kurtce gazete okumak isteyen tutuklunun tercume parasi odemek zorunda olmasi

1.

tanimi: insanlik ayibi.
bonus:

bir demokrasiyi sindirememis ülke hikâyesi. duyuldugunda dumura ugratan hadise. neresinden tutarsan tut elinde kaliyor anam babam. buyrun, siz okuyun....elinizde kalmiyorsa haber edin.

**********************************************


van f tipi cezaevi idaresinin, günlük kürtçe yayın yapan azadiya welat gazetesi isteyen tutuklu ve hükümlülerden 750 ytl tercüman ücreti talep ettiği iddia edildi.
van tuhad-der başkanı adil kotay, ailelerinin yaptığı başvuru üzerine gereken girişimlerde bulunacaklarını söyledi. kotay, “böyle bir uygulamanın hiçbir hukuk ve yönetmenlikte yeri yoktur, olamaz” diye konuştu.
azadiya welat gazetesi genel yayın yönetmeni tayip temel ise kararın politik olduğunu ve kürtçe öğrenilmesinin engellenmesine dönük olduğunu belirterek “inanıyorum ki eğer tutuklular ingilizce bir gazete isteseydiler, böyle bir karar ve uygulama söz konusu olamazdı” dedi. (van/diha)

   hesperos   20.06.2007 15:37
   #484847
2.

ingilizce ordaki tutuklu ve hükümlülerin yanı sıra cezaevi savcısı,müdür ve müdür yardımcıları ve dahi gardiyanların(kendileri bu kelimeden pek hazzaetmezler,onun için infaz koruma memuru olarak telaffuz edilmesi rica ve temenni edilir.)ana dili olduğu ve kürtçe dış mihraklar tarafından memlekete ihraç edilmiş ne idüğü belirsiz bir dil olduğu için haklı ve zorunlu olarak istenen ve ödenmesi zaruri olan maddi bedel.
azadiya welat zaten yıkıcı,bölücü,muzır neşriyat sınıfına dahil olduğu ve fakat yayını ve dağıtımında herhangi bir yasadışılık sözkonusu olmadığı için halkı bu tür şeylerden korumak gereklidir.zira bu tür yayınların içeriği değil yayın dili zararlıdır.
iş bu vesileyle işgüzar cezaevi yönetimi kutlanmalıdır.

   nagual   20.06.2007 15:45
   #484876
3.

turkiye cumhuriyeti anayasa'sina gore her vatandas ilkogretimini yapmak luzumundadir ve devletin egitim dili de turkce'dir. bu durumda gonderilen ogretmeni oldurmekten de cekinmeyen gerilla yore insanlari mi yoksa devletin kanunlari mi celiskisine dusulmektedir.

elbetteki de haber alma hakkina sahip olan herhangi bir vatandasin bu hakkinin ucretlendirilmes kotudur ancak sartlar dusunuldugunde insanlik ayibi midir orasi tartisilir.

   witchorexia nervosa   20.06.2007 15:49 ~ 16:11
   #484890
4.

türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde türkçeden başka her dilde olduğu gibi , bu dilde de okumak isteyenlerin vermesi gereken paradır.böyle bir uygulama türk hukuk ve yönetmeliklerinde vardır, bal gibi de olur.

   cembacemba   20.06.2007 15:52
   #484902
5.

bu şekilde lanse edilmesi bile olayın bir provakasyon olduğunun göstergesidir.
zira kişi farsça yayın okumak isteyen bir başkası için de cezaevi idaresi orada farsça bilen birini bulundurmak zorunda değildir.
bu münasebetle mahkumun keyfi itibariyle içeri alınan yayının içeriğinin anlaşılması için tutulması gereken tercümanın parasının benim vergilerimle ödenmesi zaten anlamsız olurdu.
teröristin birinin canı kürtçe gazete okumak istedi diye kıyamet koparan <bkz: tuhad-der>'de zaten tutuklu deyince pkk'lılardan başkasını anlamayan bir dernektir. geçenlerde abdullah öcalan'ın sağlığı konusunda dikkat çekmek amacıyla açlık grevi yapmalarıyla da gündeme gelmişlerdi.
ilgili haber linki buradadır.
http://www.5tl.net/index.php?_dkj23uybekp

   yanessar   20.06.2007 15:54 ~ 15:56
   #484906
6.

