kerhane tatlicisi

1.

kerhane tatlısı satan kişiler.

   merhabanalan   22.11.2011 18:55
   #2456848
2.

bayanların halka tatlı, ballı ballı olarak bildigi tatlıyı satan kişi.

birkaç tanıdığım var bu işi yapan. sabah erkenden ailece kalkarlar, bey yoğurur, hanım kızartıp şerbete atar, evlat da tatlıcılara yapılacak dağıtım için gruplara ayırır. son olarak babasının satacağı gruptan birkaç tane de işyerindeki arkadaşlarına ayırır, sıcak sıcak yesinler diye bir telaş dairenin yolunu tutar. arkadaşlarının aldığı her bir lokma da, "mmmmm harika olmus" beğenilerini gururla karşılayıp babasının/ailesinin bu işi kaç yıldır ve nasıl yaptıklarını anlatmaya başlar.
anlatmadıkları da vardır elbet. tabi ki okullarda doldurulan formlarda "baba mesleği" kısmına kerhane tatlıcısı yazılmaz ama bu iş ile o baba, kendileri dahil 7 gırtlağın karnının doymasını sağlamış, giyimlerini eksik etmemiş, her bir evladının üniversite okuyup meslek sahibi olmasını sağlamış, yetmemiş davullu zurnalı düğünlerini de yapmıştır.
işi, her sabah erkenden kalkıp yoğurduğu hamuru tatlıya çevirip, sokak sokak dolaşarak tanesi 1 liradan bu tatlıları satmaktır. ayakları kadar yorgun olan elleri de öpülesidir.

   truly madly deeply   22.11.2011 22:39
   #2456896
3.

kerhane tatlıcısı diye bir şey yoktur. kerhanede öyle şeyler yapılmaz bir. ayrıca bu tip bri isim bir müesseseye verilmez iki. kerhane ile nimet (yani un, şeker, yağ) yanyana getirilemez zira günahtır ve dinen caiz değildir. bu tip sözler yakışık almaz anadolu'da, mazallah adamı mehmet metiner'den beter ederler.

   yenitara   22.11.2011 22:42
   #2456897
 
reklamı kapat

yazdır