jungfrukallan

1.

genç kız pınarı / virgin spring
1960 isveç yapımı ingmar bergman filmidir.

kısa konu:

----- spoiler -----
hıristiyan bir ailenin bakire kızının tecavüze uğrayıp öldürülmesi ertesinde kızın babasının intikamı.

filmin ana teması hıristiyanlık'ta günah, kötülük ve adalet gibi görünse de, pek çok bergman filmlerinde olduğu gibi insanlar arasındaki ilişkilerdir filmin esas meselesi. bakire kızın öldürülmesine yol açan küçük ayrıntılar yüzünden aile birylerinin hepsi kendilerini suçlayacak bir neden bulurlar, pişmanlık içindedirler.
----- spoiler -----

filmin yirmi sekizinci istanbul film festivali çerçevesinde kadıköy rexx sinemalarında çok kötü bir gösterimi gerçekleştirilmiştir. makinanın kadrajı tam olarak ayarlanamamış ve film perdeye sığmaz olup taşmıştır. bu sebepten ötürü bazı sahnelerde (filmin beşte birine tekabül edebilir) karakterlerin kafaları görülememiştir. daha sonra film esnasında kadraj yukarı çekilmiş, bu sefer de filmin alt bölgeleri görünmez olmuştur.

işin ilginci filmin bitiminde 300 kişilik sinemada bu hususu festival görevlisine şikayet eden iki kişi ben ve bir yabancı olmuştur. alınan cevap "filmin teknolojisinin eski olmasıdır."

+ e peki gösterimden önce bu filmler test edilmiyor mu?
- yani makinist sabah geliyor, işte, öle...
+ telafi gösterimi?
- ??

2 sefer dvd'den zaten izlenmiş olan filmi bir de büyük ekranda görmek için şişli-kadıköy-şişli seyahati göze alınarak gidilen gösterim ancak bu kadar hayal kırıklığı yaratabilirdi, yarattı.

   sheets of music   09.04.2009 17:07 ~ 17:09
   #1305985
 
reklamı kapat

yazdır