kopya cekerken sekilden sekile girmek

1.

sınavı sınav olmaktan çıkarıp, komediye çeviren hareketlerdir. bir ara sınavı bırakıp izleyesiniz gelir, gülüp durursunuz kendi kendinize. bir yandan da asistan çakmasın diye de güldüğünüzü saklarsınız. belki de gülerken kopya muamelesi bile görürsünüz bu uğurda. velhasılkelam çok eğlencelidir tavsiye edilir izlemek.

kopya çekmeyi bilenler zaten işin uzmanıdır. cesurdur, yüzü kızarıp bozarmaz. işin uzmanıyım pişkinliği vardır üzerlerinde. el, ayak titremez. kendinden emin davranır. uzanır öne-arkaya bakar, çıkarır kağıtlarını çatır çatır yazar. zaten en sağlam yol olan hesap makinesi yöntemine de abanmıştır. kağıdı doldurmakla meşguldur. ya da hazırlıksız yakalanır, sağdan soldan çalıp çırpmaya çalışır, elinden geleni yaparak kalır kalıyosa da.

amaaaa, kopya çekmeyi bilmeyenler vardır ki, işte insanı yaranlar onlardır. daha icraate başlamadan kıpkırmızı kesilir. höt desen göt verecek durumdadır. iki de bir asistanı keser. zaten iki kereden fazla göz göze geldiyse sıçtığı andır, o kızarıklıkla bir şeyler yapacağı anlaşılmıştır. öndekinden bakmaya çalışır, kağıttan çok asistana bakar. cebindeki kağıtları çıkarırken eli titrer, yere düşürür. toplamaya kasamaz, ayağıyla öne sağa sola itiverir. onlar da gitmiştir. hesap makinesini denemiştir ama asistan korkusuyla kapağı yine başka bir yere fırlatıvermiştir korkudan. yusuflama başlamıştır. çekmelidir ama nasıl? iyice titremeye başlar, dizleri sıraya vurur, sıra zangır zangır titrer. "lan oğlum şş pişşt" yapar siktirini yer otururu aşağı. son bir çırpınış falan dener, yine olmaz. artık kopya çekme utangaçlığı mıdır, yoksa yakalanma korkusu mudur bilinmez, gözleri bile dolar. neticede pek beceremez, iyi asistana denk gelirse belki üç beş cümle almıştır. onu da sınavdan sonra övüne övüne anlatır, off bir kopya çekmişim görme diye.

   berkalettin   05.01.2008 23:39
   #803933
2.

boyun fıtığı sebebidir.kopya çekmenin en iyi zamanı hoca kağıtları toplamaya başlarkenki çıkan gürültü anıdır.ne götürebilirsen o arada götürürsün.sonuçlar açıklandığında kağıdını kopya ettiğin arkadaşın 70,sen ise 0 alıyorsan yanlış grubu kopyaladın demektir.ama artık çok geçtir.

   hornedhand   05.01.2008 23:58
   #803984
3.

öğretmenin "oğlum boynun tutulacak" veya "oğlum gözlerin bozulacak" şeklindeki uyarılarıyla (kısa bir süre için) sonlanacak durumdur. tabi öğretmenler her zaman bu kadar ılımlı davranmayabilirler.

   abbasabuzer   06.01.2008 00:03
   #803997
4.

eğer yıllar yılı çalışkan bir öğrenciyim diye nam salmışsanız durum çok vahimdir. dörtgenden, üçgene, proteinden, enzime dönüşürsünüz.

çalışkan öğrenci de kopya çekmelidir. en azından denemelidir. artistlik yapıp boş kağıt verip çıkmamalıdır. kopya çekerkenki atmosferi tatmalıdır.

malıdır, melidir...

çalışkan öğrenci çalışmamış. kopya çekmezse şöhreti sarsılacak, çekerse de sarsılacak. aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse hoca...

hocaya tükürür. kopyasını çeker.

çalışkan öğrenci kimden kopya çekecek, böyle bir sorunsalda mevcut. açıp kitabı kopya çekmekten başka çaresi yok. ya da boş kağıt verecek, şöhret sarsılacak. paralar kesilecek, zeka küpü sıfatı geri alınacak.

açar kitabı. korkarak, sayfaların hışırdaması bile tedirgin eder onu. yusuf yusuf... bir kitaba, bir hocaya, bir asistana, bir de kağıda bakar. boynu ağrır, gözleri yorulur, başı döner. çıt kırıldım olduğundan değil, efor sarfettiğinden.

yakalanırsa sıçtı. çalışkan öğrencinin şöhreti fis diye sönecektir, fis diye mi sönerdi şöhret? neyse, yüzleri kızarır, elleri tir tir tirter...

yakalanmaz genelde. hoca ona güvenir, o yapmaz. o iyi çocuktur. o derslerine düzenli çalışır. ödevlerini zamanında yapar. kopya mı çekecek? gülerim ben buna, hoca da güler.

velhasıl kelam çalışkan öğrenci olmak zor. düşünsene kopya çekeceğin biri yok, herkes senden medet umuyor. sen de kitaptan...

   kaamos   06.01.2008 00:09
   #804009
5.

aranızda mesafeler olmasına karşın inatla sizden kopya isteyen öğrenciye dayanamayıp "tamam kardeşim ne istiyorsun heh söyle" dersiniz.
yaparsınız di mi? yaparsınız.
sonra başlar ağız okumalar, ya da okuyamamalar. b dersiniz d anlar, bursa dersiniz ne alaka der. ağzınızı dana kadar açıp anlatmaya çalışırsınız. tam o anda hoca size bakmaktadır. o kocaman ağzınızla ıkına ıkına gülümsemeye çalışırsınız...

ve bir daha kişi yırtsa da dönüp bakmazsınız.

   taktiksatirik   14.09.2008 15:38
   #1030135
6.

elinize zorla sıkıştırılan kağıda cevapları çaktırmadan yazıp uzatmaya çalışırken elin havada, hocanın tam karşıda olması durumunun neticesidir.

   taktiksatirik   14.09.2008 15:45
   #1030146
 
reklamı kapat

yazdır