kotuluk genetiktir

1.

isviçreli bilim adamlarıyla beraber akşam oturduk,tartıştık.evet sonuca vardık."kötü insan olmak" kesinlikle genlerle alakalıdır.peki nasıl ulaştık bu bilgiye?gazetelerin eskiden üçüncü sayfa olan şimdi manşetten verilen haberlere bir göz attık."8 yaşındaki erkek çocuğa tecavüz ettiler,işkence yaptılar","3 yaşındaki kıza tecavüz edildi","annesini doğradı","kızından çocukları oldu","oğlu askere gidince gelinine tecavüz etti" gibi haberleri okuyunca hiç öyle "eğitimsizlikmiş","inançsızlıkmış","ilgisizlikmiş","sevgisizlikmiş" gibi bahaneler üretmeyelim.basbayağı bunlar kötülük geni taşıyorlar.anneni sevmiyorsan evi terkedersin,azdıysan geneleve gidersin,çok sinirlendiysen konuşmazsın olur biter.bazı insanlar kesinlikle doğuştan iyiler,bazıları da doğuştan kötü.bunların genlerinde bir problem varsa,bir müddet hapis yatıp salıverilmeleri,ya da topluma kazandırılmaları gibi işlevler saçmadır.toplumun huzuru ve refahı için kısırlaştırılmaları gerekiyor ki genlerini sonraki nesillere aktaramasınlar.
<bkz: idamı savunacaksın zannetim ödüm koptu>

   less is more   28.05.2008 17:41 ~ 17:42
   #931988
2.

doğru değil.unutmamak lazım her doğan bebek masumdur,kötü bir dedesi,babası,büyük büyük babası olsa da iyi bir insan olup kendini kurtaran insanlar da vardır.bebekken masumsundur,düşünme yeteneğini kullanıp,bir şeyler öğrenmeye başlandığında şeytan ve melek karışımı diye tabir edilen insanların iki özelliğide yavaş yavaş ortaya çıkar.ilk olarak kötülük kendini göstermez,en fazla sadist bir çocukcağız olunup,kuşları boğarak öldürmek düşlenir,tom ve jerry’de tom tutulur,jerry’nin ölüm hayalleri kurulur,oyuncak bebeklerin kafası hunharca kopartılır o kadar.yaş ilerledikçe kötülük kendini sinsice göstermeye başlar.ama kötülük aileden gelen bir gen değil,direk insanoğulunun bir özelliğidir.kötülük bir irade meselesidir.kimisi iradesine sahip çıkar,doğruyu yanlıştan ayırır ve terazide iyiliği ağır bastırır,kimisi de iradesine sahip çıkamaz,bir süre sonrada içindeki iyilik körelir.

   susunuz   28.05.2008 17:52 ~ 17:53
   #931990
3.

küçük yaşlarda o kadar da kuvvetli olmayan irade iyiyi ya da kötüyü seçemez.aslında bizim iyi ve kötüden kastımız,toplumsal olarak hoş görüp görmediğimiz şeyler.ilk toplumlarda muhakkak iyi ve kötü kavramı keskin değildi.isteyen istediğini yapıyordu.yavaş yavaş toplumun başına birinin geçmesiyle,toplumsal refleks denilen şeyin oluşmasıyla,hoş görülen ve görülmeyen şeyler keskinleşti.topluma rağmen hoş görülmeyen şeyleri yapanlar cezalandırıldılar ve öldürüldüler.yani kötüler elendiler.yani bugün biz genel anlamda iyiliğe inanan varlıklarız çünkü toplumsalız.tabii bazı kötü genler aktarılmaya devam etti.şimdi doğaya bakalım,bazı hayvanlar acıktığında yavrularını yemekte sakınca görmezler,bazıları beleşçidir,bazıları ise yavrularıyla sürekli ilgilenir,onlar için avlanır.bu hayvanlar toplumsallığa yakınken diğerleri daha bireysel takılırlar.bu özellik kesinlikle onların içgüdüleri yani genetik malzemeleriyle alakalıdır.insan dediğimiz canlı da biyolojik çeşitlilik olarak da kendi içinde karmaşıktır.ne kadar istese de kötüleri eleyememiş,günümüze kadar bu genler aktarılmıştır.

   less is more   28.05.2008 18:03
   #931995
4.

her şeyden önce günahtır. genetik olsaydı günah olmazdı. evet evet kesinlikle genetik değildir, genetik olursa kimi suçlayacağız? ayrıca o zaman hiçbirisi cehenneme gitmez. belki de genetiktir ama bilmiyorum, 17 kromozoma bir bakmak lazım.

