kar eden sirketi ozellestirmek

1.

akp hükümetinin en çok eleştirildiği nokta..sattılar devleti denir hep.. kimseyi savunmayacağım, ama peşkeş çekiyorlar vatanı!! gibi iddialardan önce bir kaç bilinmesi gereken var.. dilim dondugunce açıklayayım şirketler neden özelleştirilir.

özelleştirme neden gerekli? kısa ve uzun vadedeki faydaları nelerdir?

*nakit akışı sağlamak..ucuza gitti? diyenler oluyor, olacak da, ama sen ülke olarak tok satıcı değilsin ki dibine kadar pazarlık yapasın? değerini bulsun diye beklersen aynı sürede fazlayısla borc faizi ödeyeceksin zaten..kısa ve uzun vadede kardasın satarak.

*zarar-kar dengesi..şirket her gün zarar ediyorsa hem kısa hem uzun vadede zaten kardasın satarak..

akıl karıştıran nokta şu, kar eden şirket neden özelleştirilir?

*türk telekom örneğimiz olsun, rakamları kucultuyorum..şirket her ay 4 lira kar ediyor, neden özelleştiriyoruz? teoride haklısın, pratikte değil..

türkiyede torpil olayını hepimiz biliyoruz az cok..bir kamu şirketinde 100 kişi calısması maksimum fayda sağlayacakken, bu tanıdık zihniyeti yuzunden 200 kişi istihdam ediliyor..

eleman sayısı ıkı katına cıkınca fayda azalıyor.. bıraz teknık olacak ama parabol bir eğri oluşuyor... argoda nerde cokluk orda bokluk dediğimizden..

sonuc? %100 artan işçi maliyeti + faydadan (fayda burada elde edilecek kar) fedakarlık .. örneğin, 3 maliyetle 13 kazanması ve 10 kar yapması gerekirken,5 maliyetle 9 kazanıp 4 kar ediyor..

bitmedi..

telekomun urettiği bir hizmet var, iletişim..5 maliyetle uretınce bize en az 5'e verebilir (karsız) oysa satılsa 3'e üretse 4'e bize verecek..

biz karlıyız. satın alan karlı. ve devlet karlı.

*devlet sıcak para aldı x lira.
*halkın refah seviyesi arttı cunku fiyat dustu.
*devlet işci maliyetinden ve tum harici giderlerden kurtuldu
*devlet vergi alacak..

aslında daha uzun, elimden geldiğince sadeleştirerek yazdım aklımdakileri, devamı için merak eden varsa, veya su noktalar hatalı! diyen varsa fikir paylaşımına acıgım her zaman..

   laplaceninseytani   10.12.2008 02:03
   #1110891
 
reklamı kapat

yazdır