kardinal lori

1.

yaşam alanı;

salomonen adalarından, bismarck-archipels in doğu kıyılarına kadardır. papua-yeni gine’de ise bu türe, bougainville, buka, nissan yanı sıra, lihir, feni, tanga ,ve new hannover adalarında da sık rastlanır. bu türe en çok hindistancevizi üretim alanlarında rastlamak mümkündür. zaten bölge olarak her türlü ormanlık alanda, meyve ekim yerlerinde, bahçe ve parklarda yaşarlar.
genelde kendi türlerinde olduğu gibi adalar arası deniz üzerinden geçiş yapan papağan türleri içinde, kardinal loriler diğerlerinden farklı olarak daha ufak gruplar halinde geçerler. çok iyi manevra kabiliyetine sahip, hızlı uçan bir türdür. yalnız çok yüksek tonda öterler. asabi veya gerginlik anında ise bu ötüşleri kulakları sağır edebilecek yüksekliğe ulaşır. kendi aralarında bile zor anlaşan, kavgacı türlerdir. fakat buna ek olarak oldukça çok oyuncu ve hareketli papağanlardır. kuluçka dönemi dışında çok geniş ve kalabalık olmayan gruplar halinde bir araya toplanırlar.

genel tanımı;

yaklaşık 30 cm ebatları olan bu türü, başka bir lori türü ile karıştırmak pek mümkün değildir. gövdesinin her bölgesi, çok canlı ve dikkat çeken bir kırmızı tondadır. dişi ve erkeği dıştan çıplak gözle ayırt etme şansınızda yoktur. sadece genç olanları, daha mat olan renginden fark edebilirsiniz. yaşam süreleri 15 – 20 sene civarındadır.

beslenme şekli;

genelde diğer orilerde olduğu gibi çiçeklerden, bu tür için özellikle hindistan cevizi bitkisinin polenlerinden, meyve özleri (meyve nektarı) ve sulu yumuşak meyvelerden oluşur. bunun yanı sıra çok az miktarda ufak böcek türlerinden de tüketirler.

üremesi;

üreme tarihleri ve genel bilgileri ile ilgili elde çok fazla bilgi yoktur. zaten evcil olarak da çok tercih edilen bir lori türü de değildir.
80’lerin başına ve ortalarında ihraç edilmeye başlanmışlardır. loro parque/teneriffa başta olmak üzere, walsrode kuş parkında üretimleri yapılabilmiştir.
bu türde önemli olan bir sorun, ısıya çok duyarlı olmasıdır. bu nedenle beslenirken ısı asla 20 derecenin altına düşmemelidir.
yuvalarını ağaç kovuklarındaki oyuklarda yaptıkları ve kuluçkalarında bir defada en fazla 2 adet yumurta olduğu da bilinen bilgiler arasında verilir.
evcil olarak tercih edilen bir lorri türü olduğu pek söylenemez. tercih edildiğinde ise yapıları gereği agresif ve kolay evcilleşmeyecek bir papağan aldığınızı bilmekte fayda var. bu türde önemli olan bir sorun, ısıya çok duyarlı olmasıdır. bu nedenle beslenirken ısı asla 20 derecenin altına düşmemelidir.
ayrıca uçmayı sevdiklerinden geniş ve buna imkan sağlayacak iç ya da en azından yarı kapalı salmalarda bakmak gerekir.

*

   slytanic   18.05.2007 02:38
   #403263
2.

<bkz: memento mori>

   laetus   18.05.2007 02:46
   #403277
 
reklamı kapat

yazdır