kuran i bir kez bile bastan sona okuyup incelememis muslumanlar

1.

türkiye müslümanlarının büyük bir çoğunluğunu oluştururlar.''müslüman'' ın kelime anlamı ''allah'a teslim olan'' olandır.allah'a teslim olabilmek içinse,onun ne anlattığını,ne istediğini bilmek şarttır.sonrasındaysa bunları yerine getirmelidir ''müslüman''.burada bahsedilen müslümanların hiçbiri kuran'ı incelememiş,kulaktan dolma bilgilerle her sorulduğunda ''çok şükür müslümanım'' demeyi adet edinmişlerdir.içlerinde bütün ibadetlerini eksiksiz olarak yapan,sadece kutsal günlerde depreşen,ya da hiç ibadet etmeyenleri vardır.her şekilde karşımıza çıkabilirler:türbanlı,cüppeli,rocker,tiki,yarı çıplak vs...onları hiçbir kalıba sokmak mümkün değildir.çoğu,temel kuralların büyük kısmını ihlal eder,''ya varsa'' diye tedbiri elden bırakmadıkları tanrılarının affına sığınırlar.islamiyeti gerçekten yaşayanları da,ateistleri de pek hoş karşılamazlar.hem toplum genelince kabul gören,hem içlerini rahatlatan ılımlı(!) çizgilerini pek şirin bulurlar.inanılmaz çelişkiler yaşar,ama üstünde durmazlar.mesela,hem evlilik dışı cinsellik yaşayan çağdaş ve modern(!) insanı,hem de ''müslüman''ı aynı anda yaşamakta sakınca görmezler.

   benpelin   19.07.2007 23:15
   #556607
2.

<bkz: elhamdulillah muslumaniz deyip baska bir muslumanlik belirtisi gostermeyen insan>.

   janthamade   19.07.2007 23:17
   #556612
3.

kuran’da sözde çelişkiler bulmaya ömrünü adayan hıristiyan ve yahudi din adamlarının kutsal kitabımızı sayısız defa hıfzetmelerinden haberdar olmalarına, veya bu görüşteki bir misyonerin sorduğu basit soruya yanıt verememe acizliğine düşmelerine rağmen hala pişman olup yerin dibine geçmiyorlarsa bi zahmet başka bir dine geçsinler diye bağırdığım insanlar. * *

   meczup   19.07.2007 23:21 ~ 25.03.2008 17:43
   #556622
4.

eleştirilmeyi haketmeyen müslümanlardır. eğer kişi kendine müslümanım diyorsa kimseye bu konuyla ilgili hesap vermek zorunda değildir. kuran ı kerim i okuyup, okulundan mezun olup diploma alıp ta müslümanlığa hak kazanmamaktayız. her şey kişinin içindeki inançla ilgilidir. kimse çelişki falan yaşamamaktadır. çelişki yaşıyorsa da zaten onun bilceği iştir. ve türkiye bu yüzdendir di tek laik cumhuriyetine sahip ve de müslüman bir ülkedir.
modern çağın gerektirdiklerine de uyarak, inancının seviyesinde ibadetini de yaparak huzurludur insanlarımız. nedir yani bütün kuran ı okumayan kişiler ben müslümanım diyemem hristiyanım deyim en iyisi mi demelidirler? napılmalıdır yani?

ha ayrıca bütün batı ülkelerindeki ultra modern ve rahat yaşantı tarzı, dinleri hepsine tamam dediği için mi olmaktadır? onu da geçtim bütün hristiyanlar veya diğer tüm dinlere mensup herkes, nüfusuna bu dine mensup olduğunu yazmak için, veya özgürce dinini söyleyebilmek için veya kendi ''ince çizgilerinde'' rahatça hareket edebilmeleri için, dinleriyle ilgili tüm kitapları okuyup, bütün gereklerini dört dörtlük yerine mi getirmektedirler?

isteyen evlilik dışı ilişkisini de yaşar, isteyen evlilik dışı çocuk ta büyütür, hırsızlık ta yapar, götünü başını da açar kendi neyim diyosa odur. kimseye de bunun hesabını vermek zorunda değildir. ancak iş türban konusunda olduğu gibi provokasyonlara sokulmak istenirse o zaman hesap verme faslı başlar ki o apayrı bir konudur.

   starbreeze   19.07.2007 23:28
   #556631
5.

genellikle yadırganan müslümanlardır. fakat herşey okumakla olmuyor. okuyupta her boku yiyen adamla okumayıpta kitabımıza uygun , dürüst , saygılı kısaca presentable * kişileri karıştırmayınız.
<bkz: ben sana müslüman olamazsın demedim adam olamazsın dedim>

   prezantablotesi   19.07.2007 23:35
   #556653
6.

müslüman olmak allah ın buyurduğu belirli şartları yerine getirmeyi gerektirir. kişi müslüman olduğuna inanıyorsa kitabı olan kuran ı kerime de inanması ve onu özümsemesi gerekir. hatta daha ideali önce kuran ı kerimi okuyup daha sonra müslüman olduğunu iddia etmektir. aksi, tıp fakültesinde okumadan ben doktorum demeye benzer. ancak kuran ı kerimi okumamak allaha inanmamak demek değildir. müslüman gibi yaşamak ve şartlarını yerine getirmese de allaha inanarak yaşamak arasında fark olması gayet doğaldır. bunda kızmayı ya da bilmediğini savunmayı gerektirecek bir durum yoktur. ancak yine de bu durum kişiye özeldir.

   fata morgana   19.07.2007 23:37 ~ 23:41
   #556660
7.

