kardes

1.

anne ve babanizin ortak oldugu kisi. sadece anne veya sadece baba da ortak olabilir. eski turkce'de karindas denirmis, ayni karindan cikma manasinda.

   sherry   27.04.2006 08:33
   #4220
2.

anne ve babanız aynı ise öz kardeşsinizdir.
anneniz aynı babanız farklı ya da babanız aynı anneniz farklı ise üvey kardeşsinizdir.

şöyle bir durumda söz konusu olabilir: iki çocuğu evlatlık edinir bir aile, bu iki çocuk da üvey kardeş olur. belki de olmaz, ne bileyim işte ne oluyorsa olsun*

   gmnd   26.09.2006 17:53 ~ 17:54
   #55662
3.

halkımızca yaygın olarak kullanılan bir hitabet sözü * *

   painseeker   26.09.2006 17:55
   #55664
4.

kimi zaman sarılmak istesek de sarılamadığımızdır.

öyle bir şey ki bu küçüklükten beri kedi köpek gibi didişirsiniz, birbirinize etmediğiniz fesatlıklar kalmaz ama en lazım olduğu anda yanınızda bitiverdiğinde bir teşekkür etmeyi ya da ne bileyim o an için '' sağol be kardeşim '' demeyi bile başaramazsınız. bu, ya bir alışkanlıktır ya da içinizde bir türlü yıkamadığınız duvarlarınızla karşı karşıya kalmanızdır.

uzaktasınızdır belki de büyük bir zaman evinizden. annenizi özlersiniz, evinizi özlersiniz, odanızı, şehrinizi, sevgilinizi, şehir hatları vapurunu, kalabalığı... bunları özlerken kardeşiniz en sonlarda aklınıza gelir. hep unutulur belki de. ya siz hala çocuksunuzdur ya da bir şeyleri yapabilmek için, hayatta uzunca bir zaman daha yanınızda olabilecek insan için yapabileceğiniz bir şey olabilir mi diye düşünmeyi hep unutursunuz, hayatta her zaman daha önemli şeyler oldugunu düşünen bireyler için bu çok rastlanılabilir bir şey sonucta. ölesiye değer vermeyi unuttugunuz bir kimse için bir şeylerin geç olduğunu bile düşünebiliyor insan bazı bazı.

diyorum ya dagıtılacak sevgi , edilecek güzel sözler, hoşnut edecek hareketler hep en sondadır kardeşe sıra gelince. önce hayattaki önem sırasında olan insanlara bütün sevgi verilir.sonra kalırsa kardeşe. kardeş belki '' amaaan beni düşünücek de oturacak muhabbet edecek '' diye düşündüğü , ya da şöyle diyeyim öyle alıştığı için bu durumu zamanla yadırgamayacaktır. abiden ya da abladan gelemeyen ,esirgenen iyi şeylere o kadar alışmıştır ki herhangi bir farklılıkta '' ağzı açık çocuklar '' gibi sevinecektir.

kendi kendime diyorum acaba ben mi iyi bir abi değilim ama çevremdekilere de bakıyorum aşağı yukarı aynı. kardeşler hep üçüncü dördüncü beşinci planda. büyüklerin hayatta hep başka şeylerle meşguliyetleri. hep unutuluyor kardeşler. çok garip bir şey. sana bir şey olsa, hastalansan, ya da hastanelik olsan ilk koşacak olan kardeşin oldugunu bile bile birtakım şeyleri yapmaya üşeniyor ya da yapamıyor insan. o pek umursamadığın kardeş koşacak bütün acılarına bütün sevinçlerine ama sen hıyarın teki oldugun için onun hayatının detaylarına, yaşadıklarına, ne yiyip ne yedigine dikkat etmezsin bile . yaşıyordur, iyidir, arada bir nbr nasılsın ne oluyor nasıl gidiyor diye konuşursun, ya da oturdugun yerden kalkamadıgın için '' su getirsene '' dersin . bu yani.

bilmem belki ben çok hayvanım , belki ben bir şeyleri beceremiyorum, mühim olan insanları yanımda tutmayı ya da onlara hak ettiği degeri vermeyi ihmal ediyorum ama bu gercekten çok kötü ve sadistce bir tutum.

diyorum ya istesen de sarılamadığın oluyor diye, oluyor gerçekten , sarılsan bile milyonda bir kez '' aa ne oluyor hayırdır bir şey mi isteyeceksin '' moduna giriyor karşı taraf. hiiiççç içimden geldi desen mutlu olacaktır belki ama sen gidip hala hıyarlığı seçip ;

* aman iyi sana da yaranılmıyor ...

diye bir cevap verirsin.

