kuvvetler ayriligi

1.

<bkz: kuvvetler ayriligi prensibi>

   meczup   24.08.2011 15:56
   #2423874
2.

başbakanın istemediği ve ters bulduğu şey.

başbakan recep tayyip erdoğan ’konya ekonomi ödülleri 2012’ töreninde yaptığı konuşmada hükümetinin ekonomi alanındaki icraatlarından örnekler verip “işte bizim farkımız burada. yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla mücadele derken bu işi bitire bitire buralara geldik. şu anda bile bazı sıkıntıları hala yaşıyoruz. kendi iktidarımızda bile yaşıyoruz, ama burada bile maalesef yaşadığımız sıkıntıların ardında sistemin içindeki ne yazık ki yanlışlıklar. sistem düzenli kurulmamış. düzgün kurulmadığı içindir ki umulmadık yerde, umulmadık şekilde bakıyorsunuz bürokrasi karşımıza dikiliyor. bürokratik oligarşi karşınıza çıkıyor. umulmadık yerde yargı ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

yasama, yürütme, yargı bu ülkede öncelikle milletin menfaatini düşünmesi lazım. ardından bu devletin menfaatini düşünmesi lazım. eğer biz güçlü hale geleceksek böyle güçlü hale geleceğiz. eğer benim yapacağım yatırımı bir kelimeden dolayı kalkar da 3 ay, 6 ay erteletirsen, bu 1 sene 2 seneye giderse, o zaman bu ülkenin kaybının bedelini, asla ne tarihe hesabını verebilirsiniz ne de bu toprağın altında yatanlara hesabını verebilirsiniz.” demiş.

bu olayı istemeyen zaten büyük efendi veya diktatörlük istiyor demektir. gerçi ülkesi, halkı ve devleti için çalışan, kendisi ve çevresi çalıp çırpmayan, haksızlık ve vicdansızlık yapmayan diktatör demokrasiye yeğdir. *

   yenitara   18.12.2012 01:10 ~ 01:33
   #2577811
3.

bir kuvvetin kafasını eseni yapamamasını sağlayan kurgu. *

olsaydı bu ülkede anayasa bir kere delinip hiçbir şey olmayacağı düşünülmezdi yada insanlardan deprem için ötv toplanıp otoban yapılmazdı. tek gecede hızlı ve tartışmasız milletvekili zam oylaması sırasında da nedense diğer kurumlar yok oluverir. uzun lafın kısası acıların çocuğunu oynamanın en güzel bahanelerinden.

sızlananlar genelde bürokratik engellerden bahsediyor olabilir. yalancılara inananlar için söyleyeyim:

hükümet kimse, devletin olanaklarını en fazla kullanan, kendinden olmayana da en fazla silah olarak kullanandır.

ek: yazdıklarım kafamdan uydurduğum ya da kuvvetler ayrılığı kelimelerinden çıkardığım anlam değildir. türkiyede şu an süre gelen yazılı-sözde kurulu düzen ve onun uygulamadaki son halidir. gene de ben fazladan bunu da biliyorum çıkışları ayrı bir renk katıyor sözlüğe. ama tartışılan durum şu an o değil.

   di mi ama   18.12.2012 01:31 ~ 02:02
   #2577820
4.

başbakanın açıkça istediği, benimsediği prensip.

----- spoiler -----
umulmadık yerde, umulmadık şekilde bakıyorsunuz bürokrasi karşımıza dikiliyor. bürokratik oligarşi karşınıza çıkıyor.
----- spoiler -----

başbakan ülkemizdeki kuvvetler ayrılığını yeterli bulmamış ki bürokrasinin, idarenin işlemlerine karışmasını eleştiriyor.

nitekim, sert kuvvetler ayrılığının benimsendiği ülkelerde kuvvetler birbirinin işlerine karışma imkanına sahip değildir. yürütme yasamanın içinden çıkmadığı gibi, yasama yürütmenin adımlarını takip edemez.

başkanlık sistemine olan sempatisini ifade etmekten çekinmeyen bir başbakanın kuvvetler ayrılığını benimsemiyor oluşu oldukça komik bi manzara çıkartırdı karşımıza.

ha manzara hep komik. ama bu ekstra komik olurdu, çünkü başkanlık sistemi dediğimiz şeyin tanımı zaten "sert kuvvetler ayrılığına dayanan hükümet sistemi"dir.

o bakımdan, biraz düşünmek lazım yorum yapmadan önce.

   taktiksatirik   18.12.2012 01:44 ~ 01:46
   #2577822
5.

bence de cok gereksiz bir olay. biz oyumuz ile bir basbakan seciyoruz ( ilerde baskan sececegiz allah'in izniyle) fakat bu adam bir icraat yapamadan yok yargiydi yok boktu pusurdu ugrasiyor. bir birakinda icraat gorelim icraat. hep muhalefet hep muhalefet. nasil is yaptirmayiz onun derdindesiniz hepiniz. aro baskanlik sistemi. asro buyuk lider recep tayyip erkal.

   bilinen birisiyim   18.12.2012 09:18 ~ 09:19
   #2577833
6.

b.bakanin istedigi soyle bir sey:

1) rte
2) yurutme
3) yargi
4) yasama

   ederleziavela   18.12.2012 11:23
   #2577841
 
reklamı kapat

yazdır