kandil gecelerinin islamdaki onemi

1.

bugün hurriyet gazetesinin web sitesinde okuduğum bir yazıda rastladığım kadarıyla islami kesim kandil mevzuunda ikiye bölünmüş.

http://www.hurriyet.com.tr/...488.asp?gid=229&sz=4965

bir kısım islami kesim, "ne kur'anda ne peygamberin hayatında ne de sahabe döneminde kandillerin eda edilmediği, bunun 13. yüzyıldan sonra islam içine girmiş olduğunu" belirtmişler.

diğer bir kısım islami kesim ise, "mirac ve kadir gecelerinin kur'anda geçtiğini, diğer gecelerin ise sosyal bir kutlama olarak yapılabilirliğini" söylemişlerdir.

yazarın yorumu:
kur'anda kadir gecesi dışında diğer gecelerle ilgili herhangi bir bilgi yoktur. kadir suresinde kadir gecesinin önemi "bin geceden hayırlı" olarak belirtilmiştir. mir'ac ile ilgili bilgilerde ise daha çok peygamber hadisleri ağırlıktadır. nitekim, kendi başından geçen olayı kendisi aktarmıştır.

diğer gecelere gelince, peygamberin doğumu (mevlid kandili), peygamberin ana rahmine düştüğü gün (regaib kandili) ve kur'anın dünyaya indirilmeye başlandığı gün (beraat kandili) gibi günlerin/gecelerin kutlanmasın dinî bir ibadet boyutu yoktur zannımca. konunun uzmanı olmasam bile bunun ne kadar açık olduğu bellidir. yalnız bu tür geceler sosyal olarak islam alemini birleştirici gecelerdir. ortak bir kutlama fırsatı verir. her ne kadar sonradan islam tarihine girmiş olsalar da yapılan iş bakımından herhangi bir kötü tarafları yoktur. aksine, olumlu çok yanları vardır.

   ugokhan   27.03.2008 08:20
   #880432
 
reklamı kapat

yazdır