jeofizik muhendisligi

1.

turkiye de az sayida universitede vardir. itu, istanbul universitesi ve ankara universitesi ndekiler daha bir makbuldur. ilk senenin ilk donemi boyunca hocalar size jeofizikle jeoloji arasindaki farki ogretmeye calisir. mezun oldugunuzda anlarsiniz: jeoloji muhendisi daha mutludur, jeofizikcinin beyni sulanmistir artik.

millet de anlamaz ne okudugunuzu. jeofizik muhendisligi dediginizde; "ay o ne ki ya?" tepkisine maruz kalmayan kisi sayisi cok cuzzidir. "eh biz yeraltiyla ilgileniyoruz, deprem petrol falan." gibi bir cevap verirsiniz, ama televizyona hep jelojiciler cikar depremden sonra.

bir ara; hukumet karar aldi, artik jeofizikci imzasi olmadan bina yapilamayacak, zengin olduk heheyt gibi soylentiler cikmis idi lakin halen koseyi dondugunu duydugumuz arkadas yok. ankara universitesinden birisi ayda 10.000 dolar aliyormus, ne kadar gercek belli degil.

tas adi ezberlersiniz, fortran-c++-matlab falan ogrenirsiniz (ya da ogrenemezsiniz), bolca grafik cizersiniz.

ankara universitesine giderseniz ahmet tugrul basokur kisisinin elini * opersiniz.

   inflack   23.10.2007 16:04
   #687486
2.

bu bölümde okuyanlar; "kadıköy sağlam mıı?? deprem olur muu?" gibi sorularla muhatab olmak zorunda kalan kişilerdir. jeomanyetizma, matlab gibi şeyler söylerler sürekli ve çok ağır aletleri çayıra bayıra taşıyarak çalışırlar.

geleceği olan bir bölümdür. her inşaat, başlamadan önce ihtiyaç duyar jeofizik mühendislerinin yapacağı testlere ve vereceği belgelere. akıllı olurlarsa parayı kırabilirler.

bu bölümde en iyi okul kesinlikle itü' dür.

   oturan kedi   15.01.2008 11:51 ~ 11:51
   #818054
3.

nedense ya yarisina kadar gelmisken birakilan bolumdur ya da hicbir kosulda icra edilmeyen. oysa bu muhendislere en cok ihtiyacin oldugu ulkede yasiyoruz...

   witchorexia nervosa   15.01.2008 11:54
   #818059
4.

bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş hayalleriyle girilen bölümdür. ilk dönem kalınan derslerle hayal kırıklığı yaşanır ve "amaan zaten bilgisayardan anlamak için bil. müh. olmaya gerek yok" denilir.


bu bölümden mezun olmayı başaranlar "yaw senin bölüm neydi, jeoloji mi?" sorusuna ifrit olurlar. kandilli rasathanesi civarında yaşayan bu türler yaz kış demez zeminden zemine koşarlar.

hee bu arada jeoloji ile jeofizik mühendisliğinin en temel farkı; jeologlar gördüklerini söyler, jeofizik mühendisleri görmediklerini...

   m0ll4   21.04.2008 22:09
   #899816
 
reklamı kapat

yazdır