kadin peygamber olmamasi

1.

yıllardır kafama takılan, beni soru işaretlerine sevk eden bir konu.

bakıyoruz geçmi$e açıyoruz kitapları bir tane kadin peygamber yok.ister istemez ademoğlu neden sorusunu soruyor.

neden yok?

mantıklı düşündüğümde şöyle bir tespit çıkardım.

o zamanki ataerkil sosyal yapi gozonune alindiginda bariz sekilde kadina itibar edilmeyecegi, sozune guvenilmeyecegi de sebepler arasinda gibi geliyor.

fakat yeri göğü yaratan tanrının cinsiyet ayrımcılık yapması pek mantıklı gelmiyor bana.sonuç itibari ile tanrı peygamberleri de sınamaktadır peki neden bir kadın peygamber seçip, onun fiziki yapısı ne kadar zayıf olursa olsun sınamayı düşünmemiştir. acaba tanrı işin üçkagidina mı kaçmıştır ?

eğer mantıklı dü$ünecek olursak ;

peygamberlik zor zanaat, agır bir yük, güç bir vazife.kadın ise yaradılışı ıtıbari ile nazik ve zayıf oldugu için bu yükün altından kalkamayabilir diye düşünülmüş olabilir.

bir kadının savaşlarda ön saflarda yer alması utopik olur kabul ediyorum.ayrıca peygamberlerin sürekli seyir halinde olmaları ve sürekli suikastlere magruz kalmaları yadsınamaz bir gercek.ha kadının biyolojık yapısı da bu duruma engel teskil ediyor denilebilir. *

fakat ne olursa olsun bana göre burada bir ayrımcılık söz konusudur.herkese eşit haklar sağlayan yaratıcı neden dinlerin yayılması için bir kadını seçmemiştir?

yukarıda bulunan tespitler bence bu sorunun cevabı olamaz sadece olasılık olma ıhtımalı var.

meselâ nahl sûresinin 43. âyetinin meali şöyle:

"ey resulüm! senden önce de kendilerine vahiyde bulunduğumuz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. eğer bunu bilmiyorsanız, bilgi sahiplerine sorun."

burada tezat bir düşünce söz konusu bence...

kadının ne haddinedir, sure dizmek, ayet indirmek , allahla muhattap olmak; o otursundur allahın hakkı uc olsundur cocuk doğursundur.

eşitliği savunan yaradan burada savunduğu degeri ayaklar altına almıştır gibi geliyor bana.zira bir kadının " dini anlatması " yayması, ataerkil toplumda zor olabilir ama neden bir şans verilmemiştir.

her ne kadar meryem bu dini motiflerin arasında yer almış olsa da hiçbir zaman peygamber olarak kabul edilmemiştir.

hz isa çarmıha gerilmiş, acılar çekmiş ve tanrı bu duruma izin vermiştir.eger isa'nın yerinde bir kadın olsa ne değişirdi ? değişecek tek şey isa gibi bu acılara dayanamayabilir daha erken hakkın rahmetine kavuşurdu.neden bu şans verilmedi soru işareti tabi.

<bkz: haydin seferoğulları>
<bkz: yürüyün tellioğulları>

   ederleziavela   21.06.2007 14:43 ~ 14:52
   #487993
2.

regl döneminde ne yapması gerektiği tartışılacak durumdur.*

   ay cin   21.06.2007 14:48
   #488023
3.

<bkz: gece mahkum olan gunduz hukum suremez>
<bkz: kurtlar vadisinden inciler>
cendere cendere cendere cendere

   janthamade   21.06.2007 15:02
   #488091
4.

devlet kurulmadan önce tüm tanrılar gibi onların da peygamberleri kadındır.
eril tanrı,egemen,tahakkümcü tanrı tasavvurları kendileri gibi tekbiçimci *,kendinden olmayanı reddeden,buyurgan peygamberler seçmiştir.
bu,ne tanrıların ne de onun peygamberlerinin suçudur.
bu,olsa olsa kadına ve tüm insanlığa darbe yapan rahiplerin oynadığı ve kazandığı büyük kumardır.
tarihin alaşafağında iş bölümünün gereklilikten de öte zorunluluğunun kaçınılmaz olarak medenileşmeye başlayan "insan"ın kapısını çalınca fedakarlık yapan kimi iyi kalpli müminler,koordinasyonu yapan diğerleri,yani "bey-in"ler için yolunacak kaz haline gelmişlerdir.
sonrası bu saf,mütevazi ve fedakar tavukları uyutmak için uydurulacak hikayelere,kısacası mitlere gelmiştir.
bu mitler ekur'da yazılmış,tabletleri gılgamış'lar tarafından ezberlenmiş,eski dönek peygamber ninsu bilge ana marifetiyle gözden geçirilmiş,iştar'ın düşürülmesiyle maddi destek elde edilmiş ve enkidu şahsında tüm insanlığa dayatılmış ve insanlık kandırılmıştır.

yoksa kiş devletinin uruk'tan peygamber istediği veya elam'da inanna'nın kadın paygamberleri olduğu araştıranlarca bilinir.

   nagual   21.06.2007 15:24
   #488181
5.

kocalarının cemaatle dalga geçmesini engellemek için.
dün gece peygamberiniz iyiydi**

   sozdemir   21.06.2007 15:27
   #488189
6.

isabet olmuştur. velev ki oldu. peygamber kişisinin cinsel hayatı olmazdı. eşi onunla cinsel ilişkiye girmekten çekinir, tanrıdan dolayı haya ederdi. peygamber için en büyük eziyetlerden olurdu tabiki. peki erkek peygamber olunca ne oluyor ? 7 nikahlı karı, 30 kadar cariye. saygı duydum açıkçası.

   sensizliksonumoldu   21.02.2011 19:57
   #2306479
7.

kutsal kitaplarında erkekler babı olurdu kesin.**

   safinaz   21.02.2011 19:59 ~ 20:00
   #2306481
8.

<bkz: hz. meryem>*
<bkz: resûl ile nebi arasındaki fark> *

   makyajsiz palyaco   21.02.2011 20:42 ~ 20:43
   #2306500
9.

daha çok o dönem ki yapılan işkencelerin kadınların dayanamayacağı düşünülmüş olsa gerek sonra böyle alıştılar artık bozmayalım demişlerdir*

   tomri   21.02.2011 20:45
   #2306501
 
reklamı kapat

yazdır