izmirlilerin ulkuculerden daha aktivist cikmasi

1.

<bkz: x kuruş fazla verip büyük seçim ister misiniz> (büyük seçim trabzon oluyor)

   nicholai alexandrovic hel   23.11.2009 15:24
   #1752812
2.

izmirlilerin kürtlere, barışa karşı olduğunu, ırkçılık yaptığını söylüyoruz şimdi de, yine ve yine bir bok atma çabası içinde, hadi bakalım. izmirliler (istisnalar vardır elbet, şu an bok atanların yaptığı gibi genel konuşuyorum) hiçbir ırka karşı düşmanlık duymuyorlar, sadece pkkya ve pkkyı savunanlara karşı bir düşmanlık duyuyorlar. bütün türkiye'nin, evet, kürtlerin de duyması gerektiği gibi. o olayların çıkmasının sebebi de o sizin "barışı savuyorlar ama yaa!" dediğiniz ama aslında farklı şeyler savunan insanlar yüzündendir. "kürtler" demiyorum çünkü biliyorum ki pkk ve kürtler farklı yerlere ait.
barış mı dedin? barışın alasını savunuyor o "izmirliler". ha izmir demişken, hani şu kızları kaşar, milleti gavur, dinsiz, ahlaksız, allah'ın uyarı olsun diye depremle korkuttuğu, içindeki herkesin geberip gitmesi gereken günahkar şehir. bazılarının hakkında başlık açılmaktan yorulmadıkları, sanki kendileri mükemmelmiş gibi iftiranın allahını attıkları şehir. ve onun insanları.
onun dışında, kürdünün, türkünün, arnavutunun, alevisi ve sünnisinin ve aklıma daha gelmeyen birçok farklı insanın birlikte "normal bir şekilde" yaşayabildiği nadir yerlerden olan izmir. 3-5 kendini bilmez çıkıp hatalar yapmıştır belki, o saldırıyı yapanlar da "pkk" yüzünden bile olsa yapmamalılardı böylesine saçma bir şeyi, ama bu koskoca izmir'in faşist olduğunu göstermez. sadece olması gerektiği gibi ülkesini sevenlerden oluştuklarını gösterir. kürtlere değil, pkkya karşı verilen bir tepki, bu yüzden böylesine rahat konuşabiliyorum. zaten, "izmirli" kelimesinin içinde birçok kürt de bulunuyor, doğal olarak. kısacası izmir'in kimseyle bir sorunu yok, sizin de onunla olmasın!
biliyorum, yarın bu entrye bakıp kendime çok kızacağım gaza geldiğim, yazılanları taktığım için ama artık cidden çok sıkıcı olmaya başladı tüm bu olaylar. insan gibi, kardeş gibi, eskiden olduğu gibi birlikte yaşamayı ne zaman öğreneceğiz? ne zaman "izmir şöyle diyarbakır böyle" demeden sadece "türkiye" diyebileceğiz? ama cevap belli aslında ne yazık ki, hiçbir zaman!
hala aynı ülkede yaşayan farklı insanları birbirinden ayırmaya çalışanlar, hepiniz birer zavallısınız.

   melian   23.11.2009 16:44
   #1753006
3.

izmirde yaşayan herkes izmirli midir? sorusu kurcaladı beynimi. doğduğun yer değil doyduğun yer hesabı.
onu geçtim de izmir de yaşayan insanlar o kadar huzurlu ki sanmıyorum takılsınlar bu ve benzeri ali cengiz oyunlarına. fakiri de mutlu zengini de yaşlısı da gencide.

   etibumbada   23.11.2009 16:49
   #1753013
4.

şehir bazında ayrımcılığı tehlikeli bir biçimde güçlendiren başlıktır.

çok garip lan.
her şiddet, yağmalama, bombalama olayının ardında kürtlerin aranıyor olmasından şikayet ediyoruz.
terör eylemlerini yapanların, tüm kürt nüfusa genellenmesine tav oluyoruz.
ama sonra kalkıp, bir güruhun ettiğini, tüm şehre ya da şehir sakinlerine mal edebiliyoruz.
sivas katliamından ötürü, tüm sivas'a çatmak gibi bir şey bu.
neden birini aklama ya da birinin hakkını teslim etme yolunda, bir diğerini toptan boklama yoluna gidiyoruz ki?
ayrımcılığa karşı gelenin, bilerek ya da farketmeden ayrımcılığı bu denli beslemesi anlaşılır değil.

   barbarella   23.11.2009 17:38
   #1753057
5.

bence sebepleri vardir:
1) izmirlilerin genelde dogu ve guneydoguda askerlik yapmasi
2) pkk bir teror orgutu oldugu halde pkk uyelerinin akp nin gozunde vergi veren bir vatandastan daha kiymetli olmasi
3) artik kimsenin saklamadigi akp dusmanligi ve chp den hayir gelmeyecegi gercegi

   ledraman   23.11.2009 20:11
   #1753298
6.

