istanbul universitesi senatosu

1.

<bkz: odtu nun yaptigi turban aciklamasi>

   kult ablasi   31.01.2008 22:01
   #844272
2.

türbanın anayasa ile çözümlenmesi sorun yaratacaktır, bu açıklama da bu yöndedir.

anayasa ile moda belirlemek diye dalga geçtiğim düzenleme maalesef ki ilerde daha büyük sorunlara yol açacaktır. türbanın kamusal alana girmesini kendi elleri ile engelleyen bir şey haline geldi. sayın siyasetçiler, hizmet alanın türbanına karışmayıp hizmet vereninkine karışıyor. o halde sorun daha büyüyor.

anayasa ile türbanın nasıl bağlanacağı gibi komik bir düzenleme var. akıllara zarar. çene altından bağlanacakmış falan feşmekan.

düzenleme, insanların giyim kuşamına yine direkt müdahalede bulunuyor. eski düzenlemeler de bulunuyordu, yenisinin ne farkı var? ben bu tarz bağlamayacağım derse gençler ne diyeceksiniz, sayın siyasetçi gençler?

oyun içinde oyun, bilmece içinde bilmece yaratan bir düzenleme.
kimse tatmin olmamıştır, olmayacaktır da. şayet ben türban takan biri olsam bu düzenlemenin benimle açıkça dalga geçtiğini düşünürüm. takmadığım halde düşünüyorum zaten.

üniversitenin açıklaması gayet yerindedir. ama "sen sus, işini yap" diyenler bir kulak verirlerse, o kulakları sesten patlayacaktır. huzursuz kalabalığın sesi gitgide büyüyor sayın düzenlemeciler.

anayasa ile kılık kıyafet düzenliyoruz, özgür üniversite sloganları atan sayın yök başkanımızın hiç sesi çıkmıyor. sayın başkan sesin gelmiyor. alo???

özgür üniversite hayali kurarken, anayasa zeminli üniversiteler peyda oluyor. ne güzel. süpper.

şimdi, ışıkları söndürüyoruz, kendi karanlığımıza çekilip içip içip sızıyoruz ruhsatsız birahanelerde... evet öyle yapıyoruz, ne de olsa kimse sallamıyor bizi.

türbana karşı değilim, siyasetin elinde bir silah gibi kullanılmasından it gibi korkuyorum. benim sorunum bu.

toplumsal uzlaşı şart. "eğitim şart" gibi laf öbeği gibi oldu ama öyle.

   kaamos   31.01.2008 22:13
   #844294
3.

okunan bu bildirinin ardından isanbul üniversitesi rektörü prof.dr.mesut parlak da bir konuşma yapmıştır. konuşmasından çok kısa bir bölüm:

...

bizler, üniversite mensupları, bürokratlar, sanatçılar, işverenler, önerilen yolun ne denli karanlık olduğunu görenler, dinin ne olduğunu sizlerden mi öğreneceğiz?

...

   neararsanbulunurderdedevadangayri   31.01.2008 22:55
   #844365
 
reklamı kapat

yazdır