<bkz: iyide sanane>

   1ronin   20.07.2007 09:37
   #557281
8.

<bkz: cin olmadan adam çarpmak>

   thelifeisnothing   20.07.2007 09:38
   #557282
9.

eğer bu eksiğini bilip bu işlere fazla bulaşmıyorsa, kendi haline yaşayıp ilgi alanları dışında bu konu hakkında ahkam kesmiyorsa eyvallah.. fakat kuranı bir kez bile baştan sona okumadan din profesörlüğü yapanlar vardır ki acınası haldedirler. *

   diken   20.07.2007 09:40
   #557286
10.

bunların bir de kuran'ın sadece arapçasını okumuş, anlamı nedir, ne demek istemiş hiç araştırmamış olanları vardır. herkesin dini kendine tabii de; üstüne bir de "şurada şu duayı oku; burada bu sureden 3 kere oku" şeklinde emirler yağdırdıklarında, o surelerin ne dediğini sorduğunuzda "bilmem" demeleri, sizden gelen "e bu bilmediğin duaya amin demek olmuyor mu?" diye sorduğunuzda sizi "kafir" ilan etmeleri vardır ki, bol bulunur memleketimde.

not: entryi yazarken sol alt köşedeki reklam şu şekildeydi; ben yine bir şey anlamadım:

الله يحبنا
مقابلة مع الله غيّر الله حياتهم
maarifatallah.com

*

   sherry   20.07.2007 09:49 ~ 09:49
   #557294
11.

cehalet ,at gözlüğü , sorgulayamamayıcılık, bağnazlık ,yobazlık kelimelerini çağrıştırdı birden. türkiye nüfusunun yarsından fazlası ..
ateistlerin bile bazen dha mantıklı olduğunu düşündüren yaşama biçimi..

   hazmetmeazmet   20.07.2007 13:24
   #557611
12.

bu yüzden belki de hala müslüman olan müslümanlardir.

   sunal   20.07.2007 14:25
   #557766
13.

basligi acan dahil benim bile yapmadigim davranis. biz türkler müslümanlıgımıza bagliligimizla ilgili laflar calkalariz ama hic uygulama olayina girismeden uzak kaliriz bazi seylerden. sonracigima "dinime soven müslüman olsa" diye de savunmada bulunuruz.

   akraba evliligi   20.07.2007 14:47
   #557834
14.

<bkz: kuran ı bir kez baştan sona okuyunca kendini müslümanların en üstünü görenler>

   doctorj   20.07.2007 17:19
   #558260
15.

<bkz: kuran ı kerim baştan sona okunmaz sondan başa okunur>

bu ayrıntıyı gözden kaçırmamak lazımdır. ama yinede değişen bişey yoktur herkesin imanı kendinedir. %99 unun müslüman olduğu iddaa edilen bir ülkede kimin ne kadar müslüman olduğunu ölçmek kimseinin haddine değildir. aaa duydun mu mehmet %77 müslümanmış gibi bir ölçüm yapılamayacağı içindirki kimseyi baskı altına almaya çalışmak bakışlarıyla yargılamak gereksizdir. kardeşçe yaşayabilme ve birlikte bir dünya paylaşımı herşeyin ötesinde bir ibadettir.

   hannibal   20.07.2007 23:11 ~ 23:14
   #559109
16.

kuran'ı kendine göre yorumlayanlardan daha tehlikeli değildirler.gerçi okumaya başlayınca karmaşık gelecektir.kafanız iyice karışmış,alnınız kırışmış olarak "nasıl yani?"ifadesinde bir müddet takılıp sonra yazılış değilde iniş sırasına göre okumanın faydalarını görsenizde aklınızda soru işaretleri baki kalacaktır.baştan sona okuyup yanlış anlayan kesim de oldukça fazladır.bu kişileri pür makyaj ve kafalarında türban altına ne sebeple koyduklarını anlayamadığım saksı benzeri aparatlarından ayırdedebilirsiniz.

