kur an da celiski bulacagim diye gotunu yirtmak

1.

lan oğlum yırtmayın bir tarafınızı. inanmıyorsanız inanmayın bırakın. daha neye debeleniyorsunuz ?
bu da bir çeşit ateizm misyonerliği. ateizmi din yapmışlar kendi yokluk inançlarına tapıyorlar.
meal okuyup kuran'ı çözdüğünü zanneden fotosentezlerin ömer çelakıl kadar aklı yoktur.
kuran'ın apaçık bir kitap olmasını 1 yaşındaki bir bebeğin bile anlayabileceği manasına çeken aklı evvellerin durumu ise daha feci.

bu arada öğlenin vaktinin bitmesine 2 saat kaldı. gidin bi' abdest alın namazı ikame edin.

   ramiz   24.05.2010 15:15
   #2071437
2.

kuranda çelişki bulmak için götünü yırtmaya gerek olmayacağından hemen çelişkilerin bulunacağından ötürü, olmayan göt yırtma eylemi.

   amerikanvari   25.06.2010 14:48
   #2095370
3.

yırtmaya gerek yok aslında. hani yırtanlar varsa yırtmasınlar. turan dursun'un hayatına mal olan kitaplarında kaynak ve kanıtlarıyla çelişkiler anlatılıyor zaten: buyrun:
<bkz: allah>
<bkz: dua>
<bkz: din bu-1,2,3,4>
<bkz: kur'an>
<bkz: kulleteyn>

   in neverland   25.06.2010 17:04
   #2095442
4.

şimdi efendim ortada bir tanrı ve din olsun. misal bu tanrı kızılderililerin totemi de olabilir, roma tanrılarıda, uçan spagetti canavarı da. din de dolayısıyla bunla senkronize bir din olsun.

etik olarak bir insan hangi dine inanırsa inansın, onun inandığı şey ile dalga geçmek çok kaba ve gereksiz bir davranıştır. yani kızılderiliye gidipte bu totem şekilsiz demek, romalıyı dürtüp "jüpiter'de adammı len?" diye sormak, uçan spagetti canavarının olmadığını * iddia etmek kökünde hep saygısız hareketlerdir.

fakat gel gör ki çeşitli dinlere inanan insanlarda söz konusu dinleri sorgulayan insanları sürekli tartaklamak, taciz etmek, öldürmek gibi birtakım değişik aktiviteler içinde olmasalardı kimse onlara gelip "totemin yamuk bilader" demez, dese bile yamuk olduğunu göstermek için kıçını yırtmazdı. ne kadar ekmek o kadar köfte yaklaşımı içerisinde sen adamı kendine benzetmeye uğraştıkça, o da senin yüzüne birtakım gerçekleri çarpmaya çalışacaktır.

peşinen edit: ateist olmamakla beraber dini vecibeler konusunda gözle görülür bir eksikliğim olduğunu belirtmeliyim.

<bkz: totem yamuk bilader>

   hiperaktif koala   25.06.2010 17:25 ~ 27.06.2010 19:19
   #2095451
5.

çelişkinin ne olduğunu bilmiyorsa çok fazla bulabilir.
"x cismi siyahtır" ve "x cismi beyazdır" ifadeleri çelişik değildir.
çok mu süpriz oldu, çok mu şaşırdın, bugüne kadar sen hep bunları çelişik mi sanıyordun, o zaman iyice dinle bak ne diycem.

bunun özünde aslında özdeşlik kuralı, yani "a a'dır" önermesi vardır.yani bir şey a ise o a dan başka birşey olamaz.sonra bir de çelişmezlik ilkesi* vardır.bu da "birşey eğer a ise a değil olamaz".birşeye a diyorsan ona a değil diyemezsin.mantığın temel 3. kuralı üçüncü halin imkansızlığıdır* ki bu da şöyle özetlenir birşey aynı zamanda çelişiği olamaz.yani elimizdeki x ya a dır ya da a değildir.fakat bu senin a b'dir diyemeyeceğin anlamına gelmez.

şimdi bunlar geçerliliği denetlenebilsin de bilim olsunlar diye yapılmış formüller.örnek olarak "kağıt siyahtır" ve "kağıt beyazdır" ifadelerini alalım.
bunlar çelişik değildirler çünkü çelişikliği ortaya koyabilmemiz için yüklemlerinin ve öznelerinin aynı olması gerekir.bunda ise yüklemler farklıdır.o zaman nasıl çelişik olucaklar?şöyle: "kağıt beyazdır" ve "kağıt beyaz değildir", işte bu iki ifade kesinlikle yanlıştır çünkü ikisi aynı anda olamaz.ama kağıt siyahtır ve beyazdır da ikisi de aynı anda doğru olabilir.*.dolayısıyla çelişki dediğimiz durum işte böyle bir durum.


sonra asıl meseleye gelirsek*, evet bir insanın bunun için kendisini yırtması gerekicek.lakin çok iyi arapça bilse iyi olur çünkü çeviri hatasından dolayı ortaya çok fazla çelişki çıkabilir.yine de çok eski bir dil olduğu için, yani hala kullanılıyor olabilir fakat malumunuz dil canlıdır ve sürekli değişir, kelimelerin o zamanki anlamları ve bağlamları bugün değişmiş olabilir ve dolayısıyla tam olarak ne denmek istediği anlaşılmayabilir.
nerden mi biliyorum, çünkü her gün ölü bir dilden** çeviri yaparken bu sorunu yaşıyorum.
o yüzden tavsiyem boşuna kendini yırtmamak üzerine olucak.

   philosophus teytanus   25.06.2010 19:37
   #2095534
6.

işi gücü olmayanın uğraşacağı şeydir. bulcan da nolcak.

   keep it greasy go down easy   25.06.2010 20:33
   #2095569
 
reklamı kapat

yazdır