kalin bagirsak iltihabi

1.

daha ziyade bağırsakları zayıf olanlarda görülen bir hastalıktır. bazen iltihapla birlikte ülser de görülür. buna tıp dilinde ülserli kolit denir. hastalık aniden başlayıp, hiç beklenmedik bir anda kaybolabilir. hastada aniden veya yavaş yavaş gelen ishal görülür. dışkısı kanlıdır. hasta, karın ağrılarından şikayet eder, ateşi de yüksektir. doktora başvurmak şarttır. bu arada istirahat etmek ve bol vitaminli gıdalar almak gerekir. alkol, fazla miktarda meşrubat ve süt içilmez. çekirdek gibi kabuklu şeyler yenmez.

   anathema   15.09.2007 00:31
   #670848
2.

ishal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. bazen de ağrı yapar. ishal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. ishale halk arasında amel ve sürgün; tıp dilinde ise diare denir. ishalin nedenleri arasında; yiyeceklerin bozuk olması, veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği, üşütme, isteri, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir. bu nedenle kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir.
neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir. hastaya açık çay, maden suyu içirilir, yoğurt yedirilir. sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir.

   apice a rassi   15.06.2009 14:11
   #1442149
 
reklamı kapat

yazdır