kalca cikigi

1.

kalça ekleminde bulunan top şeklindeki femur başının, içine düzgün bir şekilde oturması gereken yuvanın asetabulum ya dışında olması ya da belli pozisyonlarda yuva içinden çıkmasıdır.1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre türkiyede kalça çıkığı yüzde 0.5-1.5 sıklığındadır.

belirtileri nelerdir?
çıkık derecesi ağır olmayan çocuklarda yürüyene kadar hiçbir belirti olmayabilir.ancak bir doktor muayenesinde ortaya çıkabilir.

- bacaklarda uzunluk farkı,
- kalça ve üst bacak kıvrımlarında iki taraf arasında fark olması,
- bir bacakta daha az hareket veya esneklik,
- sendeleyerek yürüme,ana belirtilerdir.
genetik olarak tekrarlama riski
- ilk çocuklarında kalça çıkığı olan ebeveynlerin,diğer çocuklarında da görülme riski yüzde 6
- ebeveynlerden birinin kalça çıkığı olması durumunda doğacak çocukta görülme riski yüzde 12
- ebeveynlerden birinde ve çocuklarından herhangi birinde kalça çıkığı varsa doğacak çocukta görülme riski yüzde 36 dır.

tedavi
doğuştan kalça çıkığı önlenebilir bir sakatlıktır.erken teşhis çok önemlidir.doğumu takip eden ilk birkaç hafta içinde teşhisi konmuş bebeğin iyileşme şansı çok yüksektir.doğar doğmaz teşhis konmuş bebeklerde özel bandaj ya da putti adı verilen basit bir ortopedik aygıt uygulaması tedavi için yeterli olurken,1 yaş sonrası bebeklerde büyük olasılıkla operasyon gerekecektir.yaş büyüdükçe çıkık ağırlaşacağı için operasyonların büyüklüğü artmaktadır. çocuk yürüyene kadar sakatlığın kendini görsel olarak belli etmemesi tedavide gecikmeye yol açmaktadır.bu yüzden bebeklerin en kısa zamanda bir ortopedi uzmanınca kalça çıkığı taramasına tabi tutulması gerekir.

   apice a rassi   06.06.2009 19:24
   #1426499
2.

literatürde yeni adı gelişimsel kalça çıkığı olarak geçmektedir.
maalesef hala etiyoloji de en belirgin çevresel faktör bebeklerin kundaklanmasıdır.kundaklanan bebekler kalca ve dizlerini fleksiyona getiremediklerinden kalça ekleminin yuvasından çıkması kolaylaşır.

   richie rich   13.10.2009 14:23
   #1666040
 
reklamı kapat

yazdır