lafmacun da kalite dusuklugunun belirtileri

1.

öncelikle bahsedilen konu bugünlerle alakalı bi durumdur yani genel bir durum değildir.son 3-4 gündür gece yarısından sonra istatistikler bölümüne bakıp,en begenilen entryleri okuyorum.aslında her gün okuyorum ama son 3-4 gündür kendi entrylerimi görüp şaşırıyorum zira en begenilenlere girmiş olan entrylerime sadece 2 kişi oy vermiş.yani 4 puanla en begenilenlere girebilmek beni rahatsız eden bir durum.gecen haftalarda 10 puan almış entrylerim en begenilenlere giremezken olayın bu hale gelmesi aklıma 3 secenek getiriyor;

1-bugünlerde iyi bişey çıkaramıyoruz.

2-insanlar artı oy vermeye korkuyor.

3-makinaydı,zirveydi derken sözlük gevşeme içine girdi.

umarım böyle devam etmez.


ekleme:bu başlık entryde de bahsedildiği üzere bi dönem sözlüğün laçkalaşmasından dolayı acılmıştır. şu anda benim görebildiğim bir kalitesizlik yoktur. zira kötümser biri degilim ayrıca sözlüğü severim. altıma alasım var, o derece.

   saptik saman olduk   18.06.2007 00:15 ~ 17.07.2007 16:48
   #475747
2.

faşist bir yaklaşım için:

<bkz: yok kardeşim oyle bir belirti melirti hiç bir zaman da olmayacak>

   drvirgaba   18.06.2007 00:18
   #475751
3.

yazar sayısı arttıkça ortaya cıkar bunlar. çıkıyor. yapılan sacma sapan genellemeler, seksist başlık ve entryler sözlüğün okunulabilirliğini azaltmaktan öte gerçekten bir şeyler katmak isteyenleri de bezdiriyor. bunun çözümü elbette yöneticilerde. gammazlar işe koyulsa, gereksiz entrylerden kurtulunsa...

   mojopin   11.07.2007 19:41
   #536993
4.

iki günlük genç ve afili sözlük yazarı olarak izlenimlerimi aktarırsam sanırım hayrım dokunabilir. ilk önce çok iyi karşılandığımı söylemeliyim. yani yeniyim diye kimse beni kendi halime bırakmadı. hatırlayamadığım şeyleri hatırlattı, diyalog kurmaktan çekinmedi. yönetimden gelen mesajların sürekli imla ve noktalama ile ilgili olması ise ayrı bir takdirimi kazandı. bundan önce yöneticilik yapmış olduğum * bir sitede bu konuda pek bir hassas davranıp pek bir yalnız kalmıştım. ama * * cümlenin sonuna nokta koyulup koyulmaması, ana avrat dümdüz gitmekten ve de yersiz çıkarımlarda bulunmaktan daha çok önemli olmamalıdır. gerçi kime göre neye göre elbette ama sözlük ve forum arasındaki farkı anlayabileceğimden an itibariyle alıntı yapmak dışında ve resimli profillerimiz olmaması dışında arada sıkışmışlığımız mevcut. ayrıca bu götü boklu eleştiri de özeleştiri olup yıkıcı değil yapıcıdır.

   mad of god   11.07.2007 20:17
   #537035
5.

açılan başlıkların abuk subukluğu bu belirtilere en güzel örneği teşkil eder. bakıp bakıp yazmaya layik başlık bulamadan sözlüğü kapatmak hiç te hoş olmayan bir durumdur. yöneticilerin daha sıkı çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. herşey sözlük formatına uygunluk değildir kanımca. kitabına uyuyor nasıl olsa deyip te saçma sapan başlıkları ortalıkta bırakmak ta kaliteyi düşürmekte. kitabına uyuyor madem o zaman ben de şöyle bir başlık açayım:

hebekleme söptigi bum *

altına da şöyle bir entry gireyim:

tipgiweşkaleamun anlamına geren cümle .. ** *

   starbreeze   17.07.2007 11:51
   #549727
6.

puan konusu değilde beni rahatsız eden,aklına açacak konu başlığı gelmeyen arkadaşların artık harfleri konu başlığı olarak açması ya da anlamsız başlıklar açması.aklına açacak konu başlığı gelmiyorsa illa açacaksın diye bu arkadaşların başına silah mı dayanıyor.

   yaramazcadi   17.07.2007 14:29
   #550117
7.

kalitesinin günden güne arttığı ve labaliliğe an ve an müsade etmediği gerçeğiyle beraber tamamen çürüyen bir tez.

   thelifeisnothing   17.07.2007 14:33
   #550124
8.

boyle bir baslıgın acılması..

   chewbacca   17.07.2007 14:34
   #550126
9.

