kurtlerin devlet talebi yok

1.

ahmet türk'ten sonra dtp'li sırrı sakık ın da kan ve şiddetten beslenerek siyaset yapılamayacağını belirtmek üzere !! söylediği sözdür.

05.12.2007 03:58
demokratik toplum partisi'nde (dtp) 'özeleştiri' dönemi yaşanıyor. etnik siyasetin tehlikeli olduğunu, ayrı bir devlet istemenin geleceği karartacağını söyleyen grup başkanı ahmet türk'ün ardından muş milletvekili sırrı sakık da çarpıcı açıklamalar yaptı.

bazı çevrelerin, türk-kürt çatışması meydana getirmeyi amaçladığına dikkat çekerken, kan ve şiddetten beslenerek siyaset yapılamayacağını belirtti. sakık, partideki sıkıntıları da genel başkan seçiminin yanlışlığına işaret ederek dile getirdi. türk'ün genel başkan olarak devam etmesini istediklerinin altını çizen sakık, "kendisi olmayacağını açıkladı. ancak genel başkanın meclis içinden seçilmesi gerektiğini yüksek sesle dile getirdi. bunu destekledik. fakat mümkün olmadı. türk'e rağmen meclis dışından birinin genel başkan seçilmesini içimize sindiremedik." dedi.

dtp'de geçen ay yapılan genel başkanlık seçimi ilginç bir seyir izledi. kongre öncesinde ahmet türk ve aysel tuğluk'un yerine yenişehir belediye başkanı fırat anlı ile mardin milletvekili emine ayna'nın geleceği açıklandı. ancak anlı, teklifi kabul etmedi. bunun üzerine partinin başına 'sahte çürük raporu' iddialarıyla gündeme gelen ve milletvekili olmayan nurettin demirtaş geçti. bu durum parti içindeki ayrışmayı gün yüzüne çıkardı. yeni yönetim, 'artık yeter' mitingleriyle sertlik yanlısı tutumunu yükseltirken, ılımlı tutumları ile bilinen milletvekilleri bu mitinglere katılmıyor. yapılan açıklamalar da farklılığı derinleştiriyor. dtp'nin eski eşbaşkanlarından aysel tuğluk geçen hafta, terörist başı öcalan'a yönelik af talebine işaret ederek, siyasal önceliklerde hata yaptıklarını söyledi. türkiye partisi olmayı başaramadıklarını kaydeden tuğluk, seçim öncesinde milletvekili adaylarının belirlenmesinde liyakat esasının yeterince uygulanmadığına işaret etti. ardından ahmet türk, etnik siyasetin tehlikeli ve tuzaklarla dolu olduğunu ifade etti. türk, genel başkanlığa aday olmamasında sağlık sorunlarının yanı sıra parti içinden gelen baskıların da etkili olduğunu açıkladı. dün ise dtp milletvekili sırrı sakık, ahmet türk'e rağmen parlamento dışından genel başkan seçilmesini içine sindiremediğini kaydetti. türk'ün barış yanlısı tutumunu destekleyen sakık, kürtlerin sadece demokrasi talebi olduğuna dikkat çekti. sakık, "kürtlerin devlet talebi yok. kürtler yıllardır süren baskılara rağmen demokrasiyi tercih ediyor." dedi. bazı çevrelerin, türk-kürt çatışması meydana getirmeyi amaçladığını vurgulayan sakık, sokağı karıştırmaya çalışan bu gruplara izin verilmemesini istedi. kan ve şiddetten beslenerek siyaset yapılamayacağına işaret eden sakık, barış ve demokrasi için herkesin daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini dile getirdi.

altan tan: artık seslerini yükseltmeliler

dtp'yi yakından tanıyan araştırmacı yazar altan tan, bu açıklamalarla oluşan tabloyu 'çok önemli' buluyor. tan, "türkiye'de çözüm isteyen, barış isteyen, halkın kardeşliğine inanan herkes aynı noktaya gelecektir. çözüm, türkiye'nin demokratikleşmesinde ve yeni anayasanın doğru düzgün yapılmasında. tuğluk ve türk gibi düşünenlerin seslerini yükseltmesi lazım." diyor.

kaynak:habertürk.com

<bkz: kürtlerin normal bir azınlık olmaması>

   cipim   05.12.2007 12:27 ~ 13:36
   #756234
2.

söz konusu devlet bahçeli ise, yoktur tabii... sanmıyorum ki şu ya da bu görüşteki bir kürt gidip mhp'ye oy versin. ülkücü kürtler diye bir mevzu yıllardır gündemdedir ama onlar bile çaktırmadan akp'ye veriyordur bence oylarını.

   ozel kurmay baskani   05.12.2007 12:29
   #756236
3.

kürtlerin zaten ayrı bir toprak ya da devlet talep ettiği yok. dtp , pkk ve partizancılardan başka kim toprak isteyecek ki. bu dtpliler allah birdir desin. hayır ikidir der sokağa dökülürüm ulan!.

dtp eğer kürtler için demokrasi istiyorsa , eğitim istiyorsa , yatırım istiyorsa pkk ile değil türkiye cumhuriyeti ile ortak hareket etmek zorundadır. bu zamana kadar pkk heyyamcılığından başka bir şey yaptılar mı ? yapmadılar. yapacaklar mı ? yapmayacaklar.

arkadaşım sen bu ülkede kürtlerin hakkını korumak için parti kurmuşsan siyasi parti liderliği yapıyorsan bunun bilincinde olacaksın. o çok zeki milletvekilleri ne zaman çıktılar da doğuyu kalkındırma projesi yaptılar. doğuda eğitim olsa demokrasiye ihtiyaç var mıdır ki... eğer gerçekten kürt halkı için var isen pkknın ağzıyla konuşmayacaksın.

bilimsel anlamda konuşmam gerekirse benim spermimdeki hücre sayısı bu dtpli milletvekillerinin beynindeki hücre sayısından daha fazla.

   joker   05.12.2007 13:33
   #756329
4.

<bkz: kurdıstan>

   penisharikalardiyarinda   05.12.2007 13:36
   #756333
 
reklamı kapat

yazdır