izel rozental

1.

karikatürist, mizahçı, köşe yazarı ve işadamıdır. 2 mart 1951 yılında istanbul’da doğdu. makale, röportaj ve kitap eleştirileri cumhuriyet ve radikal gazetelerinde yayınlandı. çok az sayıdaki aşkenaz musevilerindendir. 1991'den beri musevilerce çıkartılan haftalık şalom gazetesinde editoryal karikatürleri yayınlanmaktadır. 1999 yılından beri schneidertempel (terziler sinagogu) sanat merkezi'nin yöneticiliğini, 2004 yılından bu yana da güldiken mizah kültürü dergisi'nin başyazarlığını yapmaktadır. karikatürlerinde politik olaylarla dalga geçmektedir.

naif bir çizgiyi ve güncel olaylara dair zengin bir gözlem gücünü yansıtan karikatürleri, sanatçının çizimlerinin sadece mizahi gücüyle değil, grafik sanatları açısından da bir iz bırakmasına neden oldu. az sözlü, gereksiz süslemelerden kaçınan yalın çizgisi, sanatçının çok sayıda yurtdışı sergi ve albüme davet edilmesine neden oldu. halen feco (dünya karikatürcü kuruluşları federasyonu) ikinci genel başkanıdır.

izel rozental karikatürlerini kitap olarak bastı ve çeşitli mizah kitapları da yazdı. yarım asrı geçen sanat yaşamını hâlâ sürdüren izel rozental, iş yaşamında da kalem ve kâğıt ikilisinden kopamadı. dolmakalem üreticisi scriksskalem şirketinin yöneticiliği görevini sürdüren rozental, tükid (türkiye kırtasiyeciler derneği) yönetim kurulu sözcü üyesi ve aynı derneğin yayın organı olan frekans dergisi'nin editörüdür. izel rozental, türkiye'de editoryal gazete çizerliğinin sınırlı sayıdaki temsilcilerinden biridir.*

   pul koleksiyoncusu   20.08.2007 08:21
   #621864
 
reklamı kapat

yazdır