kirsehir

1.

40 numarali türkiye vilayeti.

   ilquerre   29.10.2006 14:08
   #93140
2.

türkiye nin tam ortasında bulunan il.

   tholga   02.04.2007 14:51
   #300509
3.

kırşehir doğu ve güneydoğuda nevşehir, güneyde aksaray, batı ve kuzeybatıda kınkkale, kuzeydoğu ve doğuda yozgat, batıda ankara ile çevrilidir kabaca bir paralelkenarı andıran il topraklarını güney ve güneybatıda kızılırmak, batı ve kuzeybatıda kılıçözü deresi, kuzey ve kuzeydoğuda deliceırmak sınırlar. il topraklarının genişliği ülke topraklarının binde 8`i, iç anadolu topraklarının yüzde 2,9'u kadardır. ılin yüzölçümü 6.570 kilometrekaredir. bu yüzölçümün ilçelere göre dağılımı şöyle

orta kızılırmak havzası'nda ve bölümündc yer atan kırşehir il topraklari 39°41'- 39°48' kuzey enlemleri ile 33°25'-34°43' doğu boylamlan arasında yer alır. denizden 985 metre yükseklikte olan şehrin kuşuçuşu olarak gerçek uzaklığı karadeniz'e (sinop) 334 km, akdeniz'e (anamur burnu) 362 km. kırşehir, yönetim bakımından doğu ve güneydoğuda nevşehir'in kozaklı, hacıbektaş ve gülşehir; güneyden aksaray'ın ortaköy' güney ve güneybatıda ankara'nın şereflikoçhisar ve bâlâ; kuzeybatıda kırıkkale'nin keskin ve delice; kuzey ve kuzeydoğuda yozgat'ın şefaatli ve yerköy ilçeleri ile çevrilmiştir.

kent, kayseri ve nevşehir ile birlikte kapadokya diye anılan üçgenin kuzeyindedir. çoğu ya kaybolmuş, ya da bilinmeyen eserlerin bulunduğu kapadokya'nın merkezi ise kayseri'dir. kapadokya bölgesi, kayseri merkez olmak üzere tuz gölü'nün doğusundan, güneyde doğu toroslar; kuzeyde kırşehir ve sivas'ın önemli bir kısmını içine alarak malatya'ya kadar uzanır. pers dilinde "katpatukya" olarak adlandırılan kapadokya'nın sözlük anlamı "güzel atlar ülkesi"dir. burası binlerce yıl, birçok devlete kucak açmıştır. kimlerin ne kadar zaman önce buralara geldiği belli değildir.

kırşehir, anadolu bozkırının ortasında kültür ve sanat merkezi özelliğine sahiptir. bugün bile hayranlık uyandıran ahilik felsefesinin doğup yayıldığı kırşehir, göz kamaştırıcı bir kültür varlığına sahiptir.13. yüzyılda türkçe'yi büyük bir inançla savunup türkçe şürler yazarak türk edebiyatı'nın ölmez isimleri aırasına katılan aşık paşa'yı; gökbilim, islâm hukuku, felsefe-tasavvuf bilgini caca bey'i ve daha nicelerini yetiştirmiş bir ildir.

kırşehir tarihi, hititler donemi ile başlar. fakat ilin adını o zaman ne olduğu henüz bilinmemektedir. ilin bir donem, aquae saravenas (akova - saravena) adıyla (romalıların anadolu'ya girdiği m.(5. 2. yüzyılda) bilindiği görülüyor. önceleri makissos (macissus) adıyla anılan kent, imparator 1. justinianos devrinde (527 - 565) yenirden kurulmuş ve justinianopolis adıyla anılmaya başlanmıştır. bazı kaynaklar, herakliyes zamanındaki haritada kapadokya'nın sulanma işinde pearnasos olarak gösteriyorlar. ayni haritada mucur'un yerinde niza şehri bulunuyordu. gene roma yönetiminde ogüst zamanında diyokletin zamanına kadar gözükmesine rağmen, bazı kaynaklarda bu isme rastlanmamaktadır.

kırşehir'in kapadokyalılar, romalılar ve bizanslıların ilk döneminde adını pernessos ya da makissos olduğu, daha sonra bizanslılar döneminde justiniyanpolis olduğu anlaşılmaktadır.

uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselen bu kente türkler "kir şehri" demişlerdi. "kir şehri" adi halk dilinde "kırşehir" oldu. bugün bile, yörenin bazı köylerinde yaşayan halk, burasını "kır şehri" diye anar. kırşehir'in ismi türkçe'dir. bir rivayete göre de, timur`un anadolu'ya gelişinde kendisine karşı koyan burada yaşayan halkı göstererek, "kırın şehri" dediği, daha sonra bunun "kir şehri" olarak değiştiği ve bugünkü ismi aldığı söylenmektedir.

kırşehir 1867 yılında bucak, 1869 yılında ilçe, 1870 yılında sancak olmuş, avanos, keskin ve mecidiye (çiçekdağı) ilçeleri kırşehir'e bağlanmıştır. 1921 yılında bağımsız mutasarrıflık, 1924 yılında il olan kırşehir'e avanos, çiçekdağı, hacıbektaş, mucur ilçeleri bağlanmıştır. 1944 yılında ilçe olan kaman, kırşehir'e bağlanmıştır.

20 temmuz 1954 tarihinde başbakan adnan menderes'in siyasi rakibi osman bölükbaşı'nın memleketi olan kırşehir'den her seçimde tulum çıkarmasından duyduğu kırgınlık hissinden kaynaklanan bir politik karşı hamle olarak, nevşehir il, kırşehir de nevşehir iline bağlı bir ilçe haline getirilmiş çiçekdağı ilçesi yozgat'a, kaman ankara'ya, hacıbektaş, mucur ve avanos da nevşehir'e bağlanmıştır.

bu şekide adnan menderes'in gazabına uğrayan kırşehir 1 temmuz 1957'de tekrar il haline getirilmiş, yeni ile yozgat'ın çiçekdağı, ankara'nın kaman ve nevşehir'in mucur ilçeleri bağlanmıştır.

   shakabiyana   30.12.2007 00:00
   #793796
4.

türküleri ile meshur olan ilimiz.

   prefactus   30.12.2007 00:01
   #793800
5.

ismi gibi kırlarla kaplı, orta anadoluda yalnız kalmış bir şehir kırşehir. karayağız insanıyla güleryüzlü bir şehirdir. gözbebeği neşet ertaşıyla tanınır. bir de dünya üzerinde politik sebeplerden il iken ilçe yapılan tek il olmasıyla. şehire girişte osman bölükbaşı karşılar sizi. şehir küçüktür, klasik anadolu şehirleri gibi kendi halindedir. insanı sıcakkanlıdır, hiç yabancılık çekmezsiniz onlarla konuşurken. ama esnafı kurnazdır, dikkatli olmak lazımdır. kırşehirlilerle ilgili ilginç bir tespitim: bu şehrin insanı eğer yabancı bir ortama girdiyse, ortamdaki insanları tanıyana kadar çekingen gibi görünürler. halbuki hiçbiri çekingen değildir, bir açılırsa sizle dalga geçebilir, lafı ağzınıza bile tıkabilir.

gezecek görecek çok bir yeri yoktur. şehirde dükkan isimlerinin çoğu ahi ile başlar. sebebi ise ahilik teşkilatının kurucusu olan ahi evran-i velinin buralı olması, türbesininde yine kırşehirde bulunmasıdır. şehirde gazi üniversitesinin bir meslek yüksekokulu vardır. birde tahmin edilebileceği gibi ahi üniversitesi vardır. buraya büyük şehirlerden gelen gelen üniversiteliler ilk anlarda kısa bir şok yaşasalarda sonra şehir kendini alıştırır kişiye.

bağbaşı denen mahallesinde yörenin ünlü abdalları bulunur. abdallar, düğün düğün gezip insanları sazlarıyla sözleriyle oyunlarıyla eğlendiren kişilerdir. bu kişilerin geçim kaynağı çalıp söylemektir. denilir ki bağbaşı mahallesinden herhangi birini alsanız, bu kişi tek başına bir düğünü şenlendirebilir. çünkü herhangi bir bağbaşılı saz, keman, darbuka, zurna vs gibi aletleri çalabilir. neşet ertaş ustamızda yaşamının ilk dönemlerinde abdallık yapmış, hatta 12 yaşına kadar düğünlerde köçek olarak oynamıştır. düğünleri çok eğlencelidir. şirin kırşehir adlı türküde herkes önce yere çöküp sonra ayağa kalkarak kırşehire özgü bir oyunu oynarlar.

gidilesi mekan olarak eylül kafe vardı eskiden. çok güzel elma çayı yaparlardı ki istanbulda hala aynı çayın tadını bulabilmiş değilim. hep giderken, gene gidiyoruz ya dersiniz, içindeyken kopamazsınız.

   shakabiyana   30.12.2007 00:39
   #793854
6.

ahi evran türbesi, hirfanlı baraj gölü, seyfe gölü, petlas lastik fabrikası, cacabey medresesi, mucur yeraltı şehri ile ünlüdür.

   prometheus   29.08.2008 15:06
   #1018281
7.

son yıllarda eğitim ve öğretimde yakaladığı başarıyla ahi evran-ı veli, şeyh edebali, aşıkpaşa, nurettin caca, ahmedi gülşehri, yunus emre, hacıbektaş-ı veli gibi erenlerin torunları olduklarını hatırlatmıştır. zira yukarıda saydığımız tüm erenler kırşehirlidir.

bu şehir son 5 yıldır öss de sözel türkiye birinciliğini kimseye kaptırmazken, ea ve sayısal alanlarında ya ikinci, ya üçüncü, en kötü ihtimal ise beşinci olmuştur. ayrıca sadece öss değil oks' de de aynı başarıyı göstermişlerdir. içinden yetiştirdiği muharrem ertaş, çekiç ali, dadaloğlu, şemsi yastıman, erol cöke ve neşet ertaş gibi halk sanatçıları ile de türk halk müziğine büyük katkılar sunmuştur. okuma yazma oranı türkiye ortalamasının çok üzerinde olan şehir adnan menderes' e oy vermedi diye 50' li yıllarda ilçe yapılmıştır, yani demokrası gazisidir. kırşehir de, türkiye' nin her bölgesinden insan bulunur ve bu insanlar birbirlerinin kökenini merak etmez, kız alıp verirler birbirlerine...

   tholgareloaded   20.03.2009 08:39 ~ 08:41
   #1262917
 
reklamı kapat

yazdır