lafmacun da oylama

1.

an itibariyle hatasiz calisan; okudugunuz girdiyi olumlu ve olumsuz olmak uzre degerlendirebileceginiz hede.

   exnihilo   28.03.2006 15:33
   #95
2.

lafmacunda oylama gizli yapilir, sayim acik olur.ictuzuk/md.78030.*

   kingston   28.03.2006 18:47
   #140
3.

yazarlar tarafından biraz daha önem verilirse daha iyi olur diye düşündüğüm olaydır.

   yasakani   21.06.2006 20:23
   #9841
4.

yeni hali ile lafmacun org bünyesinde rastlayamayacağımız olay, lakin herşey zamanla olacaktır; zira exnihilo, cassini ve ferro çalışıyor.
<bkz: herşey vatan için>*

   kingston   16.08.2006 14:25 ~ 14:25
   #23222
5.

tamamen objektif bir sekilde olması istenilen oylamadır . kesinlikle ve kesinlikle yazara karşı bilerek eksi oy verme ya da artı oy verme durumu oluşmamalıdır bünyelerde . bir yazarın diger bir yazarı yanına alarak '' hadi gel sunu artılayalım'' ya da '' kanka hadi gel su yazara eksi yagdıralım '' demesi oldukca yanlıştır. yapıldıgı tespit edildigi vakit ( ki bu tespitler; yazar şikayetleri tarafından gelebilir ya da database üzerinden kontrol edilebilir ) ilgili yazar lafmacun acele posta servisinin ücretsiz misafiri olur, kendisine hayatta basarılar dilenir.

   zibidigibi   09.02.2007 00:51
   #209651
6.

sözlükte dinamizmin artması için yazarların yönlendirilmesi gereken eylemdir.

   yasakani   30.11.2007 00:56
   #747104
7.

öyle dan dun oy dağıtmak pek hoş karşılanmadığı gibi 1 artı oy sayısal değer olarak 2'ye 1 eksi oy da sayısal değer olarak -1'e denktir. o halde 1 artı oy, ancak ve ancak 2 eksi oy ile sıfırlanabilir.

   metallicblack   21.08.2008 23:18
   #1012623
8.

nüfuz cüzdanı yok, okula gidip sandık arama derdi yok, parmak boyatmak yok.
daha ne?

   infinitedreams   22.08.2008 01:21
   #1012689
9.

oylama derken yanlış anlaşılmış olsagerek (oy-la-ma) sondaki "-ma" olumsuzluk eki değildir. şunu bi' aydınlatalım diilmi ama. zira oy butonuna basmaktan aciz yazardan çok birşey yok. paralı değildir efendim, kasmanıza gerek yok. bol bol kullanın.

   nededio   22.08.2009 13:24
   #1552798
10.

hiç bir entrynin okumadığını gözümüze sokar, önemli olan başlık ve nicktir. zira tersi olsaydı, dünün en beğenilen entrylerine özgür kürdistanı yazdığımda dünün en beğenilenlerine girmezdi.
http://www.lafmacun.org/istatistik/dunun-iyileri

sadece başlık kürdistan diye bir şey yok olduğu için oy almıştır ki bu çok acıdır.!

entry budur,
kendini bilmez bir cümledir. bilakis vardır ve özgürdür.

kurtler ozgurluk istiyor.ozgur yasam her birey ve toplum için tıpkı yaşama hakkı gibi kutsal ve temel bir hak olarak görülüyor. kürtler de dünyanın diğer toplumları gibi bu hakkı kullanmak istiyorlar.

özgür yaşamın birinci öğesi kendini istediği gibi tanımlama ve ifade etme durumudur. yani adlandırma, kimlik belirleme, kendini tanımlama durumu oluyor.

dicle-fırat havzasında yaşayan insan toplumu da binlerce yıldır kendini kürt olarak tanımlıyor, adlandırıyor. şimdi yüzyıldır milliyetçilik denen bir illet çıkmış, sen kürt değilsin, kürt olmazsın, türk, arap, fars olmak zorundasın diyor bu temelde kürtlere korkunç bir inkarcılık ve asimilasyon dayatılıyor. böylece özgür yaşamın birinci öğesi kürtlerin elinden alınmış oluyor.

kürtler özgür iradelerinin temsilcisi olarak kürt halk önderi abdullah öcalanı görüyorlar. bu konuda 2006 baharında referandumu yürüttüler. öcalanı özgürlük bilinçleri, ruhları, iradeleri, temsilcileri olarak tanımlıyolar; 'kürt halk önderi olarak adlandırıyorlar. ama başta türkiye yönetimi olmak üzere bölge statükosu ve devletçi kapitalist sistem diyor ki, böyle olmaz, sizin iradi temsilciniz abdullah öcalan olamaz, yanlış seçim yapıyorsunuz, başkasını önder seçin, siz doğru seçme iradesine sahip değilsiniz vs.

yani kürtlerin kimi önder, temsilci göreceğini mevcut devletler belirlemeye çalışıyorlar. kürtler, önder veya temsilci seçmeye ehil görülmüyor. bu konuda 1923 veya 1924 yılında ingiliz yönetiminin cemiyet-i akvama (o dönemin birleşmiş milletleri) sunduğu çok ilginç bir rapor var. o raporda 'kürtlerin kendi kaderlerini belirlemeye ekil bir topluluk olmadığı ileri sürülüyor. kürtler bu denli ilkel ve iradesiz görülüyor. emperyalizm ve sömürgecilik bu olsa gerek. bir efendinin köleyi algılayışı herhalde böyle oluyor. bu rapora dayanılarak da güney kürdistan'da kendi kaderini tayin için öngörülen referandum gündemden kaldırılıyor. şimdi kerkük referandumunun ertelenmesine benzer bir durum yaşanıyor. güney kürdistanın kaderinin ne olacağına bu biçimde halk oylamasını devre dışı bırakarak engelleyen ingiltere, kürtlerden esirgediği kürlerin kaderini belirleme işini çeşitli pazarlıklar temelinde kendisi yürütüyor.