<bkz: kendine müslüman>
<bkz: ihlas motor>

   seboletto   20.07.2007 23:49
   #559204
17.

kuran-i kerimde her seyden önce insan yargılamak gunahdır.şimdi bu başlıgı actınız madem kuran-i kerim'i okudunuz demekdir, ve bilerek insan yargılama eylemini yapıyorsunuz ama en buyuk gunahlardan birini işliyorsunuz demekdir.bilerek gunah işlemek ise cok daha buyuk gunahdır.insanları kuran-i okumuş okumamış diye yargılamak hatta aşağılamak dinimizde varmıdır efendiler? dinimiz de sen daha cok müslümansın ben daha cok muslumanım diye birbirini küçümsemek varmıdır efendiler? allahdan başka kimin nasıl müslüman oldugunu bilebilecek sınıflara ayıracak bir kulun bu dinde yeri varmıdır? ee demek oluyor ki asıl kuran-i okumayan kişiler insanları bu sekilde yargılar. hem bak ben kuran-i başdan sona okudum, okumamış incelememiş muslumanlar diyerek kendininin ne kadar inançlı oldugunu su yüzüne cıkarak övünmek bunu herkese ilan etmek degil müslümanlıkda hiç bir dinde yeri olmayan bir eylemdir ve gunahdır.size mi kaldı elin ne okudugu ne kadar müslüman oldugu.haa amaç bu konu da bile boluculuk yapmaksa maksadınızı aşmayınız demekden baska bişey bize düşmez.

   sozlukkizi   20.07.2007 23:51
   #559213
18.

islam, dayatma dini olmasa da körü körüne inanmak gereken bir dindir. ya da böyle olduğu kabul edilir. çok fazla neden? nedir? diye kurcalamayacaksın. bu durum göz önünde bulundurulduğunda çok fazla yadırganmayacak müslüman tipidir.

   olmek istiyorum   20.07.2007 23:51
   #559217
19.

kuranı baştan sona okuyan her insan inançlımıdır..hayır değildir..bunun örneği bir insan benim canımda ve kanımdan olan bir insan çünkü oradan biliyorum..

amaç birilerini yargılamak değil bence bu başlıkta ben haklı bir serzeniş görüyorum..içinde acı ve üzüntü barındıran bir serzeniş...çünkü kuranın arapçasını okumayı bir yana koyarsak...

kuranın açıklamasını tercümesini okumak insanın yaşaması gereken bir tecrübe bence...düşünsene ya çok sevdiğin bi yazarın kiabını okurken her satırda ona hayran klaıyorsun..kuranı kerimse allahın sana hitabeti..resmen sesleniyor işte sana...yeaaa ben incelemiycem araştırmıycam banane yeaaa ama inanıyorum allah içimi biliyo ...

heralde yani allah içini biliyo....sanki okuyan inceleyen insalar eheee dur bi okuyimde allahın bi gözüne giriyim falan diyemi yapıyolar bunu..hayır kuranı kerim gibi bir harikayı incelemek bence insanın yaşaması gereken bir tecrübedir...

yani düşünsene işte öteki taraftaymışsın allahla iletişim halindesin..tabi bu muhabbet anlamında değil ....kurandan söz açılıyo..ve öyle kalıyosun ..ne diiyceksin yaa vaktim olmadı pek inceleyemedim ama güzelmiş diyolar!!

yapma etme o yakar ,, yıkar taş eder diye bize enjekte edilen allah tüm açıklığıyla sana hitap ediyo işte..sana sesleniyo..ey kulum diyo ..ama sen napıyosun üzerine alınmıyosun...kulum derken benmi yani??..

evet müslümanların çoğu cahil şu an....cehalletten kastım eğitimsilik değil...hiç felsefe bilmeyen ne biliyim hiç kitap okumayan insanlar değil benim bahsettiim.....ben çoğu kafalrında kulaktan dolma tariflere belirlenen bir allah portresi yaratmış insanlardan bahsediyorum...islamın ayrıntıları üzerine kurulu özündense tamamen uzak bir dine inanıp başkalarını acımasızca eleştiren insanlardan bahsediyorum..i.valla dayı elhemdülillah müslümanız diyerek allahı kandırabileceğini durumu kıvırabileceğini düşünen cahillerden bahsediyorum...kuranı sadece cuma günleri nde kandil gecelerinde okunup bonus sevap kazanma aracı olarak görenlerden bahsediyorum..

ve eğer ben bu bahsettiklerim yüzünden dinimin dünyada terörist dini olarak tanıtılmasında...müslümanların körüörüne bazı şarlatanlara inanmasından rahatsızsam ..eğer ki bir yerlerde bir haksızlık varsa elbetteki bu durumu irdelerim...üzerinde düşünürümm...bu konuyla ilgili fikrimi söylerim...neden derim cevabını ararım..ve ben asla bunun adını yargılamak koymam....

   havadabulut   21.07.2007 00:51 ~ 00:57
   #559363
20.

<bkz: müezzin>

   hannibal   21.07.2007 00:54
   #559375

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır