m15 mayini

1.

m15 mayını abd yapımı geniş dairesel bir basınçlı tanksavar mayınıdır. daha önce kullanılmakta olan m6a2 tanksavar mayınının daha geniş bir modelidir. mayın kore savaşı sırasında kullanılmıştır.


mayın geniş çelik bir dış kutu ve merkezindeki baskı tapasından oluşur. merkezde bulunan baskı tapası m4 ateşleme tapası olup iki farklı şekilde kurulur. kurulu ve güvenli. baskı tapası tam olarak m603 fünyesinin üzerinde bir conta üzerinde takılı bulunur. baskı tapası akordeona benzeyen bir yapıda durur ve yeterinde güç kullanıldığında bu baskıyı aşağıya iletir. aşağıya iletilen bu baskı ateşleme tapası içerisindeki yayı harekete geçirir ve fünye içerisindeki iğne fünyeyi patlatır. patlayan fünye çevrecinde bulunan ana patlayıcıyı infilak ettirir. mayın üzerinde fazladan iki tane ikincil fünye bulunmaktadır. bunlar mayının yan ve alt yüzeyinde bulunan tuzaklama fünyeleridir.

m603 fünye daha sonra m608 çift etkili fünye ile yer değiştirilmiştir. bu sayede mayının silindir ve yüksek basınçla temizlenmesi önlemeye çalışılmıştır. mayın ilk olarak içerisinde sıvı patlayıcı bulunan ampüllü m600 fünye ile üretilmiştir. ancak bu fünye mayını özellikle değişik hava sıcaklıklarında tehlikeli hare getirmekteydi. çok soğuk ortamlarda fünye içerisindeki sıvı patlayıcı donmakta ve mayın etkisini yitirmekteydi. bunun tam tersi bir durumda ise 50 santigrat derecenin üzerinde sıvı patlayıcı kendi kendine ateşlenmekte ve mayını infilak ettirmekteydi.

   paradise city   19.01.2010 14:51
   #1868143
2.

patlayıcı madde.

   ramiz   19.01.2010 18:27
   #1869379
 
reklamı kapat

yazdır