kurdesen

1.

<bkz: urtiker>

   yuck fou   26.04.2007 11:39
   #351924
2.

dut ağacı ve erik ağacına tırmanan veya bu ağaçların altında piknik yapan insanlarıın, vücütlarında gezinen sevimli tırtılcıklara vücudun gösterdiği reaksiyon.

   dey   26.04.2007 11:44 ~ 11:44
   #351934
3.

tıp dilinde ürtiker denilen kurdeşen, bir çeşit alerjidir. ciltte aniden başlayan ve birkaç saat süren dayanılmaz kaşıntılarla kendini gösterir. ciltte görülen küçük, kırmızı kabarcıklar, bir süre sonra şişebilir. bu belirtiler, bazen çok kısa zamanda geçer, bazen de uzun süre devam eder.
nedeni: böcek veya arı sokması, bozuk yiyecekler, bazı yiyecekler, bazı ilaçlar veya aşırı derecede heyecanlamadır. tedaviye geçmeden önce hastalığı doğuran nedeni bulmak gerekir.

halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak bilinen ürtiker tıbbi olarak 2 aydan kısa süredir var ise akut, uzun süredir var ise kronik olarak adlandırılır. ciltte kırmızı, kabarık, kaşıntılı, yer değiştiren döküntülerdir. eğer bunlara dudak ve gözlerde balon gibi şişlikte eklenmişse o zaman bu durum "anjioödem" olarak adlandırılır ve tablonun ciddiyetini artırır. çocuk yaş grubunda ürtikere en sık yol açan durumlar şunlardır: mikrobik durumlar (vücudun herhangi bir odağında infeksiyon), bazı gıda alımları, böcek ısırmaları, bazı ilaçlar, nadiren solunumsal allerjenler ve diğer hastalıklar.
erişkin yaş grubunda ise bu sıralama şöyledir: ilaçlar, mikrobik durumlar, bazı gıda alımları, nadiren solunumsal allerjenler ve diğer hastalıklar.

*

   anathema   24.08.2007 23:36
   #631828
4.

son bir hafta içinde içinde bulunduğum durumdur.. stress'ten geldiği kesindir.
dışarda hava 5 derecedir siz sıcak olduğunuzu,bunaldığınızı hissedersiniz. sonra bir kaşıntı dalgalanması gelir vucüdunuza.. soyunmak gelir hemen içinizden. her tarafınızı bir kızarıklık huzmesi kaplar. bayılacak gibi hissedersiniz kendinizi.
tedavisi olsada kendisini tekrar edebilen bir hastalıktır.
üzülmemeniz,stress yapmamanız gerekir.
türkiye de bu imkansızdır.

   gunslinger   29.12.2007 21:07
   #793477
5.

bu meret sizi bir yakaladimi kurtulmaniz pek mumkun olmuyor sanirim. ilk basta anlamiyorsunuz "abi ben kasiniyorum ya noluyoruz yaa uyuz mu oldum noldum ben ." gibi dialoglarin yasanmasi gayet normaldir . panik yapmayiniz . bir kac gun deli gibi kasinilir doktora gidilir orda kasinti icin ya igne yaparlar ya da hap verirler . igne yaparlarsa , tansiyonunuz dusup dunyayla birlikte sizde donmeye baslarsiniz . hap verirlerse uyku yapar sersem gibi gezersiniz ortalikta . secim size kalmis. doktor size bir teshis koyamaz bunun neden oldugna dair boyali gidalar olabilir stresten olabilir gibi seyler soyleyip yollar. sinavda , is gorusmesinde deli gibi kasinip insanlarin size manyak gozuyle bakmasina neden olan illet bir hastaliktir. gecti diye fazla sevinmeye gerek yoktur yakin tarihlerde yeniden kendini belli etme ihtimali yuksektir.

   atomkarinca   16.11.2009 17:30
   #1739907
6.

çok ciddi bir hastalık.
ihmale gelmez.

   the last tiger   10.01.2010 16:30
   #1845939
 
reklamı kapat

yazdır