martin luther king

1.

avrupa'nin aydinlanmasinin onemli ayaklarindan biri olan reform doneminin unlu din adami. kilisenin ustunlugune ve dini somurme araclarina karsi cikan reformcu.bir de martin luther king var yalniz o da ayri bir baslik konusu.*

   kingston   31.03.2006 23:43
   #780
2.

amerikali siyah rahip. irk ayrimciligini protesto eden ve yurttaslik haklari konusunda onemli calismalari olan kisi.

   kingston   31.03.2006 23:45
   #781
3.

bir suikaste kurban gitmiş,sağlam düşüncelere sahip olan ancak karşı çıktığı sistemin uygun gördüğü sondan kaçamamış insanlardan biridir.

   painseeker   17.10.2006 01:09
   #80442
4.

dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1968 yılında suikaste uğramadan önce nobel barış ödülü'nü kazanmıştır. ayrıca, 1977 yılında ölümünden sonra eski abd başkanı jimmy carter tarafından başkanlık özgürlük ödülü'ne layık görülmüş ve onuruna martin luther king günü kutlanmaya başlanmıştır. king'in en bilinen ve etkili konuşması "bir hayalim var" dır.

   zibidigibi   28.02.2007 03:03
   #240501
5.

<bkz: i have a dream>

   sherry   28.02.2007 08:19
   #240564
6.

devrimci ruhlu bir insandır siyahların kalbindeki yeri farklıdır.

   cold_sea   28.02.2007 08:58
   #240585
7.

"kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik. fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk. insan gibi yaşamayı."

   auset   21.03.2007 13:45
   #276967
8.

protestanlık mezhebinin kurucusu sayılan insan. martin lutherle ilgili bir film de vardı sanırım.

   stoltz   16.07.2007 12:33
   #547208
9.

protestan mezhebinin kurucusu.esasen katolik klise dogmalarına karşı çıkışı ve aydınlanma hareketinin öncüsü olmakla ünlü ise de bu bilgi tamamen dezenformasyon dur.luther klisenin gücünün bir kısmını ondan alır krallara verir.iktidarın tanrıdan kaynaklandığı düşüncesine inanır ve iktidarı klise ve kral olarak ikiye böler.böylelikle klisenin zulmünden kurtardığı mazlum kitleleri kralların eline verir.kralın masum insanları öldürmesi için basitçe makul demişliği de vardır ki bunun mazaretini kralın tanrı'nın adamı olması olarak açıklar.ulan papaz da tanrı'nın adamıydı kral da tanrının adamı ne iş diyene ''karıştırma'' der.bu reformist görünen hareket uzun vadede krallıkların kurulup güçlenmesi ve katolik klisenin elinin zayıflamasına yol açacakır.ancak portesto hareketleri klisenin afaroz, insan kurban etme, cennetten yer satma saçmalıklarına darbe indirmişse de inananın tanrının karşısında aciz bir kul olduğu ve kesin itaatin zaruri olduğu yanılsamalarını yeşertmiştir.bu manada luther bir saçmalığı başka bir saçmalıkla yer değiştirmiş bir adamdır.

   etson arentesto   16.07.2007 12:34
   #547210
10.

fransisken keşişidir aslında. kilisedeki yozlaşmayı sorgulamış ve bunun sonucunda reformasyon hareketi doğmuştur. martin luther kilise içinde kalacak bir reformasyon hareketi istemiş olmasına karşın alman prensliklerin girişimleriyle önüne geçilmez bir tartışma başladı. sonuçta protestanlık doğmuştur.

   allegory   27.08.2007 02:35
   #635939
11.

simdiki almanca grammeri ona cok sey borcludur. sayet incil'i halk da anlasın diye papazların tekelinden kurtarmak icin almancaya cevirmek isterken cok fazla sıkıntı cektiginden önce kolları almancanın eksikliklerini düzeltmek icin sıvamıstır ve su anki almanca, hemen hemen onundur diyebiliriz.

keske biraz daha ugrassaydı diye düsünmüyor degilim hani. *

   go go   27.08.2007 03:45
   #636017
12.

reformun öncülerinden.
asıl olarak kiliseden çıkmadır.
ama kapitalisttir. çalışmak günah olmaktan çıkmıştır...
merkantalizme geçiş sağlanmış.
akabinde mi ne oldu?
devlet baskısı.
baskı kırıldı, serbest piyasa.
akabinde yine baskı... bıla bıla...

luther bana birşey ifade etmiyor.

   darkofdirt   13.12.2007 19:50
   #768545
13.

bahsettiği rüyanın 21.yüzyıl temsilciliğine talip barack obama'nın, nezdinde simgeleştirilmeye başlandığı insan hakları savunucusu. zamanında martin luther'den öldürecek kadar rahatsız olanlar şimdi obama için ne düşünüyorlar, orası muallak.

gerçek olan, rüya için atılan adımların seslerinin yeni dünya'da hiç bu kadar net yankılanmadığı olsa gerek.

   ilelebetmuhalefet   29.08.2008 01:44
   #1017956
14.

incili almancaya cevirirken dildeki yetersizlikleri farkedip, "dur lan elim degmisken su dilde de bi kac degisiklik, yenilik filan yapayim" diye dusunerek almancayi su anki* haline sokan rahip.*

   kulak misafiri   29.08.2008 02:54
   #1018006
15.

fikirlerinin birşey ifade etmesi için öldürülmesi gereken kişiydi.

   feline   28.10.2008 10:56
   #1069931
16.

kendisi demiştir ki tarihlere de geçmiştir "ya rabbim! büyük türkleri bir an önce başımıza getir de senin ilahi adaletinden onlar sayesinde nasiplenelim."
osmanlının alman topraklarına da ulaşmasını büyük bir hasretle beklediğini arşivlerde bulabilirsiniz.
hatta kendisinin osmanlı casusu olduğu yönünde savlar da vardır. mantığa hiç de ters gelmiyor. zira yaşadığı dönemi göz önüne alırsanız bunun böyle olduğuna daha çok kanaat getirirsiniz. hatta bununla ilgili bir yazı okumuştum, osmanlı hikayeleri vardı, "protestanlığın kurucusu martin luther osmanlı ajanı mıydı?" diye. hikaye gibi gözükse de çok gerçekçi gibi geldi bana.

http://www.vehbitulek.com/cms/content/view/987/32/

not: bahsettiğimiz martin luther, king olanı değildir.

martin luther king olanı da olsun dedik ve ekledik:

martin luther king ve i have a dream hareketi üzerine şunları diyebiliriz;

amerikalıların en iyi becerdikleri şey organizasyondur, vietgonk'ta 5 dolara yaptırdıkları spor ayakkabıyı türkiye'de 150 dolara çakar, o parayla bizden 15 tane kot alır, ruslara yüzer dolardan satarlar. reklam ve primleri düşerseniz 5 dolara bin dolar kazanırlar.sahi, ticarette böylesi organizasyonlar yapan beyaz adam siyasette neler yapmaz?
abd'li çiftçiler 60'lı yıllarda makineli ziraate geçer, ırgatları sokağa bırakırlar. bir zamanlar pamuk toplayan, kamış kıran köleler başlarına buyruk kalırlar. kimi sanat sahibi olur, kimi okur, bazısı parayı bulur. ancak pek çok kapının üzerinde hâlâ "zenciler giremez" yazar.
ihtimal bu genç ve dinamik kitle hakkını arayacaktır. wasp'lar (white, anglosakson ve protestanlar) hareketi yönlendirmek için kafa yorar, muhammed ali ve malcolm x gibi isimlerin köklerini aramasından endişe duyarlar.

şaibeli papaz
islami hareketi parçalamak için martin luther adlı bir papazı pazarlar, "pasif direniş" adı altında zencileri pasifize etmeye çalışırlar.
biliyorsunuz "sathagraha" (şiddetsiz mukavemet) hareketinin mimari mahatma gandhi'dir. ancak mahatma eninde sonunda hürriyetine kavuşacak olan milyarlık hindistan'ı ingiltere'nin arka bahçesi yapar. ülkede trafik soldan işler, çocuklar ingilizce okurlar. inç, foot, yardayla ölçer, onsla, libreyle tartarlar. dahası bütün baharatlarını londra borsası pazarlar ve beyin göçüne mani olamazlar. hasılı örtülü sömürü devam eder, britanyalılar asker besleme külfetinden kurtulurlar.
martin luther, atlanta'da doğumlu bir kökten dincidir. nitekim dedesi ve babası gibi papaz olur ve alabama'da rahiplik yapar. işte o günlerde beyazlara yer vermediği için tutuklanan rosa parks adlı kadıncağıza sahip çıkınca şöhreti yakalar. martin buna benzer onlarca direnişi organize etse de beyaz adam ondan rahatsız olmaz, aksine sistemin emniyet supabı gibi görür ve önünü açar. dr. king'in ilk işi islam'a meyleden zencilere karşı güney hıristiyan önderliği konseyini (sclc) kurmak olur ve hareketi parçalar.
hakim güçler papaz martin'den ziyadesiyle memnundurlar. ancak adı "uzlaşmacı"ya çıkmasın diye zaman zaman tutuklar, hatta evini dinamitleyip kahraman yaparlar.
kötü polisler (!) aylar evvel işlediği bir trafik suçundan dolayı onu içeri tıkar, başkan eisenhower bizzat devreye girer, "sözde" hukuksuzluğa karşı savaş açar.
johnson ve kennedy de zaman zaman martin'i kullanarak zencilere göz kırpar ve bu tebessümü oya tahvil etmeyi başarırlar. ama aynı adamlar hak vermekte cimri davranır, işleri bitti mi kulaklarının üstüne yatarlar.
gün gelir beyaz adamlar medeni haklar yasası'nı çıkarmak zorunda kalırlar. ama bunu bedavaya bağışlamaz, parsayı toplasın diye martin'e bir miting yaptırırlar.

