issiz adam

1.

çağan ırmak'ın 7 kasımda gösterime girecek son filmi.
cemal hünal ile melis birkan başrollerde.
görüntü yönetmeni ise gökhan tiryaki.

ve ıssız ada'm bir aşk filmi.

   mortanga   04.11.2008 17:14
   #1076575
2.

filmi seyrettikten sonra sol yanım sızladı resmen , tam da adlandıramadığım bi burukluk içime çöktü yalnızlığımın bunda etkisi vardır muhakkak ama günler geçse de bu hissiyatın devam etmesi filmin olmuşluğuna işaret , alperin yemek yapışı adanın hayatı , ayrılıkları , iç sesleri ve bize anlattıkları çok uzakta duruyomuş gibi değil de yanıbaşımızda olaylar cereyan ediyormuş hissiyatı, karakterlerin gerçekçiliği , dokunsanız değecekmiş gibi duruşu ,belki binlerce filmde anlatılan aşk , ayrılık , yalnızlık , öğelerinin çağan ırmağın elin de bi şahasere dönüşmesi.final de noktayı koyan ayal dikmenin anlamazdımı.

   aykiri panda   10.11.2008 14:04
   #1081829
3.

filmin resmi sitesi için ;

http://www.issizadam.com/----- spoiler -----


alper 30lu yaşlarda, gurme sayılacak düzeyde yemek kültürü olan kendi restoranının sahibi iyi bir aşçıdır. lüks yaşamayı seven, işinde başarılı ama özel yaşantısını her gün farklı kadınlarla birlikte olarak düzene koyamamış, hayatını; yaptığı yemekler, günübirlik ilişkiler, paralı kadınlar üçgeninde yaşayan birisi iken; hayatının akışı, bir gün beyoğlu' nun arka sokaklarında, aradığı eski plak için bir kitapçıya girmesiyle değişir.

ada 20' li yaşlarının sonlarında, güzel, çocuk kostümleri tasarlayıp diken, alper' in modern yaşamının aksine çok mütevazı, hayatta fazla inişleri çıkışları olmayan genç bir kadındır. bir gün eski bir kitabi bulabilmek için beyoğlu' nda dolaşırken alper ile ayni kitapçıya girer. çapkın bir adam olan alper, ada' nın güzelliğinden etkilenir ve ada' yı takip etmeye başlar. ada' nın aradığı kitabi bulmuştur. ilk sayfasına telefon numarasını yazar. ada' nın işyerine kadar devam eden takip, alper' in tanışma bahanesiyle aldığı kitabı ada' ya vermesiyle son bulur. ada ve alper' in yaşamlarında ilk defa karşılaştıkları tutkulu aşkın ilk sinyalleri bu kitapla başlar. alper kopamadığı özgür hayatinin içersinde ada' ya yer açmaya çalıştıkça, yaşamının daraldığını fark eder. aşkı ve özgürlüğü arasında kalan alper' in sessiz çığlıklarını duyamayan ada, kendini aşkın rüzgârına kaptırmıştır bir kere; ve yaşam bir kere daha aşk oyununun perdelerini ada ve alper için açacaktır.

ıssız adam, modern hayatın yalnızlaştırdığı insanları anlatan, yemekler, anneler, eski şarkılar ve aşk üzerine bir film.


----- spoiler -----

metni yavaş yavaş yayılıyor, sanırım 108 salonda gösterime girmiş, pek fazla değil ama epey seyirci toplayacağa benziyor şimdilik internet sitelerinde yazılanlara bakılırsa.

gideriz, görürüz, yorumumuzu da yaparız bi ara.

   zibidigibi   11.11.2008 21:12
   #1083069
4.

<bkz: işsiz>

   tedaviye verdigim yanitlar yanlis cikti   12.11.2008 00:11
   #1083278
5.

ilk yarısında bir halt olmayan film. bildiğiniz romantik film işte, abartılacak bir yanı yok bana kalırsa. ikinci yarısını daha izleyemedim, izleyince alta edit büdüt yazarım bişeyler.

   samimi patates   12.11.2008 19:42 ~ 19:42
   #1083918
6.