"bre öküz yönetim bu gazeteyi zaten senin savcıların inceliyor,bir yasak olsa ya da toplatma,ne bileyim yasadışı bir yazı zaten sana en geç bir saat içinde fakslarlar,ben okuyacağım,anlamadığım şeyi niye okuyayım,okursam da tasası sana mı düştü be hey alçaklaşmanın şampiyonu,düşkün insan!"denilesi olay.

   nagual   20.06.2007 15:59
   #484923
7.

komiktir. çünkü bu ülkede milyonlarca insan kürtçe bilir iken gidip tercüman tutmaya ne gerek vardır çağır sokaktan birini tercüme ettir. haa yok ama kıllık kürtçeye ise, provakasyonu kürtçe konuşanların değil kıllık yapanların yaptığıda aşikar olur.

   gajo   20.06.2007 16:00
   #484925
8.

ayıplamak yetersizdir bu tür bir eylem için.

kürtçe diyince aklına pkk bölücülük terör ya da vatan hainliği gelen insanların yapabileceği türden bir eylem. haber alma hakkını türkçe gerçekliştirmek için yeterli türkçesi yoksa bir insanın, türkiye vatandaşı bir kürtse ve ana dili kürtçeyse para mı ödemesi gerekir illa.

   muddy_stone   20.06.2007 16:02 ~ 16:06
   #484935
9.

çözüm anlayışı ipe un sermekten ibaret olan anlayışın ayyuka çıktığının göstergesi.

bizim vergilerimizle bunlar neden yapılsınmış falan filan...
yok canım ciğerim, bizim vergilerimiz onca silah tüccarına peşkeş çekilsin.
bizim vergilerimiz batık banka kılıfıyla birilerine peşkeş çekilsin, ondan mamalanan kişiler de tıkılasıya şişmiş karnını ovsun yoksulluk, açlık sınırında yaşayan insanlara inat

vergilerimizle her bir boku yapmayı öğrendik te, bir halkın vergisini halk için harcamayı öğrenemedik.ohh ne güzel almanya

baba! tercüman bulunsa dahi, parası tutuklular tarafından ödense dahi, yine de okutmazlar o gazeteyi, okutturmazlar.
dert para mı? tercüman mı sanırsınız?

herşey bulunsa, o gazetenin üzerine yine un serilir, bu tip kafalardan da ancak böyle çözümler!! çıkar.*

   ironick   20.06.2007 16:10 ~ 17:12
   #484965
10.

tercüman parası bulunsa dahi o gazeete okutulmaz deyişlerinin haklılığı görünür derinlerde bir yerlerden... nedeni ise basittir. gazete okumak değildir istenen bu gün gibi aşikadır. benim tanıdığım türkçe bilip kürtçe bilmeyen en genç insan 65 yaşındadır. bu yaştan sonra da insanı cezaevinde tutmazlar zati. bunda ki amaç açık ve nettir hatta izahtan asettir.

"vergiler peşkeş çekilmiş zaten yıllarca, bu konuda da peşkeş çekilse ne olur sanki" demenin mantık sınırlarını sorgularken ağlayasım geldi yine tutamadım kendimi...

edit: <bkz: sırf düşüncesine uymadığı için eksi oy verecek zihniyete sahip insanların fikir beyan etmeleri>

   calamity   20.06.2007 16:18 ~ 16:36
   #484987
11.

efendim vergilerimiz ile yapılmaması gereken bir olaydır!!!!

nasıl yani?? vergiyi bir tek türkler mi ödüyor?? ohaa türk olmadığım halde yıllardır vergi ödüyorum ben.. biri beni kekliyor mu yoksa??
efendim bizler sizler kadar kürt kardeşlerimizde vergi ödüyordur. benim param benim param diye debelenmeye gerek yok, sizde onların paraları ile bir sürü şey yapıyorsunuz.

adamların gazete okumasını bile kaldıramayan insanlarız sonrada sivil siyaset sivil siyaset!! sivil hayatı bir sivil bırakın yahu. bırakın okusun adam kendi dilinde.. yazsın.. konuşsun.. şimdi konuyu türban olayına bağlayacam ama ..
neyse bir dahakine inşallah.

   gajo   20.06.2007 16:26
   #485010
12.

ülkedeki haber ya da gazete yasaklama hizinin entry silinme hizinin on bin katinda oldugunu bilmeyen bünyenin "tabi canim herhalde biri tercüme etmeli, icinde zararli yazi varsa hemen imha edilmeli o kaka gazete" diye serzeniste bulunabilecegi olay.

oysa ki, bu ülkede bir saat icinde tüm gazeteler toplanabilir! yapilmistir, yasanmistir. devletin hapisanesine girecek olan gazete de on elden gecmistir oraya gidene kadar, ki görülmüstür damgasi esasen mektuplar icin düsünülmüstür. hani kontrol edecek kimse yok diye evvelinden ha bir de kitaplar. eh onlarin da hangi ara alindigi, simdi yasak kitaplar listesine girip girmedigi bilinemez(!). ama mevzuu günlük bir gazete olunca hapisane müdüründen önce bir dolu makam vardir gözünü peril peril o yayina gikmis olan. merak buyurulmasin ki, devletin kilina zarar verecek niyette yazi yazilmissa orada, hic iki denilmeyecek hapisaneye gönderilmesine daha cook kala tüm yurtta toplatilacaktir.

bunu hapisane idaresi bilmemekte midir? yahu tabi bilmektedir iki gözüm, tabii bilmektedir. siyasi tutuklu varsa bir yerde, hapisanenin doktoru kirigi asprinle tedavi eder, mektuptaki "bahar gelmis, cicekler acmis" yazisini bölücü bulur, yasal ve günlük bir gazeteyi* iceriye tercümansiz sokmaz.
azicik gözümüzü acalim, etrafimiza bakalim...her sey ayan beyan ortadadir efendim. bu dünyada birtek hürriyet ve kanal d yani medya tekeli dogan medya grubu yok, biraz da baskalarina bakalim.

   hesperos   20.06.2007 16:34
   #485051
13.

bu ülkede gazete çıkarmak eskiden büyük maliyet ne matbaalar gerektirirken, artık iyi bir yazıcı ile kendi gazeteni bile çıkarmak mümkündür.
piyasa süreceğin ve denetlenen örnek ile cezaevine sokulmak istenen gazetenin aynı örnek olduğununda bilinmesi mümkün değildir.
eğer gazetede kanunu aykırı bir durum söz konusu değil ise, on kişinin incelediği gazetenin, onbirinci kişi tarafından incelenmesine gocunulmasının sebebi sosyal ve psikolojik anlamda araştırılmalıdır. kürtçe bilen, anlayan, ailem kürt olmamasına rağmen yıllarca yaşadığım devlet yurtlarında benimle beraber yaşayan arkadaşlarımdan merak ile öğrenmiş biri olmam ile birlikte; ne kürtçeyi öğrendiğim arkadaşlarımdan ne de tanıdığım kürtlerden böyle bir talebin olduğuna asla denk gelmedim. provoke edilmek istenen durum da bellidir, şekilde ortadadır.
not: düşüncesine uymadığı için eksi oy verebilecek zihniyete sahip arkadaşları bir önceki entry gibi, buna da davet ediyorum. buyursunlar...

not1: not açıklamasının içinde tarif ettiğim varlıksı canlıların hemen faaliyete geçtiğini belirtirim. siz hep böyleydiniz... üzülmeyin diye söyledim.

   calamity   20.06.2007 16:43 ~ 20:12
   #485085
14.

insanları gerçekleri görmeye davet eden skandal bir haber.

söz konusu gazete sakıncalı düşünceler içerebilirmiş, tercüman bu yüzdenmiş, hatta ne gerek var onca zahmete, insanlar okumayıversinmiş canıııııııım.

iyi de baştan sona türk oyuncular tarafından oynanmış, türkçe seslendirilmiş* ve konu olarak sadece ve sadece bir aşk hikayesini konu alan mem u zin filmi bile yasaklı kalmadı mı bu ülkede yıllarca?
dikkatinizi çekerim, sözkonusu film türk oyuncuların rol aldığı, türkçe seslendirilmiş bir aşk filmi.. yasaklanıyor...