<bkz: dilbilgisi>
<bkz: imla>

   meczup   17.07.2007 14:34
   #550128
10.

elestiregecim derken isin bokunu cikarmak buna bir örnek.
fizan' dan ve tizan' dan alakasiz seyleri toplayip onlardan tamalama yapmaya calisan bizler**, yedigimiz haltin öyle cok cok da komik yahut elestirel olmadiginin farkinda dahi olmuyoruz.

oysa ki, öyle abuk subuk basliklar acip, altina deniz kumundan entryler dösemek yerine bazi olan basliklara en harikasindan entryler de yazabiliriz gibi geliyor bana.
en azindan ben son dönemde bunun böyle oldugunu görüyorum.*

hele hele, cok az oy alan entrylerin listeye girmesi, arti oy cimriligimizin bir kere daha ortaya cikmasi demek.
listenin sonlarindan bile olsa, sadece bir yöneticinin vermis oldugu oyla orada arz-i endam etmek, insana koyuyor efendim. sonucta ne mal oldugumuzu biz kendimiz biliyoruz...

bir daha söylersem, ayip etmis olmam. sözlükte istisnalar haricinde okuma tembeliyiz. uzun yazi gördük mü basimiz agriyor, kim okuyacak bunu diyoruz.
ver elimize diyalogu, ver elimize iki satirlik espriyi. gör o zaman okuyup okumadigimizi. yoksa üc dört paragraf yazi yazmissin, pah! yahu sözlügün coguna bundan ne? ya ese dosta oku ya, bak söyle bir sey yazdim diyecegiz; ya da emegimizin ziya olusunu izleyecegiz.
**

neyse sözlük, cok dertli de degilim ama; bak yine de uzun olmus.

   cemkirik limon dilimi   17.07.2007 14:44
   #550148
11.

efendim bu konudaki en faydalı çözüm yazarların elitler ve yiğitler olarak ayrılması ve elitlerin başlık açma hakkına sahip olmasıdır.yiğitler ise başlık açamayacak ancak elit statüsüne ulaşınca bunu yapabileceklerdir.ama bu önerinin sakat noktaları kim elittir?kimin elit olduğuna kim karar verecektir? demokrasiye aykırıdır? soylu yazar sınıfının oluşmasına neden olurdur? gibi hususlardır.

   etson arentesto   17.07.2007 14:49
   #550155
12.

efendim olayı şöyle ele alırsak daha yararlı olacağı kanısındayım. ilk önce sözlükte bizim gibi değişen kendine göre kuralları olan bir nesne. bu minvalde nasıl bizim her günümüz birbirini tutmuyorsa sözlükte de öyle olması gayet olağandır. bir insannın her gününün aynı güzellikte geçmesini beklemek saçmaysa sözlüktende bunu beklemek bir o kadar saçmadır. hangimiz her zaman iyi olabiliriz. bizim de yaşadığımız kötü zamanlar oluyor.ister istemez sözlüğe yansıyor.bunun için 'herkes kapısının önünü süpürse dünya tertemiz olur' felsefesinden hareketle herkes üstüne düşeni yaparsa bu sıkıntının da aşılacağından adım gibi eminim.

<bkz: daha söylenecek çok laf var>

   cloudy   17.07.2007 15:04
   #550184
13.

sözlük yazarlarında oluş(a)mayan bazı unsrulardan dolayı kalite ya da kalitesizlik ortaya çıkar sözlüklerde.

+ genel olarak görüşlere saygı duyulmasını bilmiyoruz, yani görüşlerimize ters düşen fikirlerden ölesiye nefret ediyoruz.

'' vay efendim öyle şey olmaz , böyle olmaz '' gibilerinden tepki veriyoruz, başlıklar altında ayarlaşıyoruz, hatta daha ileri taşıyıp yazılan entrynin numarasını kopyalayıp yazar başlıgı altında ;

54654654 numaralı entrysinden dolayı hıyar olduğunu düşündüğüm yazardır.

gibi tepkilerde bulunuyoruz.

+ tek cümle alışkanlığımız var, ya da başlıkla alakalı olsun olmasın her şeye bkz verme hastalığımız.

