ra, şu, bu) varlığına hep inandılar. bu da noraldir.

elbetteki insanlık ve medenyet değişip geliştikçe tanrı-allah anlayışıda değişti ve gelişti. insan mükemmeltiyete doğru seyir ederken tanrı-allah'ta bu yolculukta mükemmel olmaya çabaladı.

çünkü insan kusur bulursa sevmez, sahiplenmez, yaşatmaz, değersizleştirir. kutsal kitapları gönderdiğini söyleyen ve onun sözleridir denen ayetlerde kusur hata bulanlar kusurlu bri tanrı-allah buluyorlarsa bugün, yeniden gelecek olanda çok daha az çelişki bulacaklarını düşünmesinler, çünkü insanlarda gelişiyor ve farkındalık artıyor.

   yenitara   16.08.2011 22:10
   #2418927
 
reklamı kapat

yazdır