çok hıyarız çok.

   zibidigibi   22.08.2007 20:24 ~ 20:31
   #626935
5.

bazen kıskanılan bazen başbelası denilen bazense sevmeye doyulamayan şirin varlık.

   siyah kelebek   22.08.2007 20:27
   #626939
6.

varlığından kimi zaman nefret ettiğiniz, kimi zaman herkesten çok ihtiyaç duyduğunuz kişi.

   yavanna   22.08.2007 20:30
   #626942
7.

kronolojik biseler yazmak gerekirse:
- bu kim..
- offff neden ayni odayi paylasmak zorundayim ki ben bunla
- seni soyliiicem gorursun!
- ne zaman defolup gidecek acaba?
- heyyy yasasin sehir disi kazandi gitti odam bana kaldi
- bu ev gitgide sıkıcı bi hal almaya basladi..
- ozluyorum sanirim olsa da kavga etsek didissek bu hafta sonu gelir mi acaba..

<bkz: degerini sonradan anlamak>

   anesa   22.08.2007 20:38
   #626952
8.

7 ya$ındaydım, küçük e$ek doğdu.$ubattı, soğuktu...o doğarken ben hastaneye girmeye çalı$mayayım diye kuzenimle hastane bahçesinde top oynamak durumunda bırakılmı$tım.soğuktu ama oynamı$tım, sürekli o gelecek olan küçük $eyi dü$ünerek.

geldi sonunda, gerçekten de soyledikleri gibi küçücüktü...elleri, kafası.. benden küçüktü. direk sevmi$tim zaten onu orda.o ilk ba$taki hafif yalnız bırakılma, ilgilenilmeme durumu olsa da yine de seviyordum ben onu. sanırım da hep sevecektim.

9 ya$ındaydım, 99 senesiydi, depremin olduğu sene, abi demi$ti bana ilk kez. abi. o kadar güzel gelmi$ti ki... $imdiye kadar duyduğum en güzel söz olduğuna yemin edebilirdim.o senenin ekimiydi; almanya'ya gitti küçük karde$ annemle. hem beni annemden ayırmı$ hem de uçağa binme lüksünü ya$amı$tı. ilk kez kıskanmı$tım sanırım onu, çok kıskanmı$tım.12 kasım 1999 günü, yani düzce depremini yaşadığımız gün geleceklerdi almanya'dan. ben camda onları izlerken(ki hala uçağa binmemişlermiş) sallandık biraz.korktuk kuzenimle. aşşağıya indik. sonra tehlike yok dediler hadi eve dediler. gitmedim ben. "karde$imi bekliycem" dedim. geldiler. iyilerdi. ilk kez bi insan için meraklanmıştım.

13 ya$ındayım, karde$ okula ba$layacak, tecrübeli birey olarak tavsiyeler veriyorum: öğretmenini dinleme, yalan soyler" gibisinden...
bir de diyorum ki: ağlama ilk gün diyorum, abinden farklı ol. küçük karde$ hiç ağlamıyor okulda. hiç ama. hep sevilen, hep el üstünde tutulan oluyor. abisi ilkokuldaki kendisini görüyor onu gördükçe...
ankara bahcelievlere tasınıyoruz, aynı okula gidiyoruz karde$le; ben 7. o 1. sınıfta. arkada$larına benim abim hepinizi döver diyor.benim abim en iyisi diyor. o an anlıyorum ki sorumluluklarım var.

17 ya$ındayım, dün çok geç yattıi uyuyor $imdi. az önce anladım onun değerini, ne kadar sevdiğimi. utandım kendimden. içinde bulunduğum yaş ve hal-i vaziyetten dolayı aile bireylerini sevmeme gibi bi özelliği olsa da insanın; karde$ apayrı bir yerde $imdi. en güzel yerde, yanında da yengesi var. sevmek'de en olur mu diye dusunmemek lazım, herkesin bir en cok'u oluyor...
karde$ miydi; kısaca en çok sevilen ve vazgeçilemeyecek olan...

   esekherif   01.01.2008 11:41
   #796587
9.

isa mesih'e inananların birbirlerine hitap ederken kullandıkları bir sözcük.

   feline   29.10.2008 20:42
   #1071592
10.

<bkz: bilader>

   synthetic   21.12.2008 20:48
   #1131566
11.

zamanında akrabamla balkon sefası yaparken kardeşime bira aldırmaya karar verdik. şöyle böyle derken çıktı yola. mahallede de hacı amcalar bolca var. balkonda televizyon izliyorlar. neyse, bizimki balkonun önünden geçerken:
k-2 kutuydu di mi?
a-laağğğn.
b-evet evet 2 kutu. süt, karton kutuda, 2 kutu.
k-niye korkuyonuz ki???

   iny   06.06.2009 22:49
   #1426871
12.

