kot taslama

1.

bazen tv kanalarında bu işte çalışan insanların yaşamış olduğu sağlık sorunlarını görünce insan vicdanen kendini rahatsız hissediyor giymiş olduğu pantılon’dan dolayı. çünkü bu kişilerin bu hale gelmesinde kendinin de payı olduğuna inanıyor. daha rahat bir hayat yaşamak için köylerinden gelip burada çalışan insanlar bügün evlerinde yoksulluk ve sefalet içinde solunum makinalarına bağlı olarak yaşamaya çalışmaktalar. fakat bu pek uzun sürmüyor kısa zamanda ölümle sonuçlanıyor. çünkü bu kot taşlama denen illet işi yaparken ciğerleri zarar görüyor. birileri para kazanıyor, birileri göz yumuyor, birileri ölüyor.

"türkiye cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal, bir hukuk devletidir" diyorlar.
oldu görürsem söylerim.

   eser   21.09.2008 21:12 ~ 21:17
   #1036940
2.

şeytan taşlamaktan daha zararlı olan eylem,oluş,fiil.

   anael   21.09.2008 21:17
   #1036943
3.

insan hayatına mal olan bir iş. ayrıca bu sektörde çalışan işçilere;

türkiye, tekstil sektöründe ölümcül “silikozis” hastalığı görülen ilk ülke.

kot, yüksek basınçla kum püskürtülerek ağartılıyor. bu işte çalışan işçiler, soludukları toz yüzünden silikozis hastalığına yakalanıyor.

sağlık bakanlığı, önemli bir adım atarak tekstil sektöründe kot kumlamayı yasakladı. ancak sorunun köklü çözümü için bunun gibi pek çok adım daha atılması gerekiyor.

silikozis hastalarının sosyal güvenceleri yok.

çünkü büyük markalar da dâhil, kot beyazlatma işi taşeron şirketler eliyle yapılıyor ve onlar da kot kumlama işçilerini sigortasız olarak çalıştırıyor.

silikozis hastası arkadaşlarımız "vaktiyle kot kumlama sektöründe çalışmış olduklarını" kanıtlayabilmek için mahkeme kapılarında ömür tüketiyor.

“kayıt dışı” çalışan taşeron şirketleri bulmak, o şirketlerin kot kumlama işi yaptığını kanıtlamak zorundalar. en sonunda da mahkemeleri, orada çalıştıklarına ikna etmeleri gerekiyor.

yani devlet, zamanında yap(a)madığını; ölümle pençeleşen, hasta, yoksul, güçsüz insanların yapmasını bekliyor.

bu bize hiç adil gelmiyor. işçilerin ömürlerinden bile uzun sürecek mahkeme süreçleri sonunda adaleti bulacağımıza inanmıyoruz.

geç kalmış olmakla birlikte, yapılması gerekenler çok basittir.

1. sağlık bakanlığı, kot kumlama işinde çalışmış herkesin, göğüs hastalıkları hastanelerine ulaşması için ülke çapında bir kampanya başlatmalıdır.
2. çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, (sigortası olup olmadığına bakmaksızın) tüm silikozis hastalarının hastalıkları oranında sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarını sağlamalıdır.
3. adalet bakanlığı, slikozis hastalarını mahkeme giderlerinden muaf tutmak üzere acilen bir genelge çıkarmalıdır.
4. hükümet, denetim görevini yapmayan kamu görevlilerinin soruşturulmasına engel olmamalı, yargılanmalarını engellememelidir.
5. silikanın havada solunabilecek şekilde serbest kullanımı, yalnızca kot kumlama işinde değil, tüm sektörlerde yasaklanmalıdır.

biz aşağıda imzası bulunanlar, kot kumlama işçilerinin mücadelesini yakından izliyor ve destekliyoruz.

hükümeti gerekli yasal ve idari düzenlemeleri yapmaya çağırıyoruz.
şeklindeki bildirinin altına ; http://www.kotiscileri.org/index.php?id=107 sitesinden imza atarak da destek olabiliriz sanırım.

   gustavio   29.06.2009 19:01 ~ 19:01
   #1467996
4.

onurlu bir yaşam için ölen insanların mesleği.

kot taşlama işcisi bir genç daha silikozis hastalığından vefat etmiş. bu insanlar neden ölüyor? bizler giydiğimiz kotlar üzerimizde daha şekil dursun diye ölüyor bu insanlar bilmem farkında mısınız? bizim umursamazlığımız onları izbe bir bodrum katında kot taşlamaya mahkum ettiği için ölüyor bu insanlar...

onurlarıyla yaşamak istedikleri için ölüyor bu insanlar, evlerine gittiklerinde çocukları sıcak bir yemek yesin, sıcak bir yatağa girsin diye ölüyorlar, hırsızlık, vergi kaçakcılığı, sahtekarlık yapmadıkları için ölüyor bu insanlar. rüşvete, şikeye bulaşmadıkları için hastalanıyorlar, tek istedikleri çalışmak olduğu için emeklerinin karşılığında ailelerine birazcık para götürmek istedikleri için ölüyor bu insanlar, sessiz bir çığlık atarak, kimse tarafından görülmeyen, karanlık bir dünya'ya hapsedilerek ve medya maymunu olmuş taşlanmış kotlarınızın reklam aralarında ölüyor bu insanlar. yaşamın ucuz olduğu, insanların ceplerinde biriken paraların insan hayatından daha önemli olduğu bir ülkede yaşamanın utancını bizlere yaşatarak ölüyorlar.

eee çalışmasınlar onlar da o zaman diyenlere gelsin. siz hiç işsiz kaldınız mı? eve gittiğinizde eşinizin size meraklı gözlerle baktığı hiç oldu mu? çocuğunuz yatağına hiç aç bir karınla girdi mi? size bir şey söyleyeyim mi? evinde çocuğu aç bekleyen bir baba bu hayatta her şeyi yapar, kot taşlama işcileri gibi onurlarını yaşamlarından üstün tutan insanların sonu da bu oluyor işte, bizler iğrenç umursamazlığımızla onların ölümüne salt gazetelerin 3.sayfalarında şaşkın şaşkın izliyoruz, bu insanlar ölüyorlar, birer birer geride gözü yaşlı anneler, eşler, çocuklar bırakarak sadece onurlu bir yaşam istedikleri için kendilerine ölüyorlar. ve bizler, biz tüketim toplumunun son beyaz kot giyen yamyamları, bu insanların ölümüne bir son diyemiyoruz.

giydiğiniz her beyaz kotun üzerinde yaşanmamış bir hayat var. umutlarla dolu, gözü yaşlı insanlarla, onurlu insanların son çırpınışlarını yansıtan yaşanmamış koca bir hayat. bu iğrençliğe ortak olmayalım. taşlanmış kotların insanların hayatlarını karartmasına izin vermeyelim, giymeyelim, giydirmeyelim.

   darthvenom   30.01.2012 20:51
   #2479606
 
reklamı kapat

yazdır