konya maarif koleji

1.

turkiye nin en koklu okullarindan birisi olan okul birçok akademisyen, sanatçı, yazar, gazeteci, bürokrat yetiştirmiş; kimi liseler arası spor turnuvalarında türkiye ve dünya çapında başarılara imza atmıştır. <bkz: dunya liselerarasi hentbol ucunculugu>.

simdiki adi icin <bkz: meram anadolu lisesi>

   life is a lemon   14.01.2007 01:25
   #180707
2.

maarif nedir arkadaş diye işgillendiğim okul. zaten kolej kelimesi de türkçe değil. okul dil devrimini teğet geçmiş anlaşılan. dilimize ingilizce kelime ya da marka girmesinden kıllanan şahıs bu gibi yerleşmiş hatta marka olmuş isimlere eyvallah demesi de kanımca yaman bir çelişkidir.

edit: dikkatli okumadan bir gaza geliniş örneği. ibrettir efenim. * lakin yine de türkçenin korunmasına arapçadan arınmayla başlamanın üzerine gereksizce gam vurulmaktadır.

   triad   14.01.2007 01:33 ~ 01:51
   #180727
3.

meram anadolu lisesi nin, eski adıyla konya maarif kolejinin tarihçesini tam olarak ortaya koyabilmek için anadolu liselerinin ilk kuruluş dönemlerine adları itibarı ile kolej fikrinin doğuşu ve oluşumlarına da göz atmak gerekir.
cumhuriyetin ilanı ile birlikte, özellikle tevhid-i tedrisat kanunun yürürlüğe girmesi ile ülkemizde eğitim ve öğretim alanında büyük atılım ve ilerlemeler gerçekleştirildi.
çağdaşlaşma ve ilerleme adına eğitimde yapılan yenilikler içerisinde, orta öğretimde yerine oturmayan eksikliği her geçen yıl hissedilen yeni eğitim kurumlarına ihtiyaç vardı ve buda gözden kaçmıyordu.
orta öğretimdeki bu eksiklik yeni farklı eğitim seviyesi daha yüksek, genç nesli daha fazla bilgiyle donatabilecek, hayata ve geleceğin cumhuriyet yöneticilerini yetiştirebilecek bir okul tipini aramaya itti. böylece kolej fikri oluştu. 1953 yılında kesinleşmeyen fakat 1954 yılında yılında şekillenen tasarıyla önce dört adet kolejin açılması benimsendi. eskişehir**, izmir**, istanbul (kadıköy)**, konya**.
t.b.m.m. 23 şubat 1955 tarih ve 47. toplantısının 2. oturumunda kabul edilen bütçe yasasıyla samsun ve diyarbakır’da kolej açılması kararlaştırılarak sayı altı adete çıkarıldı.

konya maarif koleji 5 kasım 1955 yılında istasyon binasının hemen yanında bulunan bağdat oteli’nin küçük tadilatlarla okula dönüştürülmesiyle resmen açıldı. 11 kasım 1955 yılında ise dönemin milli eğitim bakanı celal yardımcı, konya milletvekili hikmet ökmen, vali vekili, ordu müfettişi ve il milli eğitim mensupları ile kalabalık halk topluluğunun katılımıyla düzenlenen tören sonrası 40 öğrencisiyle öğretime başladı.

......

konya koleji adıyla bir süre eğitimine devam eden okulumuz 24.02.1973 tarih ve 14575 sayılı resmi gazetede yayınlanan milli eğitim temel kanunun 26. maddesi hükmü gereği yabancı dil öğretim yapan okulların adlarının liseye çevrilmesi yasal bir zorunluluk haline gelmişti. ankara’da milli eğitim bakanlığı bünyesinde 07.04.1974 tarihinde kolej müdürlerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. toplantıda kolejlerin yeni adlarının ne olması gerektiği tartışılmış, eti, selçuk, sümer gibi isimler üzerinde durulmuş ve sonunda 01 temmuz 1975 tarih ve 14903 sayılı makam oluruyla kolejlerin adları önce bulundukları il daha sonra buna anadolu ismi eklenmesi ile isim problemi aşılmıştır.


demek ki neymiş efendim... bu okul "maarif koleji" adını "dil devrimi"nden önce almış.

   life is a lemon   14.01.2007 01:47
   #180769
 
reklamı kapat

yazdır