dr king, lincoln anıtı önünde 300 bin kişi toplar ve "bir hayalim var" adlı edebî konuşmasıyla "güya" washington'u sallar. nobel vakfı duracak değidir ya onu ödüllendirerek ününe ün katar.
martin luther öncülük ettiği yürüyüşlerde asla polisle takışmaz, barikatı görür görmez durur ve kısa bir dua yapıp, kalabalığı dağıtmaya bakar. sırf bu yüzden alınmak üzere olan haklar ellerinden gider, direniş sulanır ve tavsar. gel zaman git zaman diğer zenci liderler luther king'e şüphe ile bakar, onu kendi sözü ile vururlar: "sistemle pasif iş birliği yapmak, ezileni de ezen kadar hain kılar!"
nitekim kuzey'deki gettolar scls ile irtibatını keser, mississippi ve illionis'teki zenciler martin'in adını anmaz olurlar. dr king de mevzu değiştirir savaş aleyhtarıyla birlikte vietnam sazı çalmaya başlar. bu arada sendikacılar onun isminden ve şöhretinden yararlanmak ister, kırmızı dipli mumla eylemlerine çağırırlar. mr martin temizlik işçilerine destek için gittiği memphis'te "sokakları michelanegelo'nun fırça kullandığı, beethoven'ın beste yaptığı, shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. o kadar güzel süpürün ki millet dursun ve 'burada işini iyi yapan biri yaşıyor' desin" tarzında bir konuşma yapar. yapar ama bu kırmızı başlıklı kız masalları karın doyurmaz.
kaldı ki sözü eskisi gibi kanun değildir, genç siyahların vitrinleri kırmasına, yangın çıkarmalarına ve yağma yapmalarına mani olamaz. derin devlet martin'den alacağı bir şey kalmadığını hissedince onun için "artistik bir final" hazırlar. peşine suç dosyası kabarık bir profesyonel (james earl ray) takar, dinlendiği otelin balkonunda avlatırlar (10 mart 1969). kiralık katil dürbünlü tüfeğini ustalıkla kullanır, mermi dr king'in ensesinden girer çenesinden çıkar. adam mekânı elini kolunu sallayarak terk eder ve londra'ya kaçar.
bazı zenci liderler martin'i "davayı satan hain" olarak yaftalarsalar da ihtimal o kullanıldığını anlayamaz. "kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk" "eğer insanlar savaşı bitirmezse savaş insanlığı bitirecek" gibi veciz sözlerin sahibi olan dr. king'in "ı have a dream" diye başlayan hitabı unutulmaz.

bir hayalim var
evet... bir hayalim var benim...
gün gelecek, kölelerin evlatlarıyla köle sahiplerinin çocukları, georgia'nın kızıl tepelerinde, birlikte sofraya oturacaklar.
gün gelecek, zulüm ve şiddetin ateşiyle bunalan mississippi, özgürlük ve adalet vahası olacak
gün gelecek, zenciler alabama'nın şirret ırkçılarıyla ve ağzından "yasak"tan başka söz çıkmayan valisiyle barışacak. minicik siyah ve minicik beyaz çocuklar el ele tutuşacaklar.
gün gelecek, çocuklarımız, derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklar.

(ne yazık ki ceplerindeki dolara göre değerlendiriliyorlar!..) *

   gencodevrim   28.12.2008 18:07 ~ 17.10.2009 16:14
   #1138509
17.

avrupa' ya reform hareketini getirerek çağ atlatmıştır.
atlatınca ne olmuştur peki?
osmanlı' nın başına bela olmuştur. zira orda reform hareketi başlayıp din arka planda tutulmuş ve bilimin önü açılmıştır. sonrasında avrupalı gelişmiş de gelişmiş. kafası dar kalan osmanlı imparatorluğu ise önlerine yem haline gelmiştir.

kimileri benim haksız olduğumu söyleyecek ve rönesans' ın daha etkili olduğunu düşünecekler ama dinde reform olmasaydı ve devletler kiliselerden kurtulmasaydı bu kadar büyük bir gelişmeyi rönesans' a rağmen kısa zamanda gösteremeyeceklerdi.

eğer bahsedildiği gibi martin luther bir osmanlı ajanıysa - ki ben buna inanmıyorum- yaptığı hareket elinde patlamıştır.

   the last tiger   28.12.2008 18:18 ~ 18:19
   #1138527
18.

1483' te almanya' da doğan reformcu.

   angle slayer   29.10.2009 20:59 ~ 20:59
   #1699707
19.

sözleriyle insanı büyüleyen adam. saygı duyulası insan. ırkçılığa karşı dimdik durmuştur. siyahilere yol göstermiştir. anlayan beyazlara da!
--spoiler--
eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, michelangelo'nun resim, beethoveen'in beste yaptığı veya shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. o kadar güzel süpürün ki yerdeki ve gökteki herkes durup 'burada işini çok iyi yapan büyük bir çöpçü yaşıyormuş' desin.
--spoiler--

   raindrop   18.07.2010 00:10
   #2109757
20.

martin luther ile karıştırılmaması gerekir.

   cay bardaginda ice tea   06.03.2011 16:50
   #2314502
 
reklamı kapat

görseller

yazdır