yeşil yol filmi vardı, hatırlayanınız vardır. filmden aklımda kalan en önemli detay, orada oynayan esmer vatandaşın (zenci demeyeyim ayrımcılık olur) acı çeken insanların acısını alabilmesiydi. onlar acı çekmesin diye acıyı kendi üzerine alıyor ve bundan mutluluk duyuyordu. filmin gelişim sürecime (ki hiç bitmeyecek sanırım bu süreç) denk gelmiş olması da aynı hissiyatın üzerime yapışmasına sebep oldu sanırım, bilmiyorum.

ne zaman yolda bir kör görsem, sakat görsem, yardıma muhtaç birini görsem ağlamamak için kendimi zor tutarım, kahrolurum.

bunların başlıkla alakası ne diyeceksiniz, muhtemel, geliyorum.

ben de bir izmirliyim öncelikle, dolayısıyla direk muhattabı olarak sebebi hakkında fikir yürütme hakkına sahip olduğumu sanıyorum, ha izmirli olmasam da fikir yürütebilirdim, o ayrı. böyle olunca daha bir sahiplenme güdüsü hissettim, açıklama gereği duydum.

benim hiç abim şehit olmadı. kardeşimin bir çatışmada kolu kopmadı. ya da bir yakınımın bir şarapnel parçası ile kör olduğuna, sağır olduğuna denk gelmedim, şükürler olsun. ama çok ağladım şehit haberlerinde, yahut bir anne kendini parçalarken televizyonda evladım diye benim de içim parçalandı, ömrümden gitti o an belki, kimbilir.

dtp mi demokrasi yanlısı? bunlar değil mi yahu her daim abdullah öcalan bizim önderimizdir diyen, ülkeyi bölme politikası güden, pkk'nın meclis şubesi olduğunu her fırsatta dile getiren? bunlar değil mi rte hapisten çıktığında başbakan olabilmesi için çıkarılan kanun sonucu "hapis cezası çekmiş dahi olsa milletvekili olabilme" fırsatını kaçırmayıp meclise atlayan?

demokrasiden bahsediyoruz ey millet! demokrasi, senin yumruk vurma özgürlüğünün benim burnumun başladığı yerde bitmesi değil mi? peki sen benim burnumu parçaladıktan sonra benim sana buyur gel demem midir demokrasi?

bırakalım bu polyanna ayaklarını. her suçlu cezasını çekmelidir.

ne demişti aziz nesin? "namuslu insanlar en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça kurtuluşumuz yoktur."

bu yüzden aktivist izmir'liler. bu yüzden cesur.

   cenkin gunlugu   23.11.2009 20:32
   #1753346
7.

aktivist oldukları konu bakımından değer kazanacak cümle.

misal evet, zeka - akıl kullanma, mantık yürütme gibi yönlerde ülkücülere göre çok daha aktivistlerdir. ha siz diyorsunuz ki dtp, taşlama falan. vallahi 3-5 kişiye göre de değerlendirilmez 4.5 milyon hacı. ha sen değerlendir, mensup olduğun siyasi düşünce bakımından tarih boyunca düz mantık kurbanıydın zaten. gene devam et, biz alışığız buna.

şiddeti savunmuyorum ama faşist bir partinin taşlanmasına zerre üzülüyor değilim. 1 mayıs kutlamasında işçiyi döven polisin diğer sokakta sıkıştırılıp dayak yemesine ne kadar üzülmediysem işte buna da o kadar üzülmedim. hatta aynısı mhp'ye olsun gene üzülmem. faşizmin dili dini ırkı olmaz arkadaş. her türlüsü düşmanımdır.

   ch32   23.11.2009 20:45
   #1753378
8.

pek yakında onur öymen'in yeni bir parti kurarak izmir milletvekili kimliğiyle bu partiden aday olacağının müjdecisidir.

türkiye'nin en ne idüğü belirsiz kalabalığı (izmirli faşistler) ile en ne idüğü belirsiz ideolojisi (tabanında alevi olan kemalist ve devletçi ama bir yandan da alevi kırımını hak gören öymenizm) bu şekilde muhteşem bir evlilik yapabilir.

artık zamanla kendileri mi memleketin gerisinden farklı bir statü isterler, ne yaparlar, bilemeyiz.

partinin adı da benden: anağp (anaları ağlatma partisi)

   ozel kurmay baskani   23.11.2009 21:02 ~ 21:03
   #1753441
9.

<bkz: hadi ordan aktivist>

   dasdas   23.11.2009 21:04
   #1753445
10.

pkk ya karşı yapılan bir hareketi kürtlere yapılmış sayan salakların üzüleceği mevzu
bu arada hangi barış sürece ulan bana göre teslimiyet süreci ve yine helal olsun ki buna karşı tarih tekerrür etmiştir.ilk kurşun yine izmirden atılmıştır.

   eussstas   23.11.2009 21:17
   #1753477
11.

<bkz: 82: ülkücüler>

bu ne la izmirde ülkücü yok mu amk. adam gibi başlıklar açın tartışalım. sanki izmirde o tepki verenler pipolu entel cehapeli solcular.

   ekoko   23.11.2009 21:38
   #1753539
12.

<bkz: izmirlilerin ülkücülerden daha barbar çıkması>

   td   23.11.2009 21:45
   #1753560
13.

<bkz: sucluluk psikolojisi>

   zatara   23.01.2010 23:11
   #1881547
 
reklamı kapat

yazdır