krema

1.

pastalarda veye diger tatlılarda,bazı yemeklerde kullanılan bir malzemedir.

   hicbisee   21.11.2007 23:52
   #735920
2.

yumurta beyazi ve sekerin delicesine cirpilmasiyla elde edilir.

   cemkirik limon dilimi   21.11.2007 23:54
   #735921
3.

krema çeşitleri;

*kremşanti:kremşanti, hepimizin çok kullandığı, çok can kurtaran ve asla bizi yanılmayan krema çeşitlerinden birisidir. toz halde ve sıvı halde satılır.

*yağlı krema*:kremşantiyi sevmeyen için önerebilecek ve pastanelerde en çok kullanılan krema çeşitlerinden birisidir.

bu krema 3 ay boyunca derin dondurucuda saklanabilir. kullanacağınız zaman, bir gün önceden derin dondurucudan normal buzdolabına kaldırmanız yeterli olacaktır.

*çikolatalı krema:yağlı kremayı kullanabileceğimiz gibi sıvı kremadan da bu tip bir krema elde edebiliriz.

*çikolata ganaş:son zamanlarda en çok kullanılan ve çok lezzetli bulunan bir krema çeşididir.

sacher'de ve çoğu çikolata pasta kaplamasında bu çeşit ganaşlar kullanılır. önemli olan çikolatamızın lezzeti ve kalitesidir.
yapımı çok kolaydır. birebir ölçü kullanılır.mesela 200 gr çikolataya 200 ml sıvı krema kullanılır.

*ıcıng kaplama*:daha çok kurabiye kaplamasında ve cupcakelerin üzerilerini süslemek için kullanılır. likit ve parlak bir görünümü olur, kurabiyelerin üzerlerinde ise donduktan sonra mat bir görünüm alırlar.


*royal ıcıng:daha çok pastaların üzerilerine yazı yazmak ve şekiller çizmek için kullanılan bu sert krema , bazı özel durumlarda pastaların üzerilerinide süslemektedir. mesela bazı özel düğün pastalarının üzerileri daha dayanıklı olması için royal icing ile kaplanır.

bol şekerli bir tadı vardır ama görüntünün uzun süre bozulmadan aynı kalması özel bir durumda sizin için önemli ise bu krema önerilebilir.

*pastacı kreması:en çok kullanılan krema çeşitlerinden birisidir. pastaların üzerilerine sürebileceği gibi pastaların arasına , profiterolün iç kısmına, tartların içlerine vb. bir çok alanda kullanılabilir.

   hicbisee   22.11.2007 00:00 ~ 00:16
   #735930
4.

bu krema çeşitlerinin pratik tarifleri ise:


*kremşanti:toz halde kullandığımız kremşantiyi süt ile çırparız. genellikle 1 paket kremşanti için 1 su bardağı süt kullanılır. biraz daha katı olmasını istersek çırptıktan sonra içerisine krema sertleştiricisi ilave edip çok az daha çırpabiliriz.
sıvı haldeki kremayı ise çok çeşitli kullanabiliriz. ama kremşanti yapmak istersek 1 su bardağı kadar sıvı kremayı * 6-7 çorba kaşığı pudra şekeri ile çırparsak yine kremşanti elde edebiliriz. biraz daha yoğun kıvamlı olsun istersek 1-2 kaşık daha pudra şekeri ilave edebiliriz.

*yağlı krema*:22 cm'lik bir pasta için ;

-125 gr tuzsuz tereyağı veya margarin,*
-250 gr pudra şekeri,
-2 çay kaşığı kaynamış su,
-kakaolu yapmak istenirse + 30 gr toz kakao ilave edilir.

öncelikle yağımızı kremsi bir hal alanakadar mikser ile çırpıyoruz. daha sonra pudra şekerini ilave edip yağın ve şekerin birbirine iyice karışmasını sağlıyoruz. en son suyumuzu ekleyip kıvamını verene kadar çırpmaya devam ediyoruz.

*çikolatalı krema:100 gr bitter çikolatayı benmaride eritip 1 su bardağı * sıvı krema ile birlikte çırparsak güzel bir krema elde edebiliriz.

*çikolata ganaş:öncelikle kremamızı kaynatmadan ısıtırız. küçük küçük kestiğimiz çikolatalarımızı bu sıcak kremanın içerisinde devamlı karıştırarak eritiriz ve 1 saat kadar oda ısısında hafif koyulaşmasını bekleyip öyle pastamızı sıvarız..

*ıcıng kaplama*:22 cm'lik bir pasta için ;

-185 gr pudra şekeri,
-1 çay kaşığı tuzsuz tereyağı veya margarin,
-4-8 çay kaşığı süt veya su, *
-isteğe göre gıda boyası. *

tüm malzemeyi ısıya dayanıklı bir kabın içerisine koyalım. ağzı geniş bir cezvede su kaynatalım ve kaynamış suyun üzerine malzemelerimiz ile dolu kabı yerleştirelim ve buharında devamlı karıştırarak koyulaştıralım. istediğimiz kıvama gelince buhardan alıp hafif karıştırarak ılıtıp kekin üzerilerine dökelim.

eğer kurabiyelerin üzerilerine kullanmak istiyorsanız sondurmadan birazcıkdaha ılıtıp kullanın.

*royal ıcıng:

-3 adet yumurta akı,
-1 paket pudra şekeri,*
-1/4 limon suyu,
-kürdanın ucuyla toz gıda boyası.*

yumurta akları ile pudra şekerini birlikte çırpıyoruz *:

-250 gr süt,
-1 çay bardağı toz şeker,
-1/2 çay bardağı un,
-1 tatlı kaşığı buğday nişastası,
-3 yumurta sarısı,
-1 çay kaşığı vanilya..

bütün malzemeyi soğukken tencereye koyalım ve devamlı karıştırarak * pişirelim.isterseniz piştikten hemen sonra içerisine kıvam vermesi için çok az margarin ilave edip karıştırabilirsiniz. ama bunun yerine hazırladığımız kremayı devamlı karıştırark soğutsak da olabiliyor.

   hicbisee   22.11.2007 00:14
   #735944
 
reklamı kapat

yazdır