şimdi aynı ingiltere 1990lı yılların başında yaşanan ulusal diriliş devrimiyle önder olarak abdullah öcalanı seçen kürtleri bu seçimlerinden caydırmaya çalışıyor, uluslararası komplo denen olay tam da bunu ifade ediyor. öcalan imralı kayalığına çakılıp imhaya tabii tutulurken, örneğin celal talabani bağdat'a (saddam'ın yerine) başkan yapılarak kürtlere şu deniyor: önderiniz abdullah öcalan değil celal talabanidir, onu esas alacaksınız.böyle bir emperyalist dayatmada bulunurken de ingiliz yönetiminin kürt değerlendirmesi aynıdır: kürtler bir amaç tarafında örgütlenemez, ancak bir güç etrafında birleşirler, abdullah öcalan etrafında birleşmişlerse o zaman güç ordadır, abdullah öcalan devre dışı bırakılıp talabani ve barzani güç yapılırsa kürtler bunlar etrafında birleşirler. yine aynı ilkel ve iradesiz görme durumu.
kürt halk önderi abdullah öcalana yönelik uluslararası komplonun bu değerlendirme temelinde geliştirildiği çok iyi biliniyor. bu değerlendirme, kürtlerin özgür irade beyan edemeyeceği, hep geri ve köle kalacağı yaklaşımına dayanıyor. bu yaklaşımın esas sahibi olan ingiliz emperyalizmi ile onun uygulayıcısı olan türkiye yönetiminin yanılgısı da işte tam bu noktada ortaya çıkıyor: öcalanın değiştiriciliği ve kürtlerin özgürleşme yeteneği!

uluslararası komployu düzenleyip imralı sistemini yaratanların göremedikleri, hesaba katamadıkları, yanıldıkları nokta, öcalan'ın kürt birey ve toplumunda özgürlük yönünde yarattığı değişiklik oluyor. bunu ya görmüyorlar ya da görmek istemiyorlar. oysa öcalan, kürt birey ve toplumunda çok köklü değişiklikler yarattı. eskinin, bin yılların ger, köle, bireyci, teslim olmuş kürdünü ortadan kaldırarak yeni, özgür, örgütlü, iradeli ve direnişçi kürdünü ortaya çıkardı. yani köhnemiş kürt xulamlığını yok etti, başeğmez, özgür iradeli ve bilinçli kürt kişiliğini ve toplumunu yarattı.

şimdi bu özgür birey ve toplum, kendi özgürlüğünün temsilcisi olan öcalan'a sahip çıkıyor. kim ne yaparsa yapsın, hangi zulüm ya da oyun geliştirirse geliştirsin, hiç kimse ve hiçbir şey bu toplumu ve bireyi öcalandan koparamıyor. milyonlarca insan önderleriyle nefes alıp veriyor, önderleriyle yatıp kalkıyor, önderleriyle yiyip içiyor, önderleriyle yaşıyor. bu insanlar yaşamın yaşamımız, sağlığın sağlığımız, özgürlüğün özgürlüğümüz dür diyorlar. en son istemi dışında saçının kazıtılması karşısında gösterilen toplumsal tepki bunu ifade ediyor. onbinlerce insan sokaklarda yürüyor, her kes bir şeyler yapmaya çalışıyor, başka yapacak bir şey bulamayan kız ve erkekler ise önderleriyle daha yakın olabilmek için saçlarını kazıtıyor. özellikle kızların, kadınların gelenek dışı olan saç kazıtmaları çok önemlidir. gerektiğinde canlarını dahil her şeylerini vermeye hazır olduklarını gösteriyor. saç kazıtma dahil protestoların yayılarak devam edeceği anlaşılıyor.

özellikle imralı sisteminden sorumlu olanlar, fiziki ve psikolojik işkenceyi her gün attıranlar halkın bu uyarılarından ders çıkarmayı bilmelidirler. insanlar sokakta imralı işkencesine son, acil tedavi, önder abdullah öcalana özgürlük sloganlarıyla yürüyorlar. bunlara kulak kabartılmalı ve halkın hassasiyetleriyle oynanmamalıdır. avrupa'daki türkler asimile edilmesin diyerek kürt asimilasyonunu geliştirmek için hükümet projeleri hazırlanmamalıdır. bunlar yapılırsa kürtlerin tepkisinin ve demokratik direnişinin her gün artacağı da iyi bilinmelidir..


entrynin amacı;
kürdistanın olmadığını değil, arzulanın özgür kürdistan olduğudur.

   alegria   11.10.2009 00:45 ~ 00:47
   #1659003
11.

aynı eurovision' daki gibidir.
herkes komşularına veriyor.

   the last tiger   19.10.2009 00:20
   #1680552
 
reklamı kapat

yazdır