istanbul dan goc etmek

1.

dünyada bir eşi yok dediğimiz tarihi şehirimiz istanbul. ne yeşildi, ne fantastik. artık, güzel ile çirkin arasında birkaç sokak, birkaç mahalle ve ilçe vardır. yani uzak değildir o güzellikleri bir çırpıda unutmak. en gözde mekanlarda mafyacılığın oynayanlar, rant kavgasında olanlar. o mekanların arka sokaklarına girmek bile bir riziko zaten. anayolda yol çalışması var ama bir arka sokakta misket çukurları hemde büyükler için. olabildiğince insan gürültüsü. yine de taşı toprağı altın diye gelenler. davulun sesi uzaktan hoş gelir de siz artık gelmeyin. o kadar kozmopolit diye gördüğümüz şehirde serserilerin biri bin para. hava kirliliği, ses kirliliği, kıro kirliliği...

kısacası aklıma gelenler. bir çok neden sıralanabilir bu şehirden göç etmek için. bizi hala burda tutan aile bağlarımız, kopamadığımız isanlar, hayatın ta kendisi...

kök salmışız istanbul’ a, kopamıyoruz ne kadar acı çeksekte.

   darkleon   28.03.2008 23:26 ~ 29.03.2008 05:14
   #881599
2.

pis bir is. zor yani. ucunda ne bok olursa olsun zor.
seviyorsaniz, tavsiye etmiyorum. kolay kolay degmiyor terketmeye.

dönüs varsa iyidir yine de...

   cemkirik limon dilimi   28.03.2008 23:32
   #881605
3.

istanbul da doğmuş ,büyümüş biri zannetmiyorum ki kendi isteğiyle göçüp gitsin.bazen ebevynlerinizin hatasıdır, bazen unutmak istedikleriniz yani sizin hatalarınız.ama gözü yaşlı ama arkasından bakarak terkedilir.

diğer vedalar kadardır en az acısı.
anne babayı bırakıp uzak memlekette okumaya gitmek gibi.ama hiç değilse bıraktıklarınıza geri dönüşüm ihtimali vardır bunda.
ya hiç bir şey bırakmadan terkettiyseniz , hiç geri geliş ihtimali olmayan bir gidişse bu; en kötüsü.

zaten istanbulu istanbul olduğu için sevmişsindir.
uzaklardan haberi gelir anca.gözleri kapalı dinleyen şair gibisin işte.açsan da yok kapatsan da.hislerin kuvvetlendi istanbulla.

her gün okul yolunu özlüyorsun.
ezberlediğin ağaçları...isim bile takmıştın.
dönüp selam verdiğin levhaları...

istanbul güzeldi,hala güzel.
belki uzaktan daha güzel.

   zefura   29.03.2008 00:33
   #881671
 
reklamı kapat

yazdır