latex

1.

bilim dünyasında neredeyse standart haline gelmiş, yazıcıdan çıktısı alındığında güzel görünen dökümanlar elde etmek için geliştirilmiş bir dildir.

   humbaba   15.04.2007 00:07
   #324726
2.

plastik türevidir,prezervatif için de kullanıldığı bilinen ince plastiktir,maksat hijyendir.

   xenon   15.04.2007 00:09
   #324730
3.

tex dizgi programı için doküman düzenleme biçimidir.

latex, yazıcıdan çıktısı alındığında iyi görünen dokümanlar yaratmak için kullanılan bir etiketleme dilidir. genellikle bilimsel çalışmaların yazımı sırasında kullanılır ve bilim dünyasında neredeyse standarttır.


latex ile bir tezi ya da bilimsel bir makaleyi, bir raporu ya da bir kitabı yazmak çok avantajlıdır çünkü, matematiksel eşitlikleri yazmak ve bu eşitliklere metin içinde atıflarda bulunmak çok kolaydır. latex ile ayrıca, içindekiler listesi, şekil ve tablo listesi oluşturma, sayfa numaralama, tabloların ve şekillerin numaralanması, kaynakçanın düzenlenmesi, dokümanın sayfa görüntüsü gibi işlemler otomatik olarak halledilir. herşeyden daha önemlisi metin içinde yapılan atıflar (ister eşitliklere, ister şekillere ya da tablolara isterse kaynaklara olsun) yine ek bir çabaya gerek kalmadan halledilir. latex bu açılardan avantajlıdır.

bunlara karşın, latex ile bir doküman yazmak, bu işe ilk defa kalkışan birisi için son derece zor olabilir. kişi, karşılaşabileceği bir dolu garip isimli ve anlaşılması zor kavramın içinden sıyrılıp da yazmaya başlamayı başaramayabilir. pek çok insanın dönem ödevini latex ile yazma girişimi bu ilk karşılaşmayı aşamamaları yüzünden hayal olarak kalmıştır.

yine de belirtmek gerekir ki latex son derece üstündür ve bir kere alıştıktan sonra word gibi programlarla yazmaya karşı büyük avantajları vardır ayrıca sonuçta elde edilen dokümanın kalitesi herhangi bir metin editörü ile yazılan eşdeğeri ile kıyas kabul etmeyecek kadar iyidir.

   nicholai alexandrovic hel   07.12.2008 03:35
   #1105462
 
reklamı kapat

yazdır