   dua   28.05.2008 18:04
   #931996
5.

kötülük insan geninde değildir,o bir irade meselesidir.ya şeytana uyarsın iradene yenilip,yada şeytanı tınlamazsın iradeni kullanıp.unutmamak lazımdır kötü olan her şey anlık bir zevk kaynağıdır ancak iradene hakim olup bu zevkten mahrum kalmayı seçtiğin an şeytana pabucunu ters giydirirsin.insanlar kötü değildir.kimileri iradesizdir ve sonradan kötüleşir.yada ben mi saçmalıyorum??amaann neyse..

   susunuz   28.05.2008 18:07
   #931998
6.

bir selena özlü sözü. ya da onun gibi bir şey.

   abesveistigal   28.05.2008 18:28 ~ 18:29
   #932012
7.

bazısı evet; #827195

   meczup   28.05.2008 18:30
   #932013
8.

basit argümanlarla red ya da kabul edilmesi imkan dahilinde olmayan sav.

hasili yillardir bunu arastiriyor nörolog ve gen bilimcileri. beyin tomografisi altinda böyle suclari isleyen ve islememis insanlara resimler gösteriyorlar ve normal bir insanda ortaya cikan "merhamet" ve benzeri hislerin sinyallerinin gönderildigi kisimlari inceliyorlar. aynilarinin "suclu"larda ortaya cikmadigi kanaatine variyorlar...
bu isin bir ayagi mesela...

yine de suc, suca egilim daha cok toplumsal bir olgu mudur, bence evet...lakin benim sallamam ne sosyologlari ne de nörologlari baglar; o ayri.

   cemkirik limon dilimi   28.05.2008 18:32
   #932015
9.

yuce sair ne demis??

"ne ahlak ne de sevgi gökten dünyaya indi
insanlık istedi keşfetti hepsini
dün doğmuş bir bebeğe bile girebilen mikrop misali
içimizde hem kötü var hem iyi"

<bkz: iyi kotu>

kotulugun genetik olduguna inanmiyorum. ya da en azindan kotulukle iyilik bir insanin bunyesinde esit derece var olmali. ve bundan birini ortaya cikaran seyin ortam olduguna inaniyorum. cunku gercekten ve sadece kotu bir insan bulmak imkansizdir. herkesin en kotu hareketlerini itfa edecek bir tarafi vardir. bu azili bir katilin, bir ac kopege ettigi bir merhamet gosteriside olabilir, ya da baska bir seyde. ancak su olabilir bence, bazi insanlarin yapilari psikolojik hastaliklara daha meyilli olabilir. ve bu hastalik onlarin sosyal normlara uymalarina bir engel yaratabilir. zaten iyi kotu muglak bir kavramlardir. iyi ve kotu dediklerimiz seyler zamanlara ve yerlere gore degisir.

genel bir kolaylik olarak bir cocuga yeteri kadar sevgi vererek(sevgi, ve insan baglantisi en onemli olan.. oyuncaklarla dolu bir odaya sahip ama guzel guzel opecek, sarilacak bir anneden mahrum olan cocuklartehlike altindadir) onlara ornek olarak egiterek kotu kavramini torpulemek mumkundur. bir de devlet ve toplum, ekonomik sartlarda (cocuklara sevilmedigini onemsiz oldugunu vurgulayarak) cocuklarin ahlak anlayislarini yokedebilir. bu tur cocuklar ise zamanla topluma zararli sahislar haline gelip, toplumumuzu zehirleyip hapishanelerimizi doldururlar. halbuki modern bir dunyada, medeniyette, hapisaneye gerek olmamali.

   antoine roquentin   10.06.2008 03:45
   #942471
10.

genellikle seri katillerin filmlerde çocuğu neyim olduğu zaman, o sahneyi genelde en son kareye koyarlar ve bebeğin daha açılmamış gözlerine odaklanırlar...
şöyle demek isterler; bu adam kötüydü; çocuğuda kötü olucaaaaakkk...
hep, insanların kötü ırkından korkulmuştur. çünkü çocuğun babaya, anaya olan özentisi ve onlar gibi olma isteği belli bir yaş aralığında mevcuttur. evet! öyledir. öyleddiiiiiiirr...
bunu bilen fobisi yeteneğinden yüksek yönetmen, çok güzel ve seri seri bunu filmlerde vurgular.
olaya bilimsel yaklaşma isteğim depreşti...
sonuç olarak soy, kan, ırz, zihin meselesidir. böyle öğrendik. böyle gelir, böyle gider, geri kafalıyım, evet...

   anathema   10.06.2008 04:04
   #942476
 
reklamı kapat

yazdır