<bkz: issiz bir adama dusseniz yaniniza alacaginiz 3 sey>

   nartallo   12.11.2008 19:43
   #1083919
7.

kimsenin salt aşk konusu üzerine bir sanat eseri oluşturmamasına olan ısrarımı artıran film.

   cocobatanesi   14.11.2008 01:42 ~ 11.10.2010 02:25
   #1085357
8.

bazen yönetmenlerin izleyicileri zerre düşünmediğine inanıyorum böyle filmleri gördükçe. zira filmden çıkarken bir sürü insanın gözlerinin şiştiğini bizzat gördüm. üstüne gözünden akan yaşlar belli olmasın diye hemen tuvalete koşanlar da cabasıydı. yazık lan bu insanlara, çağan sana sesleniyorum buradan, yapma böyle filmler, gözyaşlarımı saklayayım derken heba oldum salonda, biz de insanız, lütfen.

   pul koleksiyoncusu   17.11.2008 20:18
   #1088621
9.

sevgiliyle gidilmemesi gereken film. zira partner film çıkışında ağlıyorsa bilin ki size ağlamıyordur. eski manitası için döküyordur o tuzlu, masum gözyaşlarını..

bi'de partnerin filmden sonra "du bi çaldırayım yaa eski aşkımı" deme ihtimali yüksektir. bu yüzden cep telefonunun son arananlarına bi' göz atarsanız rakibinizin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. bu yönden film , aranızdaki sevgi miktarını ölçmede kullanılabilir..

-niye aalıyosun şaziye..?
+çok acıklıydı yaa..
-peki kimi arıyosun şaziye..?
+ıııııı.. şey.. babamı yaa. bi çaarı atıyımda arasın beni..
-haa.. ben de bi an için eski sevgilini arıyosun falan sandımdıda korktum bea..
+ühühüüüühüüüü..

   okiler   17.11.2008 21:04
   #1088665
10.

"sen dizime yattın..
ben bir hikaye anlattım ve sen büyüdün."

çok ilgi çekici, fragmanı beğenmesem de, konu basit gelse de, işlenişi hoştur diye düşünüyorum. film müziği de etkileyici. izlemek şart oldu.

   taktiksatirik   17.11.2008 21:11
   #1088671
11.

buradan prodüksiyon $irketlerine sesleniyorum; yapmayın abiler, ağalar. siz de hiç insaf yok mu? hiç mi allah'tan korkmazsınız? (ye$ilçam mode on)

---personal---
okulda konser var. helesa diye bir grubun. doğu karadeniz ezgileri, lazca hem$ince türkçe bi$eyler çalıyorlar. grubun solisti arkada$ım. davete icabet üzere tamam geliyorum dedim. iki de bayan arkada$ı davet ettim. ilk kısma yeti$emediler. ikinci kısmın ortasında geldiler. neyse ba$ka bi$ey yapalım, ne yapalım, sinemaya gidelim dedik. aklımızda bir mustafa var ama ben gitmi$im ona. hemi de gösterime girdiği ilk gün ilk seansa. eledik onu, ıssız adam varmı$ dedim. hay demez olaydım. neyse sırayı bozmayalım. profilo'ya gidelim dedik. 7 salonda yokmu$ gösterimi. orada kalsaydık ke$ke ama biz $ansımızı zorlamaya meraklı 3 salak cevahir'e geçelim dedik. ulan desene, bu tanrının bir i$areti gitmeyelim bence. desene, içimde kötü bir his var, gitmeyelim o filme. yok i$te..
---personal---

bundan sonrası acı ve spoiler. 17.45 seansına giriyoruz. ama salonda ay çok duygusalmı$, herkes ağlıyormu$ geyiği. ulan zaten yanımda iki geyik, nasıl ağlayacam ulan diyorum kendime. zaten yılların birikimi var. en son babamdan dayak yiyip ağladığımda 14 ya$ımdaymı$ım.

---spoiler---
filmin ilk kısmı normal. hatta sevi$me sahnelerinden yanımdaki bayan arkada$lar yüzünden geriliyorum. ulan ne biçim filme geldik diyorum. ayıp oldu kızlara da geyikleri. tabii içimden.

çıkalım demek zor olduğundan olabildiğince rahat zaten insanlar bunu hergün yapıyorlar, hatta $u anda dünyanın 19'da 1'i bunu yapıyor tavrı sergilemeye çalı$ıyorum.

ağlanılacak bir film olduğunu biliyorum, ama ağlamamaya da $artlandırmı$ım kendimi. ilk ağlamama çabam alper'in annesine para yolladıktan sonra arama sahnesinde gerçekle$iyor.

ara oluyor. rahat bir nefes alıyorum. kendime geliyorum. o kadar da duygusal değilmi$ ya diyorum.

ikinci perde. hay perdeni skim. alper desen tam bir öküz. ada desen.. neyse.. alper öküzü, okuyorsan bu satırları kafam girsin sana. sen nasıl ada o güzel sarmaları yerken ayrılmak istiyorum dersin lan. yazık değil mi o sarmalara? hadi kızın boğazında kalsaydı? affedebilecek miydin kendini? ama senin de üstüne gelmek istemiyorum fazlaca. takdir ettiğim bir nokta var.

sen ada hanım. alper'in annesine gittin hikaye anlattın dizinde büyüttün diye ne sanıyorsun kendini?

