medal of honor airborne

1.

medal of honor serisinin son oyunu, çıkış tarihi -bir aksilik olmazsa- 27 ağustos 2007 olarak gözükmekte. gameplay videosu "oha lan yarmis" dedirtmiyor, bekleyelim görelim.

http://www.gamespot.com/...on/medalofhonorairborne

   tomberk   27.05.2007 18:53
   #426600
2.

3 günde bitirdiğim, sadece 6 bölümü olup az sürmesine rağmen çok güzel bir oyundur. hikaye italya ve batı avrupada geçmektedir. her bölümde paraşütle atlayıp “nasıl yapmışlar vay a.k.” diyebileceğimiz manzarayı seyre dalarak çatışma bölgesine ineriz. tabi çok fazla seyre dalınca da çatışmasnın ve düşmanların ortasına düşme riski var. bu sebeple paraşütle inerken yeşil ışığın yandığı yerlere inmeye özen gösterin. yoksa hemen hakkın rahmetine kavuşabilirsiniz. çünkü yere inip silahı çıkartana kadar 5 ya da 6 saniye falan geçiyor. ayrıca karşınıza gelen düşman askerleri bölümler ilerledikçe daha da gelişiyorlar. hatta 5.bölümün sonunda ortaya çıkan ve 6.bölümde de olan bir asker var ki sormayın. adamın (ismi sanırım nazi storm elite) elinde hayvan gibi bir silah ( mg-42) etrafına nefes almadan aralıksız ateş ediyor ve onu yıkmanız için birkaç mermi de yetmiyor. en azından bir şarjörünüzü harcamalısınız. o bu oyunda en sevdiğim şeylerden birisiydi. görünüşü de gerçekten ürkütücüydü. ağzında maske vardı mesela. oyunda en öldürücü şeyler bir bu nazi storm elite bir de bazukalı adamlar.

oyunun yapay zekası fena değil açıkçası. nazi askerlerinin hareketleri çok mantıklı. nişan özellikleri kısıtlı olsa da sürekli hareket etmeleri (ki hızlı da hareket ediyorlar ve sürekli siper değiştiriyorlar) ve bazı zamanlar topluca hareket etmeleri bizim işimiz zorlaştırsa da yapay zeka ve oyun kalitesi açısından iyi olmuş.

sağlık olayında ise çok zorluk yok. çünkü bol bol medkit var etrafta.

oyunun çeşitli atraksiyonları gözlemleyebildiğim kadarıyla şunlar ; mesela kullandığınız silahı kullanma becerinize göre silah gelişiyor yani modifiye (hızlı sarjor degişimi, daha fazla mermi kapasitesi, daha az geri tepme, zoom özelliği vb.) oluyor. ayrıca size doğru atılan el bombasını tekmeleyerek geri atma opsiyonunuz var (gerçi bende panik atak olduğundan hep kaçtım. bu sebeple tekmeleme zevkine erişemedim). bir yerde size ateş edildiğinde ya da el bombası atıldığında atılan yön ekranda gözükmekte. mesela el bombası tehlikesiz yerdeyse ekranda çıkan işaret beyaz tehlikeli yerdeyse yani size yakınsa kırmızı oluyor. kırmızıysa ya kaçacaksınız ya da van basten gibi el bombasını tekmeyelerek geri atacaksınız.

grafikler yani görsel olarak gerçekten çok güzel bir oyun. paraşütle yere inerken gördüğünüz manzara gerçekten muhteşem. oyun alanları da bayağı geniş. ama ses olarak ateş ettiğinizde call of duty’deki hissi alamadım.
ayrıca call of duty’deki (#1586713) takım olayı burada pek yok. call of duty’de arkadaşların ölünce (en azından bazı bölümlerde) üzülüyorsunuz. ama burada gebersin şerefsizler. “hiç hayırları yok zaten” dedim açıkçası!

size nacizane çeşitli tavsiyelerim şunlar ; öncelikle primary weapon olarak sevdiğiniz silahı seçin ama secondary weapon olarak ne seçerseniz seçin onu vurduğunuz nazi askerinin silahını alarak değiştirin. bu şekilde cephaneniz sınırsız olmakta. çünkü diğer öldüreceğiniz nazi askerlerinin silahlarını da alabileceksiniz.yani sınırsız olmasa da cephane sıkıntısı çekmezsiniz. aksi taktirde bu sıkıntıyı çekeceğinizi garanti edebilirim.
ikinci tavsiyem ise daha önce de söylediğim üzere indiğiniz yere dikkat edin. diğer paraşütlülerle beraber yeşil dumanın olduğu yerlere inin. ayrıca eğer ki vurulursanız ve dört çubuktan oluşan healt durumunuz iki çubuğa düşmüşse geri gidin ve medkit bulun. o çubukları dörde tamamlamadan hareket etmeyin. karşınıza roketatarlı nazi, son bölümde çıkan nazi elite storm ya da toplu hareket eden naziler çıkarsa tahtalı köye gidebilirsiniz.

bazı yerlerde hatalar ve zorluklar mevcut. mesela bazı şeyler gerçekçi değil. havada asılı kalan cisimler, öldükten sonra cesetleri ortadan kaybolan düşman askerleri olmamış bence. bunlara da dikkat etmeleri lazımdı. ayrıca oyun çok kısa sürmekte. sadece 6 bölüm var. bölümler hemen bitmiyor. biraz uzunlar ama yine de kesmiyor sizi. bu kısalığı oyunu zorlaştırarak kapatmaya çalışmışlar. bunun için oyunu kaydetme opsiyonunu sizden almışlar. mesela bazı görevleri başaramadan ölürseniz yine paraşütten atlayarak oyuna başlıyorsunuz. yani en baştan. tersi durumda eğer birkaç görev başardıysanız yine en baştan uçaktan başlıyorsunuz ama yaptığınız görevler ve öldürdüğünüz askerler yine yapılmış sayılıyor. bununla beraber oyunda checkpoint denen yerler var. oralara ulaştığınızda (ki bunlar haritadaki görev yerlerinizi gösteren yıldız işaretleriyle aynı yerde oluyorlar) sonrasında ölürseniz yine bu noktaya dönüyorsunuz. bir başka kötü şey ise takımınızın sizden çok bağımsız hareket etmesi, herşeyi önce sizin yapmanızın gerekliliği ve takımınızdaki diğer askerlerin atılan el bombalardan kaçabilme yetilerinin çok düşük olması. hadi geri koşarsın kaçamazsın da bu malların el bombasının üstüne doğru koştukları da oluyor.

sonuç olarak güzel bir oyun. tavsiye ederim.

   raindrop   06.10.2009 21:55
   #1649790
3.

<bkz: ikinci dunya savasi temali oyunlar>

   kechi   08.12.2009 03:01
   #1780952
 
reklamı kapat

yazdır