ludwig van beethoven

1.

kimilerine göre klasik müziğin tartışmasiz en iyi ismi.

işim gereği viyana'da bulunduğum bir gün kendisini dinleme fırsatı bulmuştum. lenka (kendisi de bir yazardır) ile viyanın soğuk ama geçmiş kokan sokaklarında dolaşıp yeni kitabım hakkında hoş bir sohbete daldığımız sırada büyük bir kalabalığın bir plaza'nın önüne yığıldığını gördüm. merak dolu bakışlarımı kendisine çevirdim ve bana yarım saat sonra beethoven'in sahne alacağını ve istersem onu dinleyebileceğimizi söyledi. aslında moonlight sonatlarına aşinalığım vardı. fena bir fikir değildi. yalnız nasıl bilet bulacağmızı düşünürken, lenka'nın babasının avusturya'nın rusya büyükelçisi olduğunu hatırladım. bilet bulmak o kadar zor olmasa gerekti.

viktorya döneminden kalma bir salonun balkonunda yerimizi almıştık. lenka biraz vakarı bir edayla elindeki küçük dürbünle aşağıdakileri izliyordu. ansızın büyük bir gürültü koptu. insanlar deli gibi alkışlıyor ve bağırıyordu. ludwig sahneye çıkmıştı. açıkçası çok heyecanlanmıştım. ludwig piyanonun başına geçtiğinde büyük bir sesizlik hakim oldu salona.

ama afallamıştım, şok olmuştum. inanamıyordum. ne çaldı biliyor musunuz? nikah masası'nı çaldı.

yaşadığım hayalkırıklığı bedenime de yansımıştı, kendimi çok yorgun hissediyordum. hemen lenka'yı alıp dışarı çıktım. çok soğuktu. lenka titriyordu. hemen redingotumu çıkarıp verdim. o masmavi gözlerine takıldı gözlerim. eğildim ve o kırmızı dudaklarına saygılı ama tutkulu bir öpücük kondurdum.

bir sigara yaktım ve derin bir nefes çektim. daha sonra lenka'nın evine doğru yürümeye başladık.

   pedesa   12.09.2008 16:01
   #1028253
2.

ernest newman der ki: "beethoven'in muhayyelesinin hususiligi bizi tekrar tekrar yukselterek oyle bir zirveye ula$tirir ki, biz orada yalniz muzigin degerini anlamakla kalmayiz, ayni zamanda butun hayatin, butun duygularin ve buyuk dusuncelerin degerini de tatmi$ oluruz."

<bkz: missa solemnis>

   andante molto   07.03.2009 19:21 ~ 19:22
   #1236542
3.

son eseri bir piyano parçasıdır ve geçtiğimiz yıl mccallum tarafından bulunmuştur. fa minör bagatel... ne var ki bunu bir çocuk bile yazar diyor ilk önce duyanlar; ama sonra içe işliyor. günlerce bunu söylerken buluyorsunuz kendinizi. bagatel * başlıklı olmasına rağmen çok derin bir eser. 2008 yılında bulunması ise merhum bestecinin dile gelmesi gibi ... konuşuyor ve yine sonsuza kadar susuyor sanki.

bu el yazması:

http://www.pianostreet.com/...oven_landsberg5_p14.pdf

bu da dünya üzerindeki ilk kaydı:

http://www.smh.com.au/...ethoven-work/index.html

   madigan   09.05.2009 18:46
   #1369805
4.

moonlight sonata-sını dinlerken gri bulutlar altında insanlığını sorgularken ölen topluluklar görüyorum ve içimde büyük bir hüzün ile varoluş-ta diyalektiği izliyorum...

"hiç"bir söz müziğin anlattığını anlatamaz.

-izlemek benim için kabul etme anlamına geliyor. izlerken üzülüyorum ve beethoven-de bu dinlerken oluyor.


--------- -----------
çıkıp-inerken dalgalar içinde
çığlıklar duyuyor ve ardından kayıp giderken derinlere
tekrar gökyüzünde buluyorsanız kendinizi,
beethoven-i dinliyorsunuzdur.

   darkofdirt   19.05.2009 21:40 ~ 21:41
   #1392253
5.

stanley kubrick yapıtı olan a clockwork orange filmindeki baş karakterin çok sevdiği müzisyendir.

   mjk   16.10.2009 11:57
   #1674251
6.

hayatını müziğe adamış,aşmış bir müzisyendir.çocukluğunda babasından baskı ve şiddet görmüş fakat hiç umursamamış,eve ekmek getirmek için klisede piyano çalmaya başlamıştır.56 yaşında frengiden öldüğüne dair söylentiler vardır.
dinlendiğinde en katı insanı bile ortamına göre duygulandıran moonlight sonata yı bestelemiştir.

   bahhas   26.12.2009 11:10
   #1817102
7.

(16 aralık 1770-26 mart 1827) alman klasik müzik bestecisi.


----- vikipedi -----
ludwig van beethoven 1770 yılında bonn’da 8 oğlu olan, fakat bunların hepsinin de özürlü olduğu bir ailenin çocuğudur. ilk müzik öğretmeni babasıdır. alkolik bir müzisyen olan babasının beethooven’a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinir. mutsuz bir çocukluk geçiren beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır.

1787 yılında mozart'la çalışmak umuduyla viyana'ya gitti. mozart ile bir süre çalışma fırsatı bulsa da annesinin hastalığı nedeniyle bonn'a döndü. 1792'de viyana'ya geri döndüğünde mozart'ın ölmüş olduğunu öğrendi.

1792 yılında viyana’ya giden beethoven klasik müziğin ünlü bestecisi joseph haydn’ın yanında çalışmaya başladı. joseph haydn kısa sürede beethoven’ın üstün yeteneğini fark etti ve her konuda ona destek oldu. beethoven, başlarda besteci olarak değil piyanist olarak adını duyurdu. daha sonra yaptığı bestelerle klasik müziğin 19. yüzyılın sonuna kadar yaşayan tüm müzisyenlerini etkiledi.

beethoven’ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. sadece bir opera, fidelio, bestelemiştir. ilk senfonisini 1800 yılında yapmıştır. 3. senfonisini, eroica olarak da bilinir, napolyon’a avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır. ancak daha sonra napolyon kendini imparator ilan ettiğinde bu adamayı geri almıştır. 9. senfoni ise en çok bilinen ve bugün avrupa birliği marşı da olan en çarpıcı senfonisidir.

beethoven çok titiz çalışan bir müzisyendi. müziği, ifade gücü ve teknik olarak çok üst seviyedeydi. beethoven, haydn ve mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirdi, daha uzun besteler yazdı ve daha tutkulu, dramatik eserler oluşturdu. özellikle op. 109 piyano sonatıyla klasik müziğin romantik dönemini başlatmıştır.

yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. hatta hepimizin çok iyi bildiği 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak ölmüştür ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.
----- vikipedi -----

daha fazlası için:

<bkz: copying beethoven>

   dodostyle   22.06.2010 13:19
   #2093753
8.

5. ve 9. senfonisi ile birkaç siyasiye ve bunların prim yapmasını sağlayanlara odunla dalmak fena haz verirdi hane.

http://www.dailymotion.com/...i-symphony-cafran_music

   ocean dream   17.08.2010 00:24 ~ 00:25
   #2127162
 
reklamı kapat

yazdır