eğer ergenliğe yeni yeni adımlarını atıyorsa ve erkekse şu tarz olaylar yaşanabiliyor:
ingilizce ile olan tüm alakası ''hello.vadizyorneym.mayneymiz hede hödö'' olan ve tüm yaşantısı boyunca tek bir yabancı şarkı bile dinlememiş ve yabancı hiçbir şarkıcı adı bilmeyen kardeşinizi odasının kapısını kapatmış, cnbc-e gece kuşağını izlerken basabilirsiniz. -bazen ustalara saygı da izliyor. şimdi hakkını yemeyeyim- favorisi romantik salı kuşağı tabii ki- fakat işin ilginç tarafı televizyonun sesinin kısık olması!!! çünkü si en biğ siğ e o zaman dilimi içerisinde ayıp filmler göstermekte. ama bu önemli değil. gerçekten değil. önemli olan cnbce e ile ingilizcemi geliştiriyorum mottosu sikebilmek. sikmek dedim de bak şimdi şu güzel ortamı bozdum. sonra sonraaa ergen olma yolunda ilerleyen küçük kardeş, bilgisayarda mutlaka gözatma geçmişini temizler. çünkü kendisi henüz 15 yaşında bir cia ajanı!!! daha başka... dondurma almaya gönderdiğiniz zaman 93274293 kere tembihlemenize rağmen gider istemediğinizi alır. nedeni sorulduğunda da ''ondan yoktu'' der. ''o zaman almasaydın'' dediğinizde de siktir git der. ablaya?!! hiiiii -böyle de ibnedir. ne pismişsin lan ergen kardeş. tüken.

   wendy   18.06.2009 21:30
   #1449357
13.

eğer tek çocuksanız en çok istediğinizdir , doğduktan sonra sabaha kadar sevinçten uyutmayan, eblek eblek suratına baktığınızdır, kardeş. zamanla sorumluluk nedir, nasıl koruma olunur onu öğretendir. dertlerin ve işlerin artmasıyla beraber nereden istediysem bunu ahh ahh dedirtendir. size benzeyen yönlerini keşfettiğinizde aynı ben diye gururlandırandır. cevapları şap diye suratınıza yapıştırdığında, boyunun sizi geçtiğini farkettiğinizde yılların ne kadar hızlı geçtiğine şaşırtandır. derslerine yardım ettiğinizde öğretmenlik duygusunu tattırandır. uyurken masum masum, meleklerinde yer yüzüne inebildiklerine inandırandır.

   yrn   04.10.2009 22:47
   #1645078
14.

tahammül sınırlarımı zorlayan şahsiyettir. bencilliğin ta kendisidir. kelimeleri kiyafetsiz bırakacak şekilde sinirlerimi zorluyor yaşına başına bakmadan.

   kaybedeceknevarki   21.11.2009 22:44
   #1749783
15.

tarık akan'ın başrolünde oynadıgı canım kardeşim filmini izledikten sonra daha çok sevilendir.

   st pauli   06.10.2010 00:17
   #2196880
16.

şimdi üvey kardeş zaten yeterince siktir edilesi, ancak öz kardeş hakkında neden bir sorumluluk olmasını gerektiğine anlam veremem, hadi annen ve babanın hatası sonucu doğrudan onların yüzünden dünyaya gelmiştir, ben kardeş olarak sırf aynı karından çıktık diye neden sorumluluk hissedeyim, örneğin kardeşiniz bir katil, onu hayatınızdan çıkarabilir misiniz? bir de onun yaptıklarından neden ben utanmak zorunda hissederim kendimi?

   hayallerkahyasi   21.08.2011 04:51
   #2421545
17.

sayenizde bebeyken okuma-yazmayı öğrenen sonra okulda sıkılıp cozutan..

   zelisa   21.08.2011 10:02
   #2421577
18.

"canım kardeşim,
sensiz hayat nasıl olurdu diye düşündüm.
düşün ki, göz kapaklarını birbirine dikmişler, ne kadar uğraşsan da açmanın bir yolu yok. belki iplerin arasından sızan bir ışık var ama bunu görmek daha çok acı veriyor.işte böyle kör olurdum...
düşün ki, sesin aslında yok. sen konuştuğunu sanıyorsun, dudakların hareket ediyor ama aslında ağzından çıkan bir şey yok. kelimeler zamanla anlamını yitiriyor, zihninden siliniyor. işte böyle dilsiz olurdum...
düşün ki göğsünden dallar fışkırmış, yemyeşil yaprakları olan dallar. sokağa her çıktığında küçük çocuklar seni gösteriyor annelerine. ucube olduğunu düşün. kuşlardan başka kimse dokunmuyor sana. insanlar seni gördüklerinde yollarını değiştiriyor. işte öyle yalnız olurdum..."
satırlarını yazdırandır.

   rastik   23.11.2011 01:38
   #2456950
19.

hizmet aracı olarak kullanılmamalıdır. kızdırır bazen ama candır, ciğerdir.

   paranomanyak   02.12.2011 20:13
   #2458937
20.

çok güzel dövülüyor, iyi bir stres atma aracı. can, yarım.

   makes me feel ill   07.08.2012 01:39
   #2542289

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır