kisisel gelisim uzmani

1.

çoğunun hiç bir eğitimleri yoktur.sadece toplumda bir eğilim var biz bunu kullanalım uzmanlarıdır.
örneklendireyim;
http://www.velisoysal.com/
http://www.cetinozbey.com/
http://www.cemalkondu.com/
(hangi lisans programı, yök'ün varlığını kabul etmediği bir üniversitede eğitim aldığını söyleyen bu insanı nasıl olurda yüksek lisan için yök bünyesinde bir okula kabul eder. yok bunlar böyle şeyler yok ya yapmayın sinirlerim oynuyor benim. ancak seminer üzerinden eğitim ve birde katılım sertifikası almıştır bu adam.)

normalde, psikoloji okuyup, gelişim, eğitim ve deneysel alanlarda uzmanlığı olması gereken bu kişiler, ilginç bir şekilde hayat üniversitesinde okuduklarını söylerler. hadi onu da geçtim bari psikolojik danışmanlık ve rehberlik okusalar içim acımaz.

hatta bir mümin sekman vakası vardır ki, hukuk mezunudur. ama kişisel gelişim uzmanıdır. kendisini geliştirmiş olabilir bilemem.

velhasılı, aklını kullanan bu mesleği icra edebilir, öncelikle doğan cüceloğlu, üstün dökmen, süleyman beledioğlu ve mümin sekman'ın kitaplarını alınız, sonra ezberleyiniz.

bir ofis, bir bilgisayar, telefon, bastırdığınız kartvizitlerle bal gibi kişisel gelişim uzmanı olursunuz. üzerine web sitesi açar paraya para demezsiniz. işsiz ama girişimciyseniz biraz da konuşma yeteneğiniz varsa bu iş tamamdır.

ayrıca;
doğan cüceloğlu ( istanbul üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuştur. abd'de ıllinois üniversitesi'nde bilişsel psikoloji doktorasını yapmıştır.)
üstün dökmen ( hacettepe üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuş, aynı bölümde uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisans yapmıştır. ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi'nde, psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktor, 1988'de doçent, 1995'te ise profesör unvanı almıştır.)

bu ottan çöpten kişisel gelişim uzmanlarının bilmediği şey şudur ki, bir insanı yönlendirmeye çalışmak dünyann en tehlikeli işidir. özellikle o insanı tanımıyor, hayatı, ailesi hakkında fikir yürütemiyor, kendini, bu kişinin inançlarından, konuşma ve iletişim hatta işeme bozukluklarına kadar her ayrıntıyla ilgilenmesi gerektiği gerçeğini kavrayamıyorsa.

   kurutulmus kelebek   14.04.2009 16:09 ~ 16:09
   #1316010
 
reklamı kapat

yazdır