bugün gazeteyi okutmamak için türlü oyunlar içine giren zihniyetin kökeni mem u zin'i bir yana bırak, daha eskilere dayanmaktadır.

herşey mi tehdit olarak algılanır bir memlekette yahu?
halay çekersin, çekme! neden? ideolojik halay bu
ıslık çalarsın, çalma! neden? bölücü ıslık bu
aşk filmi izlersin, izleme! neden? ülke bölünür
çocuğuna istediğin ismi vermek istersin, verme! neden yahu neden?
neden?

   ironick   20.06.2007 17:00 ~ 17:01
   #485140
15.

gayet de güzel bir fikirdir bence . hayır yani , kürtçe gazete olmasına itirazım yok. yereldir sonuçta . lakin , sen bu ülkenin sınırları içinde yaşıyorsan , turist değilsen , ekmeğini aşını , eşini kardeşini burada yetiştiriyorsan bu ülkenin dilini bileceksin arkadaş .

oh anasını satayım , amerika'ya gidince ingilizce konuşmak zorunda kalıyoruz , ama ses etmiyoruz . iş bizim ülkemize geliyor , vay efendim kürtçe gazete okuyamıyormuş da , yok para ödüyormuş da , bunları tartışıyoruz . eşşek gibi de türkçe gazete okuyacak , kürtçe okumak istiyorsa da parasını ödeyecek.

geçiniz efendim bu "ayyy bu insanlık ayıbı" ayaklarını . biraz da kendi vatandaşlarınıza yapılan ayıpları farkediniz .

tek aptal bizim milletimiz mi?

   gmnd   20.06.2007 18:02 ~ 18:08
   #485308
16.

<bkz: makina programındaki reytingin lafmacuna kaybettirdikleri>

   6sigmamaster   20.06.2007 18:09
   #485336
17.

ortaya bir iki yanarli dönerli yanlis anlasilma getirmis hede.
makhumlar aldiklari gazetenin parasini ceplerinden veriyorlar tabii ki, bu hr mahkum ve her gazete icin gecerli. kimsenin kimseye devlet eliyle gazete okuttugu ya da aldirdigi yok.

ha bir de ufak not: kimmis amerika da ingilizce konusmak zorunda olan? o yüzden miymis cin mahalleleri, o yüzden miymis latin mahalleleri? ayni kökenden gelen insanlar o yüzden mi bir arada yasiyorlarmis? biz degil miymisiz almanya'da fransa'da hollanda'da türkce ders istiyoruz diyen ve de bunu basaran sadece 40 yillik isci-göcmen topluluk?

burda bahsi gecen ve engellenen haber alma özgürlügüdür.
gerci siz de haklisiniz..su seksen milyon icinde acik havada solumaya calisan insanlarin haber alma özgürlükleri ellerinden alinirken, terörist lakapli bir siyasi tutukluya mi özgürlük saglayacagiz!
yok daha neler...
banane! gazete la gazetta olsaydi, ya da the sun... the guardian da olmaz...ordaki haberler daha bir özgür!
taraf degistirdim ben, degil bu insanlik ayibi...o da neymis, peh!

   hesperos   20.06.2007 18:16 ~ 18:24
   #485359
18.

saçmalığın bu kadarı yeter dedirten durumdur.

sorun konuşma sorunu değil ki, neremizden anlıyoruz olayları?
ortada kürtçe gazete okuma isteğinin abuk nedenlerle engellenmeye çalışılması olayı vardır.

bu ülkede, eğer biri kürtçe gazete okumak istiyorsa, ve o gazete suç unsuru içermiyorsa, yetkililer eşşşek gibi temin etmek zorundadır.*

kürtçe uzun geçmişe sahip ve evrensel bir dildir. bu dille yazılmış yayınları okumayı talep etmek herkesin hakkıdır, bu talebe cevap vermek de demokratik olduğunu söyleyen her devletin görevidir.

   ironick   20.06.2007 18:22
   #485377
 
reklamı kapat

yazdır