+ uzun yorumlar bizi sıkıyor, istiyoruz ki her şey diyalog olsun, kısa olsun, cabucak okuyalım. geyik başlıklarda bile yazılan şeyleri okumuyoruz. hee sonra gidip başka sözlüklerde depeyi olsun peder zickler olsun bu tip yazarları deli gibi okuyoruz...( onlar da uzun yazıyor buradaki uzun yazanlar gibi )

+ beğendimiz entryleri oylamaya korkuyoruz ya da yazarına '' a çok güzel olmuş tebrikler mesajı atmak zor geliyor ''. insan okumadılar mı acaba diye düşünüyor bazı bazı . tepki göstermiyoruz.

+ polemik olunca sonuna kadar aslan kesilebiliyoruz. herkes bir şeyler deme ihtiyacı duyuyor nedense, kavgayı seviyoruz.

+ her gördüğümüzü başlık yapıyoruz. bakmıyoruz bile açılmışı var mı? yazılmışı var mı ? diye. olsun ya düzelten biri olur elbet. bin kere dendiği halde en basit kurallara bile uymayan yazarlar bir hayli fazla ne yazikki. sonra '' benim entryim neden silindi '' diye veryansın.

daha sayabilirim olumsuzlukları ama bunu sözlük geneline yaymak yanlış olur kanaatindeyim. çok iyi yazarlar var, hatta bir çok sözlükte olmayan çok yaratıcı başlıklar da var ama sözlüğün kod anlamında eksiklikleri olduğu için şimdilik sorunlar yaşıyoruz bu şekilde.

umarım her şey düzelir çok yakın zamanda ... yoksa olumsuzluklardan fazla çokca olumlu şey sayabilirim ama bu sefer olaya kötü yönden bakmak istdi canım. umarım bu olumsuz alışkanlıklarımızdan kurtuluruz...

   zibidigibi   17.07.2007 16:42 ~ 16:44
   #550461
14.

<bkz: yaz tatili>

   yedi bela husnu   17.07.2007 16:47
   #550469
15.

böyle şeyler olabilir fakat bunun sadece tek sebebi vardır o da dikkatsizliktir. yazım kurallarına, imla-noktalamamıza, ve üslubumuza dikkat ettiğimiz zaman bunlar azalacaktır. bunun farkında olmak ve düzeltmek için çabalamak güzel bir başlangıçtır.

   anathema   17.07.2007 16:55
   #550484
16.

çoğu yazarın klasik türk insanı olmasından ortaya çıkan belirtilerdir. sözlüğe baktıkça görürsünüz ki bir kimse yeni yazar olmuşsa, hemen gelip bir sivrilme çabasına girer. yok yöneticiler bana taktı, yok eski yazarlar artistlik yapıyor. şimdi bunlara gerek var mıdır? hepimiz biliyoruz ki yoktur, lakin yapıyoruz. sen adam gibi yazsan, ben adam gibi yazsam, sorun çıkmadan her şey düzelecektir.

hepimiz klasik türk insanı'yız. eleştirmeyi çok severiz. bir yazara saldırmak için elimizden geleni yaparız. sırf karşıt görüş sahibi diye gerizekalı, mal, şerefsiz, orospu çocuğu olur o insan. kendimize dokunmayan yılanları elimizle besleriz. bir şey yapıp, ışığı çoğatacağımıza, karanlığa küfür ederiz. kankalarımıza olan sevgimizi göstermek için sözlüğü seçeriz, nickaltı yılışık entrylerde sınır tanımayız. tabi bilyoruz ki hiç biriniz bunu yapmıyorsunuz. ama yine hepimiz biliyoruz ki sözlük bunlarla dolu.

hepimiz klasik türk insanı'yız. siyaset-futbol-seks üçlüsünü gördüğümz anda coşarız. bilgi yorar bizi. tematik kasanlara bolca küfür ederiz, yetmedi mi eksi veririz, üstüne bir de başlık açıp ayar veririz ki öğrensin bilginin ne kadar kötü bir şey olduğunu.

hepimiz klasik türk insanı'yız. hep haklıyızdır. entrymiz haksız yere silinir, karşıt görüşlü yöneticiler bizi atmak için yer ararlar. tek zeki bizizdir. karşıt görüşler gerizekalı doludur. milliyetçiye faşist deriz, komüniste terörist. içlerinde şöylesi, böylesi vardır demeyiz, hepsi aynıdır. hatta al birini vur ötekinedir.

hepimiz klasik türk insanı'yız. bir şeyi beğenirsek belli etmeyiz. en fazla ufaktan tebessüm ederiz. lakin bizim yazdıklarımız hep beğenilsin isteriz. sürekli oy alsın, en beğenilen olsun. ettiğimiz küfülere karşı, görüşümüze saygı duyulmasını bekleriz.

