içeriğin orjinalini görmek için buraya tıklayınız.

meydansozluk.com - yazdırılabilir versiyon

kazadan 1 saat sonra yer tespit edilmesi

1.

skandal..

kazadan 1 saat sonra yer tespit edilmiş
yazıcıoğlu ve arkadaşlarını taşıyan helikopterin tam yerinin, düştükten bir saat sonra tespit edilip bildirildiği ortaya çıktı. bbp, kazayla ilgili bağımsız inceleme başlatıyor.

kahramanmaraş'ın göksun ilçesinde bbp lideri yazıcıoğlu ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasına ilişkin gelişmeler sürüyor. son olarak ortaya çıkan bir belge, kazadan bir saat sonra enkazın yerinin tam olarak belirlendiğini ortaya koydu. kazanın ardından "suikast mi, kaza mı? sorusu sorulurken, tartışılan en önemli konulardan biri enkazın yanlış yerde arandığı ve kaza yerine çok geç ulaşılması oldu. ancak ortaya çıkan bir belge, enkazın koordinatlarının, saat 16:25'te yani kazadan bir saat sonra tam olarak tespit edilerek başbakanlık kriz yönetimi merkezi, jandarma genel komutanlığı ve emniyet genel müdürlüğü'nün ilgili birimlerine iletildiği ortaya koydu.

'tam yeri bildirdik'

bilgi teknolojileri iletişim kurumu'nun yayınladığı belgede "helikopterin bulunduğu yer, kaza meydana geldikten sonra 25.03.2009 tarihinde saat 16.25'te kurumumuzca yapılan yer tespiti sonucunda ilgili mercilere bildirilen yer bilgisi ile birebir örtüşmektedir..." deniliyor. tam 48 saat boyunca farklı bölgelerde aranan ve bir türlü bulunamayan enkazın yer tespitine ilişkin soru işaretleri de kalkmış oldu.

bbp,abd'den uzman getirtiyor

olayla ilgili tartışmalar sürerken bbp yönetimi olayı araştırmak üzere komisyon kuruyor. yazıcıoğlu ailesinin de suikast kuşkusu taşıdığı belirtilen kaza ile ilgili olarak genelkurmay, mit, emniyet ve ulaştırma bakanlığı ile de temasa geçileceği belirtildi. "suikast delili de yok, olmadığı delili de" diyen bbp genel başkan yardımcısı remzi çayır, olayın çok yönlü biçimde araştırılacağını belirtti. çayır'ın verdiği bilgiye göre; bbp'nin davet ettiği abd ve almanya'dan uzmanlar pazartesi türkiye'ye gelecek ve jandarma ve emniyetten bağımsız çalışacak. parti içindeki komisyon kazanın, "zaman, yer ve oluş şekli" ile ilgili kuşkuların tamamı değerlendirilecek.

vali bilici: konuşacak bir şey yok

kayseri valisi mevlüt bilici, bbp lideri yazıcıoğlu'nun kazasıyla ilgili kendisine yöneltilen iddialara ilişkin soruları yanıtsız bıraktı. vali bilici, yazıcıoğlu için kurulan taziye çadırını ziyaret etti ve bbp'lilerle sohbet etti. bilici, çadırdan ayrılırken gazetecilerin hakkındaki haberlerle ilgili sorularına "milletimizin başı sağolsun. konuşacağımız başka bir şey yok" sözleriyle yetindi. bbp il başkanı gülbeyi ibiş ise mevlüt bilici'nin 'duygusal bir taziye ziyareti' gerçekleştirdiğini söyledi. bilici'nin artniyetli olmadığına inandıklarını ifade eden ibiş, "sayın valimiz haberle ilgili 'benim alakam yok. yanlış bir haber yazılmış' ifadelerini kullandı" dedi. ibiş suikast iddiaları konusunda ise "devletimizin bu konuda gereğini yapacağına inanıyoruz" diye konuştu.

güneş için yardım kampanyası

büyük birlik partisi genel başkanı muhsin yazıcıoğlu ile aynı helikopterde bulunan meydana gelen kazada hayatını kaybeden muhabir ismail güneş'in ailesi için yardım kampanyası başlatıldı. sivas valisi veysel dalmaz, güneş'in ailesi için başlatılan kampanya hakkında valilik toplantı salonunda basın toplantısı yaptı. ismail güneş'in basın şehitlerinden biri olduğunu belirten dalmaz, "çocukları tuluğhan ve çağan daha küçük yaşlarda babalarını kaybetti. bize düşen, bu çocuklarımıza ve ailemize yardımcı olmaktır" dedi. güneş'in çocuklarına eğitim imkânı sağlamak ve eşine bir ev alınması konusunda kampanya yürüteceklerini bildiren vali dalmaz, basın camiasının ve işadamlarının bu anlamda katkılarını beklediklerini ifade etti.

'şaşırmamak lazım tesadüfler ülkesiyiz'

eski bakan fikri sağlar, bbp lideri muhsin yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği kazayla ilgili şüpheler konusunda "bu ülkede tesadüfler politikası hâkim" dedi. kazanın oluş biçimiyle ilgili "çok fazla şüpheleniyorum diyemeyeceğim" ifadesini kullanan sağlar, "buna benzer olayları çok yaşadık. 'vardır' ya da 'yoktur' diye yorum yapmak doğru değil. ama sonuçlara da şaşırmamak lazım" dedi. fikri sağlar, yazıcıoğlu'nun ergenekon davasında gizli tanık olduğuna ilişkin herhangi bir duyumu olmadığını da söyledi.

sabah

rejimegirenpanda - 05.04.2009 15:54
#1298594