kurtlerin geri kalmisligi devletin sucu degildir

1.

sözüm ona aydınlar ve onları aydın zanneden kırmançiler aksini iddia etsede gerçek budur.

kürtler, helikoptere ok atan envira yerlileri gibi yeniliğe açık bir topluluk değildir. adına gelenek/ görenek dedikleri ilkel kültürlerine o kadar bağlılar ki her reformu bir tehdit olarak kabul ediyorlar.

devlet anayasa yapmış. “kadınla erkek eşit hakka sahiptir” demiş islama aykırı diye arıza yapmışlar. din eğitimi verilen yerleri kapatıp pozitif ilimlere yönlendirmiş “kafir, münafık” fetvaları eşliğinde baş kaldırmışlar. yıkılan imparatorluklar birer birer ulus devlet modelini benimsemiş. ulus devletin gereği olarak birlik ve beraberliği sağlamak adına resmi dil türkçe ilan edilmiş “allahın dili arapçadır” diye yol kesmeye başlamışlar. devlet yol, köprü, okul, sağlık ocağı yapmış yaranamamış. her yurttaş gibi i siz de yaptığınız ticaretten verdi vereceksiniz demiş özerklik istemişler, çünkü vergi vermek gibi bir kültüre sahip değildiler.

şimdi dağa çıkmışlar “li li li li li li li li li demokrasi isterük” deyü hönkürüyorlar. sen ne anlarsın lan demokrasiden?

vahabi ekolü islam, şeyler şıhlar ağalar ve feodalizm kürtlerin demokrasi anlayışıdır. gerçek demokrasi ve hukukla karşılaşınca bünye reddediyor tabii. çünkü işlerine gelmiyor hacılar.. onlar istiyor ki eski usul kafamıza göre yaşayalım, kimse bize dokunmasın, kimse bizden vergi almasın ama zora düşünce devlet yardım etsin filan..

   ederleziavela   09.04.2010 14:16
   #2013118
2.

kürtler iranda da cahil, suriyede de cahil, ırakta da cahil. eğer kürtlerin geri kalmışlığında suçlu varsa ya allah ya da maymundur. gidin onlara çemkirin.

hewal qwjxy!

   ceki demiri   09.04.2010 14:18 ~ 14:18
   #2013120
3.

bugun avrupa meclislerinde kurt insanlar varsa ve bunlar soykirimlara evet diyorsa bu kurtlerin bu ulkede yeterince egitim almadiklarini gosteriyor . avrupali turk dedigimiz insanlarin yuzde 90 kurt ne de cabuk entegere olmuslar ama dimi .
<bkz: lassa teknolojisine sahip yaratik>

   zatara   09.04.2010 14:53
   #2013148
 
reklamı kapat

yazdır