kosova da turkcenin resmi dil olarak kabul edilmesi

1.

yeni şafak'ta çıkan haber.

türkçe priştine'de resmi dil oldu

kosova'da türkçe'nin resmileşmesi konusunda önemli bir gelişme daha yaşandı. türkçe, kosova'nın başkenti priştine'de de kullanılan resmi diller arasına girdi.

priştine belediye meclisi üyeleri, türkçe'nin geneksel diller kapsamı çerçevesinde türkçe'nin resmi dil olmasına karar verdi. belediye meclisi'nin toplantısında, belediye başkanı ismet beçiri tarafından türkçe'nin belediyede kullanımda olan resmi diller arasında yer alması önerisi, meclis üyelerinin oy çoğunluğuyla kabul edildi. dolayısıyla priştine belediye meclisi,kosovalı türkleri temsil eden tek siyasi parti olan kosova demokratik türk partisi (kdtp) priştine şubesi tarafından bir süre önce yapılan başvuruyu olumlu karşıladı. alınan sonuçtan son derece memnun görünen ve türkçe'nin priştine'de resmiyet kazanmasında büyük gayretler gösteren kdtp'yi temsil eden priştine belediye meclisi üyesi dr. idris mumcu oylamanın ardından yaptığı açıklamada, sürecin kolay geçmediğini ancak yapılan görüşme ve sohbetlerin ardından belediye meclisi üyelerinin türkçe'nin resmi dil olması önerisine sıcak baktıklarını belirtti. priştine belediye başkanı ismet beçiri de toplantının ardından yaptığı açıklamada, priştine halkına hizmet adına gerçekleştirilen bir çok projeler çerçevesinde türkçe'nin de belediyede resmiyet kazandırmayı başardıklarını belirtti.

türk toplumumun, gerek priştine gerekse de kosova'da saygın bir topluluk olduğunu kaydeden priştine belediye meclisi başkanı ismet beçiri, "türkçe'nin, konuşulan geleneksel diller kapsamında belediyede resmi dil olması görevlerimizden biriydi. bu çerçevede meclis üyemiz dr. idris mumcu yoğun çaba ve gayretlerde bulundu" ifadesini kullandı.

kosova'da prizren, mamuşa, gilan ve mitroviça yanı sıra priştine, türkçe'nin resmileştiği 5. şehir oldu.

   ironick   02.11.2007 22:52
   #705004
2.

halen tam bağımsızlığına kavuşamayan kosova'nın modernleşme yolunda atmış olduğu önemli bir adım. tabi ki bu coğrafyada aslolan insanların ırksal duyguları bir yana bırakıp insanı baz alan bir düzen teşkil edip tüm dünyaya örnek olması. umulur ki yüzyıllarca kardeşçe yaşayan ve artık bir olmuş olması gereken iki toplum yine kardeşçe elele verip önce kosova'yı tam bağımsızlığa sonra da ekonomik kalkınmaya götürürler.

darısı türkiye'nin başına desek mi acaba ?
gerçi aynı uygulamayı türkiye'de görmek istesek sanırım vatan haini ilan ediliriz.
ne de olsa büyük devlet olmanın sancıları çok büyüktür.
türkiye hala tam manasıyla büyük devlet olamamıştır.
büyük devlet olmanın birinci kuralı kompleks ve fobilerden sıyrılabilmektir ki o da bizde bolca var.

   ramiz   02.11.2007 23:05
   #705023
3.

biz kaybederken birinin bulması ne güzel...

edit: biri beğenmedi galiba olayı.

   alt tarafi bir elma yedik beraber   02.11.2007 23:10 ~ 23:17
   #705033
4.

-----bilinç al(ın)tı-----

... ülkenin ( olası ) bütünlüğünü tehdit eden bir gelişme. burası kosova'dır, kosova!

-----bilinç al(ın)tı-----

   hogir   25.12.2007 11:11
   #785830
5.

secimler oncesi yapilan ataklardan biridir. halen gecerli olan 4. resmi dildir. resmi belgelerin basinda/sonunda/ortasinda sadece uc resmi dile yer verilmektedir ki bu bile kafa karistirmaya yeterlidir. bir de turkceyi koyduklarini dusunuyorum da..

   zyucel   06.11.2009 04:56
   #1718052
 
reklamı kapat

yazdır