kendini dinlemek

1.

insanoğlunun zaman zaman gerek bilinçli gerekse farkında olmadan yaptığı eylem. benliği müstakil bir varlık kabul ederek onun sesine kulak vermek şeklinde ortaya çıkarmış. şüphesiz kendi problemlerine el atmak şeklinde özetlenebilirse de kimi psikologlar kişinin kendisini çok fazla dinlemesi hadisesinin olumsuz neticeler doğurabileceğini ifade ediyormuş. eğer benlik özellikle mevcut şartlardan şikayet ediyor veya sıklıkla iç sıkıntıları gündeme getiriyorsa zaman zaman kulakları tıkamak gerekiyormuş.

   francisco de vitoria   08.05.2008 12:13
   #915468
2.

dinlenmemesi gerekendir.açıklayayım:

en kötü günlerinizden birinde kendinizi bir odaya hapsedip düşünmeye başlayın.sevdiklerinizi,nefret ettiklerinizi,hayatınızı.ortaya öyle düşünceler çıkacaktır ki,günışığına çıktığınızda kendinize inanamayacaksınız.

insan beyni yalnızlık durumların çıkmaza girer.kendi düşüncelerine saldırmaya başlar,komplo teorileri üretmeye ve kafatasının sınırlarından dışarıya çıkamaz.hep aynı noktaya takılır kalır.yeni bir alternatif üretemez hale gelir.bunun akılla ya da zekayla bir alakası yoktur.yeni düşünce üretmek yeni bir mekanla başlar.

   pandick   08.05.2008 13:21
   #915494
3.

kişinin herhangi kayıt cihazı vasıtasıyla kaydettiği sesini dinlemesidir. bu şarkıcı kesimde megalomani olarak algılansa da (başkasını dinlemiyorum arabamda kendi albümümü dinliyorum imajı) normal yaşantıda herkes kendi sesini en az bir kez kaydedip dinlemiştir. (tespit yapıyorum mütemadiyen)

   trilli   08.05.2008 15:04
   #915580
4.

iki şekli vardır:

1- içgörü (bu iyidir. yani kendini gözlemlersin, meditasyon halindedirsin, yargılamazsın, sorgulamazsın, sadece izlersin ve kendini kucaklarsın)

2- kendini yargılama(bu ise kötü olandır. kafada bir sürü soru işareti vardır. hiçbirinin cevabı yoktur. işin kötüsü aptal zihnin tek derdi düşünmektir, çözmek değil. zaten çözmeye yeltenince düşünce baloncukları kendiliğinden yok olur. kısacası ahmakçadır, hepimiz yaparız.)

   ecetemelkuran   08.05.2008 15:08
   #915585
5.

yalnızlığı kendine meşgale edinmiş insanlarda bir süre sonra saplantı haline gelir. ya da ne diyor siz enteller.. obsesyon üstad--
genelde sosyal fobisi olan insanlarda çokça görüldüğünü söylemekte yarar var.
ama bu değildir ki kötü bir şeydir.

kendini dinlemek ara sıra yararlı olabilir. iç ses niteliğinde olursa iyidir.
fakat bu iç ses fısıldarken birden böğürmeye başlarsa iş fenalaşır. ve bilinçaltınızdaki birtakım müstehcen, şiddet içerikli, fitne fesat düşünceleri kendinize itiraf etmeye başladığınız an mazhar osman ile tanışma vaktiniz geldi demektir.

olayla ilgili son olarak-- <bkz: olay>

dün bir arkadaşla konuşuyorduk da..
şöyle dedi bana.

yalnızlıktan çok korkuyorum. evde tek kalamıyorum.
kalırsam kendimi dinlemeye başlıyorum--
sırf bu yüzden evlencem ben abi-- dedi.

cevab verdim:

nikah şahidin olayım-- dedim.

   ajoo   13.05.2008 12:30
   #919569
 
reklamı kapat

yazdır