-sen dizime yattın, ben bir hikaye anlattım ve sen büyüdün.
+ben büyüdüm ama sen evlenmi$sin. üstelik de bir çocuğun olmu$.

sktiniz attınız beni arkada$. o monologlarda yamuldum. $ekilden $ekile girdim ağlamamak için. gözya$larım akmadı ama içim kan ağladı. her anını ya$adım o sahnelerin. ve aslında beni gerdi giren çıkan. zira benim de bir mutlu sonum olmadı. içimde bir hikaye uydurup mutlu sonla da bitiremedim. kaldım öylece. $imdi filmde geçen ayla dikmen'in anlamazdın isimli $arkısını dinleyip ağlıyorum boyuna.
---spoiler---

çağan ırmak bu sözüm sana. ulak çok süper değildi. babam ve oğlum spesifikti. çok ağlatması için biraz da ya$amak lazımdı o dönemleri. ama bu ıssız ada'm bir çok insanın içinde yer etmi$ belki kabuk bağlamı$ yaraları de$ti. eğer yakında intihar vakaları artarsa sorumlusu çağan ırmak'tır.

ıssız ada'm diye film mi olur be??

   elaijsa   18.11.2008 10:51 ~ 15:33
   #1089021
12.

filmin yaş sınırı var bildiğimiz gibi +13 yazıyor afişte. ama yeterli mi? asla değil. şöyle yapmalıymışlar 13-40 yaş arası izlesin gayrısı da defolup gitsin. zira 40 yaş üstü bireyler için böyle bir filmin anlaşılması çok zor. bizden önceki nesil ölümüne severken kötü adamların zorla ayırdığı sevgililerle, çoluk çocuğa karışmışken aniden kanser olup ölen zavallı kadınlarla velhasıl iredeleri dışında ayrılmak zorunda kalmış, kendini ne istediğini çok iyi bilen sevdasına saip çıkabilen çok sağlam insanlarla dolu filmler izlemişler, onlara ağlamışlar. çünkü o dönemde gerçek buymuş, eski sevdalar böyleymiş. bu yüzdendir ki annem yaşıtı bayanlar pek bir nefret ettiler alperden, "sapık" dediler. bilemediler ki şimdiki neslin yaşayabileceği en büyük aşk bu, bizim gerçeğimiz bu kadar. araya kimsenin girmesine, kimsenin ölmesine lüzum yok. biz zaten kararsızlığımızla, bencilliğimizle kendimiz yapıyoruz en büyük kötülüğü kendimize.
ben de bayanların pek çoğu gibi çok fena halde çıktım salondan. eve gelene kadar ağladım, eve geldim devam etti. bir süre sonra ailem yadırgamamaya başladı, evde şöyle diyaloglar geçti hatta :
- seyym napıyor.
- ağlıyor hala.
- ha iyi sofrayı kuralım da yemek yiyelim.
sonra şarkıları indirdim, dinledim ağladım, fragmanını izledim, ağladım.. sadece film değildi aslında ağladığım. sanki çağan ırmak üzerime gizli kamera yerleştirmiş gibiydi, deşifre oldum gibi hissettim. genç kıza "sakın onu bırakma" diye tembihleyen, daha sonra oğlunu da uyaran anne, anneyle kızın düğüne gitmeleri, gezilen mekanlar, okunan kitaplar, dinlenen müzikler, defalarca ayrılıp barışmalar, hatta en sevilen yiyeceğin havuçlu tarçınlı kek olması bile aynıydı. bizim hikayemizin sonu benzemedi neyse ki. ancak internetten yorumları takip edince anladım ki yalnız değimişim. hepimiz aşağı yukarı aynı şeyleri yaşıyormuşuz. bu devirde, bu coğrafyada yaşanan aşk bu şekilde oluyormuş.
herneyse, birazcık kendimi toplayayım ikinci kez gideceğim filme. böylece ömrü hayatımda iki kez sinemada izlediğim ilk film olacak, ama değer. ancak dediğim gibi biraz daha zamana ihtiyacım var şimdilik.

   seyym   18.11.2008 16:45
   #1089280
13.

müzikleriyle insanı kendinden geçirten film..
nil burak - yalnızım
ayla dikmen - anlamazdın
michel fugain - une belle histoire
semiramis pekkan - bana yalan söylediler..

   siyah_oje   18.11.2008 22:15
   #1089588
14.

isim seçimi ile kendine aşık ettiren çağan ırmak filmi.


