k vitamini

1.

kanın pıhtılaşmasına, kemiklerin mineralleşmesine yardım eder. kanamayı önler. kırıkların kaynamasına yardım eder. akciğer, yumurtalık, göğüs kanserlerinin oluşma şansını azaltabilir.

   enigmatic   14.09.2006 12:12
   #42459
2.

kalin bagirsakta ya$ayan bakteriler tarafindan da uretilir. bu yuzden eksiligi pek gorulmez. en ¢ok ye$il bitkiler, isirgan otu, karacigerde bulunur. eksikliginde kanin pihtila$masi gecikir.

   cokopiyenses   15.09.2006 14:21
   #43475
3.

sebzelerin yeşil bölümünde, ıspanakta, kabakta, marulda, yeşil domateste, çam ignesinde, yeşil biberde bol bulunur.

k vitamini insan bağırsağındaki bir grup bakteri tarafındanda üretilir. k vitamininin tamamına yakını kullanılır, yanlızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır.

k vitamini eksikliği son derece nadirdir ve kafada, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalara yol açar. k vitamini yanlızca kanamalı hastalarda eksikliğini gidermek için kullanılır.

   hicbisee   27.11.2007 01:54
   #742796
4.

k vitamini lipofilik ve hidrofobik bir vitaminler grubuna verilen addır. k vitamini 1920'lerin sonlarında danimarkalı bilim adamı henrik dam'ın kolesterol hakkındaki çeşitli araştırmaları sonucu keşfedilmiş, kan pıhtılaşması ile ilişkili olduğu saptandığı için de önceleri koagülasyon vitamini (yani pıhtılaşma vitamini) olarak adlandırılmıştır. k harfini almasının sebebi vitamine dair ilk keşiflerin almanca bir jurnalde yayımlanması ve bu yazınlarda vitaminin koagulationsvitamin şeklinde yer almasından gelir.
k vitaminlerine bazı proteinlerin posttranslasyonal değişimi, özellikle de koagülasyon yani kan pıhtılaşması, için gereksinim duyulur. kimyasal olarak bunlar 2-metil-1,4-naftokinon türevleridirler ve genel kanıya göre etkinliklerinin temel sebebi kimyasal yapılarındaki naftokinon halkasıdır. buradan hareketle genel olarak tüm k vitaminlerinin etki mekanizmaları benzerdir. yine de bağısaktaki emilimi, taşınması ve doku dağılımı ile ilişkili olarak önemli farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. ısıya oldukça dayanıklı olan k vitaminleri, bahsi geçen kimyasal özellikleri hasebiyle suda çözünmezler. insan vücudu k vitaminini depolayabildiği için günlük k vitamini katkısına ihtiyaç duymaz.
k2 vitamini (menakinon) normalde bağırsaklardaki bakteriler tarafından üretilirler ve yetersizliği, bağırsaklar ağır bir şekilde zarar görmemişse, oldukça nadirdir.

   jokerstyle   25.12.2007 16:06 ~ 16:06
   #786194
5.

bu vitamin kanın pıhtılaşmasında görevlidir. kalın bağırsakta yaşayan ekoli bakterileri tarafından üretilir.

koyu yeliş yapraklı sebzelerde görülür. karaciğerde de bulunur.

eksinliğinde kanın pıhtılaşmasında gecikme görünür.

   banabinicksoylesene   16.04.2009 17:40
   #1319749
 
reklamı kapat

yazdır