hataları göstermekte de omuz omuza oluruz. aha bak bu hatalı derken adeta coşarız. aman bir de yönetici hata yapmışsa methiyeler düzeriz kendisine. aslında daha fazlasını da yaparız ama yetkimiz yetmez. bu laflar da burda bitmez ama fazlası can sıkar.

edit: hepimiz hatun düşürmek için elimizden geleni yaparız, başlığını doldururuz ama hiç birimiz kabul etmeyiz. hep başkalarıdır bunu yapanlar, şerefsizler.

   pul koleksiyoncusu   17.07.2007 16:56 ~ 16:58
   #550487
17.

yöneticilerin anket serbest kardeşim, başlık kurallara uygun kardeşim, biz klasik sözlükler gibi değiliz kardeşim nidaları atmalarıyla ortaya çıkması çok normal belirtiler.*

yöneticilerimizden birine şikayet edilen bir anketin akabinde gelen cevap:

anket serbest diyorum. kurallar böyel diyorum. burada yönetici benim sanırsam. yazar siz oluyorsunuz. ister yazarsınız ister yazmazsınız. rahatsız oluyorsanız da yazmazsınız. kuralları şu anda değiştirmeyi düşünmüyoruz. mutluyuz anketlerimizle, forumvariliğimizle.

* *

   starbreeze   17.07.2007 21:41 ~ 21:42
   #551053
18.

her an karşımızda duran belirtiden öte kanıt olan unsurlardır. şu sıralar yöneticilerle alakalı olduguysa aşikardır. tabi ki bütün yöneticileri zan altında bırakmak istemiyorum, hakikatten sözlük için çabalayanlar, burayı dingonun ahırı sanmayanlar da var elbet.


sözlük kurallarına aykırı yazılara( bakın tanım falan demiyorum) karşı çıkan, şikayet eden yazarlara karşı ve yazarların kendilerini uyarmalarına alınıp ters tutumlarını sürdüren yöneticiler olduğu sürece burası daha da alçalmaya devam eder.

her yönetici ayrıca yazardır ve aslında statü farkı yoktur fakat bazıları yöneticiyim ben istediğimi yapar istediğimi söylerim sen yazarsın sus mantaliteleriyle kompleksli olduklarını düşündürtüyorlar.
<bkz: ne oldum delisi> <bkz: aşağılık kompleksi>


ayrıca; bazılarının sandığının aksine sözlükte anket açmak yasaktır. yöneticilerin ayar veriyorum sanarak anket baslığına entry girmesi tuhaftır. o baslıkların silinmesi gerekir. anket yasak diye bir şey yok diyen bir yöneticimize de aynen lafmacun kuralını kopyalıyorum;


8) asıl başlığa yönlendirme yapmak gibi istisnai durumlar haricinde başlığın ilk entrysi tanım olmak zorundadır. ilk entrysi bkzdan oluşan başlıklar, entryleriyle birlikte silinir. anket başlığı da olsa ilk entry tanım içermelidir, öyledir böyledir.


anket başlıkların %90 ında tanım yoktur!ve ayrıca; kişisel entryler de yasaktır sözlukte fakat onun aşkı bunu saçı başlıklarıysa şikayet edildikleri halde duruyorlar. o zaman ben de kalkıp mojopin bilmemkim arkadaslığı diye başlık açsam silinmeyecek yani?! hayır tabii ki silinir.
ne yazık ki arkadaş kayırmasını alenen uyguluyorlar. eger ortada yasak varsa herkese uygulanmalı!
gec kaldık silemeyiz(ki nasıl gec kalınıyorsa, baslık benim şikayetimden bir gun önce açılmış), tanımlardan biri en begenilen olmus silemeyiz diye bir savunma olamaz. hatta su anda bahsettiğim baslıga ikinci entryi giren yine bir yöneticiydi. sanıyorum kuralları tekrar okumaları gerekiyor.

   mojopin   17.07.2007 21:46 ~ 21:55
   #551065
19.

yazar alimi gecici olaraktan durdurulsun mu acep gibi bir soruyu akla getiren durum.bu sitenin degerini bilelim abiler ablalar.delirtmeyin lan beni!!

gerci ben pek bi kalite du$uklugu gormuyorum ama olasi bir durum icin onlem almak icab edebilir.

   diesel   17.07.2007 21:52
   #551082
 
reklamı kapat

yazdır