----- spoiler içermesi mimkin -----

aslında böyle filmlere beklentiyi minimum düzeye çekerek gitmek gerektiğini bir kez daha anlamış bulunduk ki hayal kırıklığı kolay tamir edilebilen bir zırt değil. evet rastlanabilecek bir hikaye, bizden bir şey ama olmayan noktaları var. oyuncular ham kalmış, replikler düz metin tadında hani hissedilmeden söylenmiş onca duygu yüklü sözler, okurken bazı farkedemezsin ya öyle. esas kızımızla esas oğlan film boyunca (hani kızında filmin bir sahnesinde dediği gibi) ölü kefal gibi bakıp durdular.

flimin içinde güzel enstanteneler hiç mi yoktu ? vardı mutlak ama öyle hoyratça harcanmıştı ki.misal ada nın evinde geçen sevişme sahnesi," bize bişey anlatmaya çalışıyo galiba" dediğim anda alper in doruğa ulaşmasıyla afalladım. yüzeysel kalmıştı asıl anlatılmak istenen. sevişmek sevmekten gelir mesajına kendini yorarak ulaşıyordun ve sen kendini yorarken alper üçüncü orgazmını oluyordu yani kafa 1500.bunun dışında annenin kanaatkar türk kahvesine karşılık ada nın tamahkar frappe(böyle miydi bu?) seçimi bir çırpıda nasılda anlattı değil mi gençliğin yönünü.konuşmadan en güzel böyle anlatılırdı zaten sanırım.

süper olmuş dediğim ve gözümde ki damlaları zor zaptettiğim iki sahne vardı. biri alperin ada nın yediği dolmaları boğazına dizmesi(ki bi insan bu kadar mı allahsız olur dedirtti bana) , diğeri ise o malum sahne, karşıkonulamadığı gibi görmezden gelinemez bir karşılaşma, gülerek söylenen sözlerin altında yatan acıtıcı gerçekler ve monologlar. bi siktirgit dedim o anda. ve bütün biriktirdiklerimle ağladım..etkisi kolay geçmez gibi.

son olarak filmin ismine değinmek istiyorum. izledikten sonra filmin ismini bir daha düşündüm sizde yapın. ıssız bir adamın çılgın kalabalıktan uzakta ıssız bir ada yı keşfetmesiyle başlıyordu herşey.harika, göz alıcı, dinlendirici oluyordu ama uzun zaman içinde düşünüldüğünde dayanılmaz bir fikir gibi geliyordu ve ıssız ada terkedilerek yine ıssız bir adam haline geliniyordu. çarpıcı özet.nokta.

----- spoiler içermesi mimkin -----

velhasıl kelam çağan ırmak tan beklediğimiz göz doldurucu betimlemeler bulunmasa da son yarım saat te kendini affettiriyo bize. bilemiyorum belki bir kere daha izlemek makbuldür. izledikçe anlamlanacakmış hissi de yok değil içimde hani.

çerez tadında olmayan, vasattan hayli yüksek, biraz iyimser bakışı hakeden iyi bir film bence.

ha bir de müzikleri. izlenen herşey adına filmi anlamlı kılıyor. daha da anlamlı.----- spoiler -----

şimdi karın içinde uyumak tatlı geliyor sana ama öldüğünün farkında değilsin !

----- spoiler -----

   sariciyan   19.11.2008 11:23 ~ 11:25
   #1090048
15.

6 senedir bu reality şovun baş aktörüyüm.

   kultabisi   19.11.2008 19:52
   #1090368
16.

msn listemde birçok insanın "sen dizime yattın ben bir hikaye anlattım ve sen büyüdün" cümlesini iletisine yazdıktan sonra soğudum filmdir. birşeyin bokunu çıkarmakta üstümüze yoktur.

   kimsebilmez   19.11.2008 21:56
   #1090461
17.

fimdi. film.
ben mi abartıyorum ki abartmayı hiç sevmem bilmiyorum ama isimler değiştirilmiş ve öyle oynanmış gibiydi. bilindik diyemiycem bilme ayrıdır çünkü. hissettim ben. hem adam oldum hem ada oldum. hissettim üzüntüyü acıyı. filme gidenler ağlıyormuş breh breh filme ağlamadım ki ben.
ama soruyorum hala niye be niye. ve yazıyorum buraya çünkü yazcak başka yerim yok. 4 yanım sularla çevrili gidecek yerim yok.

   oryantalistoryantal   21.11.2008 00:58
   #1091370
18.

işsiz adam gibi de algılanabilitesi yüksek olan ve başlığa adını veren zat.

film iyidir,güzeldir,izlenesidir ancak etkilenmek yaşanmışlıklarla ilgilidir.hiçbir şey yaşamamış odunu götürsen etkilenmeyen adam yine etkilenmez.ama son zamanlardaki en iyi türk filmlerinden biri olduğunu,yüksek bir sinema otoritesi olarak,içtenlikle söyleyebilirim.

<bkz: bana yalan söylediler>

   helvacinin kizi   21.11.2008 17:44
   #1091733
19.

<bkz: ıssız bir adaya düşseniz yanınıza almayacağınız tek şey>

   elinin koru   21.11.2008 17:58
   #1091750
20.

<bkz: kızsız adam>

   samimi patates   21.11.2008 22:38
   #1091985

123456  

 

sayfa

 / 9 

reklamı kapat

görseller

yazdır